חשד: יהלומנים שינו צבע של יהלומים כדי להעלות את ערכם במרמה

בענף היהלומים אמרו כי הטיפול, על פי החשד, כלל שינוי צבעם של היהלומים באופן שערכם יעלה - אך לאחר כשבועיים חוזר הצבע המקורי ליהלום

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארבע חברות יהלומים ישראליות חשודות בהונאה לכאורה במחירים של כ-500 יהלומים - כך מסרו מקורות בבורסת היהלומים ברמת גן.

היום (ד') פירסמה המעבדה הגמולוגית GIA הודעה שלפיה היא חושדת כי כ-500 יהלומים עברו טיפול בסניף הישראלי שלה. בענף היהלומים אמרו כי הטיפול, על פי החשד, כלל שינוי צבעם של היהלומים באופן שערכם יעלה - אך לאחר כשבועיים חוזר הצבע המקורי ליהלום.

המעבדה הגמולוגית עוסקת בדרך כלל בהערכת שווי של יהלומים לקראת מכירתם. ה-GIA פירסמה את נתוני היהלומים והזמינה את המחזיקים בהם להשיבם אליה. בבורסת היהלומים העריכו כי מדובר במעשים פליליים, ובשלב זה הפרשה נבדקת בוועדת הבדיקה של הבורסה. אם הוועדה תעלה חשד לפלילים, הנושא יועבר לבדיקה משטרתית.

אתר diamonds.net דיווח כי ארבע החברות החשודות הן LYE Diamonds ,E.G.S.D Diamonds ,Abramov Romok ו-Yair Matatov - וכי בין החשודים הקשורים לחברות נמנים נתי ייזרוב, גבריאל יליזרוב ויאיר מטטוב.

שמואל שניצרצילום: ניר קידר

בבורסה אישרו כי מעבדת היהלומים הבינלאומית GIA הוציאה אמש הודעה מהמטה בארצות הברית על החשד. ב-GIA בודקים כעת אם יהלומים אלו עברו תהליך שמסתיר באופן זמני את הצבע הטבעי של היהלום ויכול להביא לדירוג גבוה יותר, אך טרם זיהו את הליך הטיפול ביהלומים.

שמואל שניצר, נשיא בורסת היהלומים אמר בתגובה לחשדות כי "הבורסה ליהלומים בישראל היא הבורסה הגדולה בעולם, ואחראית על יצוא של 10 מיליארד דולר בשנה. חברים בה כ-3,500 יהלומנים בעלי מוניטין מוערך בכל העולם. אמנם מדובר בכמות קטנה של יהלומים מתוך מאות אלפי יהלומים שנשלחים לתיעוד מדי שנה למעבדת ה-GIA, אך אנו מייחסים לטיפול בחשדות חשיבות עליונה ולכן חשוב מאוד לערוך בדיקה מקיפה כדי להגן על הענף החשוב כל כך למדינת ישראל".

בעקבות ההודעה כינס היום שניצר ישיבה דחופה של הנהלת הבורסה, בהשתתפות נשיאות הבורסה והתאחדות תעשייני היהלומים, יועץ הביטחון, ניצב (בדימוס) יוסי סדבון, והיועץ המשפטי, עו"ד שמואל עיני, שבה הוחלט באופן מידי, תוך התייעצות עם רשויות המדינה המוסמכות, לנקוט בכל האמצעים והצעדים שיתבקשו לשם כך.

עו"ד דרור מתתיהו (שותף במשרד "פישר בכר חן וול אוריון") ועו"ד יהושע רזניק, המייצגים את החברות המעורבות, מסרו בתגובה: "החשדות המיוחסים למרשותינו, על ידי המכון הגמולוגי האמריקאי (GIA), מופרכים וחסרי כל בסיס, כפי שיתברר בהקדם. מדובר בחברות עתירות מוניטין, אשר עוסקות בייצור יהלומים ובמסחר בהם, תוך הקפדה יתרה על יושר הגינות ואמינות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker