"השפעה של ממש על תקציב המדינה": למה תאלץ המדינה לשלם מאות מיליוני שקלים?

פסיקה דרמטית של בית המשפט פורצת את הסכר: המדינה תחזיר את הכסף על אגרות שגבתה שלא כדין

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המדינה תחויב לשלם כ–2.5 מיליון שקל לשורה של חברות מזון ובהן ויליפוד, סידס, ויסוצקי, שטראוס, אלטמן וסודה סטרים, בגין אגרות שגבתה מהן ומיבואני מזון שלא כדין — כך על פי פסק דין שניתן אתמול בבית משפט השלום בראשון לציון, על ידי השופט רפי ארניה. המדינה טענה במהלך התנהלות התיק כי "לקבלת תביעה זו קיימת השפעה של ממש על תקציב המדינה".

זאת משום שבנוסף לתובענות בתיק זה, ישנן עוד אלפי יבואניות ששילמו אגרות דומות בין 2004–2010 — אשר לגביהן נקבע כי שולמו שלא כדין — בהיקף של 207 מיליון שקל.

מוצרי סודהסטריםצילום: בלומברג

כמו כן צוין בפסק הדין כי בפני בית המשפט תלויות תביעות נוספות בעניין האגרות הנידונות. הטיפול בתובענות אלה הוקפא עד להכרעה בתביעה הנוכחית, והן מסתכמות בכ–23 מיליון שקל.

במקרה הנוכחי, מדובר ב-11 תביעות שאוחדו ויוצגו על ידי עורכי הדין אביגדור דורות ואליס אברמוביץ ממשרד איתן, מהולל ושדות ושות', ועורכי הדין גיל נדל ומירב ברוך מגולדפרב, זליגמן ושות'.

בית המשפט קבע כי אין עיגון חקיקתי לגביית אגרות שמשלמות יבואניות המזון למשרד הבריאות, בגין רישום מוקדם של מזון כמותר ליבוא ובגין שחרורו של מזון מיובא מתחנת מעבר בנמל. אגרות אלה נגבות על ידי המדינה מיבואניות המזון כתנאי לייבוא מזון לישראל.

השופט ארניה כתב כי "לשונן ותכליתן של פקודת ההסגר ותקנות ההסגר, אשר עליהן הצביעה המדינה כמקור נורמטיבי לגביית האגרות הללו, אינן מבססות את גביית האגרות בהתאם לחוק יסוד משק המדינה והעקרונות החוקתיים הפרשניים של חוק היסוד ודיני המס בכללותם. בנוסף, לא הוכח קיומה של זיקה בין האגרות המשולמות לשירות הניתן, וכן קיימת הוראת בעל דין כי המדינה כלל לא טרחה לעגן את האגרות בדין כנדרש".

עורך דין אביגדור דורותצילום: עידן מלכין

לפני שנתן את פסק הדין, המתין ארניה להחלטה חשובה שניתנה באפריל בבית המשפט העליון, בהרכב של תשעה שופטים, בפסק דין עיריית ירושלים נגד שירותי בריאות כללית. לפי החלטה זו, משיקולי הגינות וצדק, גביית מס בלתי חוקי יוצרת עילת השבה עצמאית — מעצם העובדה שהאגרה נגבתה בלי סמכות. על כן קבע ארניה כי לתובעות יש עילת השבה עצמאית של האגרות ששילמו — והעניק למדינה פטור חלקי של 30%.

עו"ד דורות ציין כי "זהו פסק הדין הראשון שמיישם את ההלכה החדשה שנפסקה בבית המשפט העליון בחודש שעבר, בעניין עיריית ירושלים. לפסק דין זה יש השלכות על כל ענף המזון במדינת ישראל, וצפויות להיות מוגשות עשרות תביעות של יבואני מזון בתקופה הקרובה, בהיקפים של מיליוני שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker