פרקליט המדינה החליט להאשים את חסן גם בשוחד - אך הקפיא את כתב האישום

אף שהמשטרה טענה בתחילה כי לא מצאה תשתית ראייתית לנטילת שוחד, אלון חסן יועמד לדין בגין עבירה זו ובארבעה סעיפים נוספים ■ ואולם, חודשיים לאחר ההכרעה חסן עדיין לא זומן לשימוע - וזה מתעכב על רקע ההתפתחות בחקירת פרקליטו לשעבר, עו"ד רונאל פישר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, קיבל לפני חודשיים החלטה עקרונית על הגשת כתב אישום נגד יו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד, אלון חסן, גם בעבירה של נטילת שוחד. זאת, אף שמשטרת ישראל לא המליצה לפני חצי שנה להעמיד את חסן לדין בגין עבירה זו ולא טענה כי מצאה תשתית ראייתית לכך.

צוות החקירה של פרשת השחיתות לכאורה בנמל אשדוד והפרקליטים המלווים אותו ערכו שתי פגישות בלשכתו של ניצן, בסוף פברואר ובתחילת מארס, בנוגע לחומר הראיות שנאסף בפרשה.

אלון חסןצילום: מוטי מילרוד

לפי הערכות, בפגישות עלתה השאלה אם ניתן לראות בהעברת זכויות שבוצעה לכאורה בין חסן לבין ידידו, יניב בלטר, משום תשלום שוחד לעובד ציבור. זאת מכיוון שחברת דנה לוגיסטיקה שבבעלות בלטר זכתה להקלות שונות בעבודתה בשטח נמל אשדוד, ולפי החשד, בכמה מפגישותיה עם לקוחות הנמל נכח גם חסן עצמו.

בתום ההתדיינות המשפטית הוחלט על הגשת כתב אישום נגד חסן גם בעבירת שוחד, בכפוף לשימוע, לצד האישומים הנוספים: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור ועבירות על איסור הלבנת הון. מרשימה זו, שהתבססה על תוצאות חקירת המשטרה, החליטו בפרקליטות להסיר את האישום בגין קבלת נכסים שהושגו בפשע.

במסגרת דיון שהתנהל בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בשאלת חזרתו האפשרית של חסן לעבודה בנמל, הודיעה הפרקליטות לבית הדין ב-20 במארס כי תזמן בתקופה הקרובה את חסן ואת יתר החשודים בפרשה לשימוע לפני הגשת כתב אישום.

התחייבות דומה נתנה הפרקליטות גם בפברואר. גם אז הצהירה פרקליטות מחוז דרום כי חסן יזומן לשימוע בתוך שלושה שבועות - אף שאלה הסתיימו לפני הכרעת ניצן על סעיפי כתב האישום. אף שחסן אמור היה לקבל לידיו את הזימון לשימוע בתוך זמן קצר, השימוע עדיין לא נשלח.

חודש לאחר מכן, בסוף אפריל, התברר כי באותם ימים הצליחה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לפרוץ למכשירו הסלולרי של עו"ד רונאל פישר, בא כוחו לשעבר של חסן - מה שהביא לשפיכת אור חדש על מה שהתרחש גם בין פישר לבין חסן, ולגל מעצרים נוסף בפרשה. חסן הוא שהתלונן בפני מח"ש כי פישר דרש ממנו תשלום בסך 150 אלף דולר בתמורה לסגירת כמה מתיקי החקירה שנוהלו נגדו ביחידת המשטרה להב 433 - ואף הסכים לשתף פעולה עם חוקרי מח"ש ולהקליט את פישר במפגש העברת הכסף.

לפי הערכות, בעקבות חידוש החקירה, התגלו פרטים נוספים על התנהלות של פישר מול חסן בכל הנוגע לחקירה בלהב 433. פרטים אלה עשויים לדרוש בחינה מחודשת של סעיפי טיוטת כתב האישום נגד חסן, ולו לצורך עדכון ניסוחם, אלא שהמעורבים בפרשה צפויים לטעון להשלכות מרחיקות לכת על טיב החקירה.

פרקליט המדינה שי ניצן בכנס באוניברסיטת בר אילן, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שרפ"ק ערן מלכה, החשוד כי הדליף לפישר פרטי חקירות בתמורה לקבלת כספים מצד הנחקרים - הוא הקצין שניהל את חקירת השחיתות לכאורה בנמל אשדוד בראשיתה. משכך, צפויים המעורבים בפרשה לטעון למניעים פסולים שעמדו מאחורי ניהול החקירה.

ואמנם, בשבועות האחרונים מרבה חסן להופיע בכלי התקשורת, בניסיון לטעון כי חקירתו "זוהמה" באינטרסים זרים שהטו לכאורה את תוצאותיה. בה בעת, הודה חסן כי עודכן בזמן אמת בדבר החקירה הסמויה שמתנהלת נגדו.

מפרקליטות מחוז דרום נמסר בתגובה: "התיק נבחן ביסודיות וההחלטה הסופית צפויה להתקבל בעתיד הקרוב".

ביהמ"ש דחה בקשה לשחרור רכוש תפוס

חסן נעצר לפני שנה עם מעורבים נוספים בחשד לביצוע עבירות פליליות שונות במסגרת עסקים פרטיים שניהלו בשטח נמל אשדוד.

במוקד החקירה עמד עניינה של חברת דנה, שסיפקה שירותי תפעול ולוגיסטיקה בנמל. לטענת המשטרה, ההתקשרות בין דנה לבין גופים שהיו זקוקים לשירותים אלה (החברות כיל, שמן ונשר), נכפתה לכאורה באמצעות הפעלת לחץ והצגת מצג שווא בידי מנהלי חברת דנה, תוך מעורבות חסן עצמו וניצול השפעתו ומעמדו. כל זאת, טענה המשטרה, באופן שבו היה ברור לחברות כי ללא ההתקשרות עם חברת דנה לא תתאפשר עבודתם בנמל. כפי שנחשף ב-TheMarker, בידי החוקרים עדויות לכאורה לכך שגם חסן נכח בכמה מפגישות המשא ומתן שניהלה דנה עם לקוחות הנמל, בעוד חבריו לשולחן מתחייבים בפני הלקוחות הפוטנציאליים, בין השאר, להגנה מפני "הפרעות" הנוגעות בהפעלת כוח האדם בנמל.

משנשאלו הנחקרים על נסיבות נוכחותו של חסן בפגישות, טענו אלה כי השתתפות יו"ר ועד בתהליכי משא ומתן שמנוהלים מול לקוחות נמל היא לגיטימית - היות שבנמל נדרשת מעורבות ועד העובדים בטיפול השוטף בלקוחות.

ואולם, במהלך החקירה טענה המשטרה כי איתרה לכאורה תשלום תמורה בעבור סיועו של חסן. כך, נמצא כי בלטר העניק לחסן 20% מהזכויות בסניף שיפודי ציפורה באשדוד, בתמורה לצ'קים בסך 700 אלף שקל שהעביר חסן לבלטר. הצ'קים מעולם לא נפדו, ולטענת המשטרה היה בכך ניסיון ליצור מצג שווא של עסקה לצורך הלבנת חלקו של חסן בהכנסות דנה.

על חסן, בתור עובד חברה ממשלתית, נאסר לקבל תשלום מגורמים חיצוניים בעבור שירותים הניתנים במסגרת תפקידו. לכן, בחקירות הפרונטליות שניהלה המשטרה הוא נחשד בקבלת שוחד לכאורה מחברת דנה שבבעלות יניב בלטר. בלטר טען בחקירתו כי חסן נקלע לקשיים תזרימיים בעת הרחקתו מהוועד בידי ההסתדרות, אף שזו לא מנעה את המשך העסקתו בנמל. בלטר טען כי לאור מצוקה זו הסכים לקבל מחסן צ'קים דחויים - מה גם שהשניים חברי ילדות, וסכום זה אינו מהווה נתח משמעותי ממחזור פעילותו הקבלנית. 

לבסוף החליטה המשטרה שלא להמליץ על העמדת חסן לדין בגין שוחד. בה בעת, המשטרה טענה שמצאה תשתית ראייתית נגד בלטר בגין סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, קבלת נכסים שהושגו בפשע ושיבוש הליכי משפט; וכן נגד אחיו, אורי בלטר, ונגד סמנכ"ל התפעול של דנה, דוד חסן (בן דודו של אלון), בעבירות סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, קבלת נכסים שהושגו בפשע והלבנת הון.

עוד קבעה המשטרה כי פעילות דנה פגעה באופן משמעותי בהכנסות נמל אשדוד בידיעה או בעצימת עיניים מצד בכירים בנמל, ובהם מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיס. זאת, בעוד דנה זוכה להעדפות שונות בנמל ולחיוב חסר בדמי שימוש. משכך, נטען לתשתית ראייתית גם נגד סגיס בעבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

אגב, במסגרת המעצרים והחקירות בפרשה, נתפסו אצל החשודים רכוש ונכסים לצורכי חילוט בשווי הנאמד ב–13 מיליון שקל. באחרונה דחה בית המשפט בקשת כמה מהמעורבים לשחרר את הנכסים התפוסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker