לראשונה בישראל: עונש מאסר בגלל הסתה בפייסבוק

עומר שלבי, מזכ"ל תנועת הפת"ח בירושלים קרא בין היתר לאלימות כלפי אזרחים ופירסם דברי שבח ואהדה כלפי מבצעי פיגועים ■ השופט: "קיים הכרח בקביעת גבולות ענישה ברורים וחדים אשר יהוו תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

לראשונה בישראל הטיל בית המשפט עונש מאסר בפועל על פרסומים מסיתים ברשתות החברתיות. על הפוסטים אחראי מזכ"ל תנועת פת"ח בירושלים, עומר שלבי, שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו, הכולל 5,000 חברים ו-755 עוקבים, דברי הסתה שיעלו לו בתשעה חודשי מאסר בפועל.

שלבי הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון, בעבירות הסתה לאלימות או לטרור ובעבירות תמיכה בארגון טרור. היום (ג') גזר עליו בית המשפט השלום בירושלים עונש של תשעה חודשי מאסר בפועל וחמישה חודשי מאסר על תנאי.

"הקלות הבלתי נסבלת של השימוש במילה הכתובה לשם הסתה, דרך נוחות ופשטות הפצתה באמצעות רשתות חברתיות, עומדים בסתירה חדה למימד החומרה הנובע ממידת השפעתה האפשרית ותפוצתה הנרחבת, כמובילים לביצוע מעשי אלימות וטרור קשים. לפיכך, קיים הכרח בקביעת גבולות ענישה ברורים וחדים, אשר יהוו תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת". כתב השופט איתן קורנהאוזר בגזר הדין.

שלבי וערפאת. מתוך עמוד הפייסבוקצילום: מסך עמוד הפייסבוק של עומר שלבי

בקיץ 2014 פירסם שלבי בעמוד הפייסבוק שלו קריאות לנקיטה במעשי אלימות וטרור כנגד אזרחים וכוחות הביטחון, דברי שבח, אהדה, עידוד והזדהות, כלפי מחבלים מבצעי פיגועים וארגוני טרור. הפרסומים האלה שלהבו משתמשים אחרים, ששיתפו את התכנים המסיתים בקרב חבריהם ועוקביהם.

הפרסומים היו על רקע רצח שלושת הנערים, גיל-עד שער, נפתלי פרנקל, ואייל יפרח, רצח הנער מוחמד אבו חאדר, מבצע צוק איתן, וגל פעולות אלימות והתפרעויות ברחבי ירושלים.

שלבי פירסם את תמונות המפגעים או גופותיהם, והוסיף דברים בעלי אופי מהלל ומשבח למבצע הפיגוע ולעצם המעשה, וכן קרא לביצוע מעשי אלימות וטרור כנגד יהודים וכנגד כוחות הביטחון. בשלושה פרסומים נוספים יוחסו לו שתי עבירות תמיכה בארגון טרור. בפרסומים אלה, הוצגו מספר חמושים רעולי פנים, לראשם סרטי גדודי חללי אל אקצא, וכן כתובות המפרטות פעולות שונות שביצעו לכאורה, תוך דברי הלל ושבח על כך.

כתב האישום שהוגש נגדו כלל עשרה פרסומים, אותם פירסם במועדים שונים. שבעה מהפרסומים, קוראים לאלימות ולטרור, תוך דברי שבח ואהדה למעשי טרור ולמחבלים שביצעו רצח של אזרחים ישראלים. הפרסומים האלה בוצעו, ברובם, בסמוך למעשי טרור ורצח בתחומי ירושלים, כמו למשל פיגוע דריסה בתחנת גבעת התחמושת, פיגוע דריסה בסמוך לרכבת הקלה, והפיגוע הרצחני בבית הכנסת בשכונת הר נוף.

בגזר הדין ציין השופט כי יש לראות את נסיבות ביצוע העבירות, על רקע של תקופה ביטחונית מתוחה, רוויית פיגועים רצחניים והפרות סדר נרחבות בירושלים ובסביבתה. הוא הדגיש כי "בפרסומים כגון אלה, קיים פוטנציאל ממשי לליבוי אש השנאה והמוטיבציה לביצוע מעשי אלימות".

לדברי השופט פרסומיו של שלבי הועברו על ידו במסגרת רשת הפייסבוק, לקבוצה של 5,000 חברים ו-755 עוקבים, תוך אפשרות להעברת מסרים אלה לקבוצות אנשים נוספות, כפי שאכן נעשה בפועל.

"ניתן להצביע אף על היחס החיובי שקיבלו פרסומי הנאשם, במאות הלייקים שניתנו לכל פרסום, עשרות השיתופים והתגובות. אין ספק כי פרסומים באופן זה, מהווים תפוצה רחבה ביותר של דברי הסתה, בהיקף בעל פוטנציאל נרחב אף יותר, נוכח האפשרות להעברת הפרסום על ידי כל אחד ואחד מאלפי מקבליו".

השופט הדגיש כי "פרסום דברי הסתה באמצעות רשת האינטרנט, הינו קל לביצוע, מכל מקום ובכל מועד, אינו דורש תכנון והתארגנות, בעל פוטנציאל הפצה נרחב ביותר, לציבור שהיקפו ופרטיו אינם ידועים במלואם, ומהווה סכנה כי יגיע לעיונו של אדם מסוכן, הנתון להשפעת דברי הסתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker