ארד לא השתתפה במכרז למדי מים - אך תוכל לעיין במסמכי ההצעה הזוכה

חברת ארד טענה כי לא הגישה הצעה במכרז של תאגיד המים של באר שבע מכיוון שלא עמדה בתנאי הסף וגם מתחרותיה אינן עומדות בו ■ ביהמ"ש: לארד יש אינטרס וזיקה כלכלית ולכן תוכל לעיין במסמכים

אפרת נוימן

האם גם מי שלא השתתף במכרז יכול לעיין במסמכי ההצעה הזוכה? שאלה זו עלתה לדיון בעניין שעסק במכרז שפורסם על ידי תאגיד המים של באר שבע וסביבתה, מי שבע, לשם העסקת קבלן לאספקה, התקנה, הקמה ותחזוקה של מערכת קריאה מרחוק של מדי מים. אחרי שחברת אפקון זכתה במכרז, בקשה חברת ארד זכות עיון במסמכי ההצעה הזוכה.

ארד טענה כי החליטה לא להגיש הצעה במכרז מכיוון שסברה שאינה עומדת בתנאי הסף שלטענתה היו חריגים ובעיתיים.המטרה מאחורי הבקשה שלה לעיין במסמכים, אשר הוגשה באמצעות עוה"ד רועי קובובסקי ממשרד שבלת ושות', היתה לבסס תשתית אפשרית לבקשה להורות על ביטול הזכייה של אפקון מהטעם שהצעתה אינה עומדת בתנאי הסף. ביטול יכול להביא לפתיחה מחודשת של המכרז והפעם גם להתמודדות של ארד.

תנאי הסף הבעייתי היה שהמד יהיה גם עם אישור תקינה מסוים על פי התקן הישראלי וגם לא יגרום לחילול שבת. ארד טענה, מהיכרות עם המתחרים, ולפי ניסיון במכרזים קודמים, כי המדים של המתחרות שלה במכרז אינם עומדים בשני התנאים. מי שבע וחברות מדי המים האחרות טענו כי אין לארד זכות מוקנית לעיון מכיוון שלא הגישה הצעה בפועל.

מד מים

ארד מצויה במצב ביניים. מצד אחד היא אינה משתתף שלא זכה אשר אין ויכוח על כך שיש לו זכות עיון כללית ורחבה, מצד שני היא לא גורם חיצוני כי יש לה זיקה או אינטרס כלכלי בתוצאות. השופט אריאל ואגו מבית המשפט המחוזי בבאר שבע ציין, בהחלטה שנתן השבוע, כי המגמה הברורה בפסיקה היא להכיר בזכות העיון למי שאינו נעדר זיקה למכרז, גם אם לא השתתף בו אם יש לו אינטרס אישי, לרוב כלכלי, בתוצאותיו.

ואגו קבע כי ארד "נמנית, גם לפי גישה פרשנית מצמצמת לסוגיית זכות העמידה והעיון של גורם חיצוני, על אותה קבוצה של בעלי אינטרס ישיר ומשמעותי בתוצאות המכרז, וזיקתה אליו היא בעוצמה המצדיקה הכרה בזכות העיון הנטענת על ידה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker