המומחה של נוחי דנקנר: "עדי שלג ואשתו רקדו טנגו"; התובע: "יש לך אג'נדה ואתה מגמתי"

השופט כבוב: שטרום עד היום לא החזיר את חובות ההרפתקה של אי.די.בי

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרופ' אבנר קלעי, המומחה שגייסו נוחי דנקנר ואיתי שטרום כדי לתמוך בגירסת ההגנה שלהם, התייצב הבוקר על דוכן העדים באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב. קלעי, מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, נתן חוות דעת כלכלית שתומכת בגירסה של דנקנר ושטרום. את החקירה הנגדית של קלעי ניהל עו"ד מאור ברדיצ'בסקי מטעם הפרקליטות, שהטיח בו: "יש לך אג'נדה ואתה מגמתי"

במהלך הדיון הבוקר ציין עו"ד גיורא אדרת, סנגורו של דנקנר כי בפגישות הראשוניות שערכו הסניגורים עם קלעי הוצגה בפניו התזה כי מדובר בהנפקה מיוחדת, שכונתה הנפקת החברים. קלעי הסביר כי התגובה הראשונית שלו למושג הנפקת חברים היתה סקפטית. "הנפקת חברים זה לא משהו ששמעתי עליו. אנשים שרוכשים בלי מודעות למחיר זה משהו שהיה לי זר".

עם זאת, לדבריו, הוא בדק את מועד ההנפקה בפועל והשווה את המחיר של החבילה בהנפקה למחיר שלה בשוק. "ראיתי להפתעתי הרבה, שבניגוד לציפיות הראשוניות שלי שרכישת החבילה בשוק היתה זולה יותר מאשר רכישת החבילה בהנפקה. המחיר בשוק היה זול יותר ב-7.6% מאשר המחיר בהנפקה. זה התחבר למה ששמעתי מדנקנר". קלעי לדבריו בדק אם מדובר באירוע חריג: "בדקתי 75 הנפקות כולל הנפקת אי.די.בי. השוויתי את המחירים - ראיתי שב-85% מהמקרים המחיר ברכישה בשוק זול יותר. ב-15% המחיר היה יקר יותר אבל אף הנפקה לא התקרבה להנפקה של אידיבי".

"אני לא בדיוק יודע מה עבר בראש של דנקנר"

בחוות הדעת שלו התייחס קלעי גם לטענות שעלו במשפט, שנוגעות לכך שדנקנר הפנה חלק מחבריו המשקיעים ישירות לשטרום על מנת שיחלצו אותו מחלק מהמניות שרכש. קלעי טוען כי הפניית קונים פוטנציאליים לרכישות מחוץ לבורסה מ-ISP  אינה נובעת מכוונה להשפיע על שער המניה: "יכול שחברה תעדיף להפנות משקיעים למסחר בשוק במקום לרכישות ישירות בהנפקת מניות משניות שלה, אם על פי אינדיקציות שבידיה ההנפקה צפויה להשיג את יעדה ואף מעבר לכך", כתב בחוות הדעת שלו.

פרופ' אבנר קלעי ונוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

בעדותו היום הוא אמר כי להבנתו לדנקנר היו אינדיקציות לביקוש כבר ערב ההנפקה המוסדית. בנסיבות אלה בהן גויסו 321 מיליון שקל אמר קלעי כי הוא מבין את למה לשלוח אנשים לקנות מחוץ לבורסה ולא למכור להם במחירי הפסד. "זאת היתה הנפקה בלחץ ודנקנר בעצמו והאנשים הקרובים לו קנו בסכומים נמוכים ובעל עניין שקונה במחירים נמוכים ומאמין בזה לא ישלח אנשים לקנות אם יש לו מספיק כסף". אמר.

כבוב: כמה זה מספיק כסף?

קלעי: "זה לא נכון שתמיד חברה רוצה לגייס כסף. אם חברה מגייסת כסף ואינה נדרשת לו לצורך פירעון חובות, היא משקיעה פחות בכספים עודפים ויש לחברה מיסוי כפול כדי שלא תרצה עודף כסף. במקרה הזה אני לא בדיוק יודע מה עבר בראש של דנקנר אבל החברה הייתה זקוקה לפירעון חובות בסכום של 250 מיליון שקל".

כבוב: התזה אומרת שלדנקנר היה אינטרס להפנות את חבריו לקנות מחוץ להנפקה זה על סמך המספרים?

קלעי: "נכון. חברה שנמצאת במצוקה וצריכה כסף, המחיר שלה נמוך בעיני בעל השליטה שמעיד על כך בקניית מניות החברה כי הוא מאמין שהמכיר נמוך שזה לא זמן טוב למכור אלא לקנות. אבל למכור במחיר נמוך היום כדי לפרוע חובות בעוד שנה שנה וחצי- זה לא עושה שכל".

כבוב: אדוני מעלה תזות שלדעתי לא נאמרו על ידי מר דנקנר, ישבת איתו למה לא שאלת אותו?

קלעי: "ידוע לי שלפעמים אנשים מבצעים פעולות שאינם חושבים עליהן. אני אומר כמומחה שזו תזה סבירה שאדם שקונה במחיר נמוך משכנע חברים לבוא כי הוא מאמין שזה טוב ובשלב מסוים כשהוא רואה שיש מספיק כסף לתקופת זמן - הוא אומר שהוא לא רוצה את ה-15 מיליון הנוספים, דנקנר לא אמר לי את זה ולא שמעתי ממנו אני רק אומר שהאפשרות קיימת".

מימין לשמאל: פרופ' אבנר קלעי, נוחי דנקנר, איתי שטרום ועורכת דינו
מימין לשמאל: פרופ' אבנר קלעי, נוחי דנקנר, איתי שטרום ועורכת דינוצילום: עופר וקנין

כבוב: אתה כמומחה יודע, ידעת או צריך היית לדעת שהחברה מבחינת התחייבויותיה הפיננסיות הייתה במצב מאותגר

קלעי: "החברה הייתה במצב מסוכן והייתה צריכה לפרוע חובות בסדר גודל של 250 מיליון ומעבר לך זה לא שינה".

"שטרום עד היום לא החזיר את החובות של ההרפתקה של אי.די.בי"

עו"ד ברדיצ'בסקי שאל את קלעי מדוע בכל הנוגע לשטרום הוא התייחס לחברת ISP השוויצרית לה מחזור של מיליוני פראנקים שווייצים ולא ל-ISP טריידינג הישראלית שביצעה את הרכישות ולה היה אשראי של 800 אלף שקל בלבד.

קלעי: "הסתכלתי על המאזן המיוחד וראיתי שמבחינת הסיכון שלקח שטרום זה לא כמו אחד שיש לו רק 800 אלף".

כבוב: למה להתייחס לאישיות משפטית נפרדת? למה התייחסת ל-ISP? אתה יודע ששטרום עד היום לא החזיר את החובות של ההרפתקה של אי.די.בי. זה מצטייר כאילו אתה מנסה להציג את הפעילות של שטרום כשייכת ל-ISP העולמית וזה לא נכון.

קלעי: "כי להציג את ISP טריידינג זה מטעה"

כבוב: למה זה מטעה אם זו אישיות משפטית נפרדת? אותי זה מקומם. אנחנו מדברים על חברה שהיא נבדלת מאשכול החברות הגדול.

ברדיצ'בסקי: המצב של ISP  טריידינג הישראלית היה מביא לשלילת הרישיון שלה. אתה מעיד בניגוד למה ששטרום העיד ולמה שקרה בפועל

קלעי: "עובדה שהוא לא איבד את הרישיון והוא קיבל הלוואות. אני עדיין עומד על שלי שלמרות שהוא הפסיד מיליונים הוא עדיין לא פשט את הרגל"

ברדיצ'בסקי: לו הוא לא היה מקבל הלוואה מנוחי דנקנר אתה לא יודע מה היה קורה?

קלעי: "זה ספקולטיבי"

ברדיצ'בסקי: שטרום הסביר שאם היה מדווח חלילה וחס מה היה קורה לרישיון בשוויץ

קלעי: "עדיין הקבוצות עזרו לו..."

ברדיצ'בסקי: הן לא. אתה יודע שבזמן אמת עם כל העזרו לו הוא לקח הלוואה מדנקנר ועד היום לא החזיר את כולה..

"שלג ואשתו רקדו טנגו"

קלעי התייחס גם לפעילות של עד המדינה, עדי שלג. המסקנה שאליה הגיע בחוות הדעת שלו, לפי ניתוח שערך, היא כי שלג השפיע באופן תרמיתי על שער מניית אי.די.בי - גם נגד האינטרס של שטרום. לפי המסקנה שלו, שלג ניסה לתמוך בשער המניה רק בחשבון סיטי ברוקר על מנת להפיק רווח אישי עבור עצמו. "למעט פעילותו של שלג אל מול אשתו בסיטי, אין ולו מקרה אחד של ממצא שמתיישב עם רצון לתמוך בשער המניה". כתב בחוות הדעת.

בדיון היום שאל אותו כבוב האם הוא שולל את מתווה הפעילות עליו הצביע שלג

קלעי: "יש הרבה מתווים להעביר עושר מ-ISP  לסיטי ברוקר. של רעייתו של שלג. אין ספק ששטרום רצה לקנות ולא למכור ולכן במסגרת הזאת שלג מצא דרך להעביר עושר לרעייתו. אם סיטי ברוקר קונה מהשוק ו-ISP רק קונה ממנה ביוקר אז זה כיוון אחד שהוא קונססטנטי עם העלאת המחיר. מצד אחד אני אומר שאם אמרו לך להעלות את המחיר ואתה עושה את זה ותוך כדי מעשיר את אשתך תאמר את זה למי ששלח אותך להעלות את המחיר.

"כאן אי אפשר להגיד שבשלב שאני מוריד את המחיר ומעביר עושר לסיטי משרת את מי ששלח אותי כי אני למעשה פועל לכאורה בניגוד למה שהנחו אותי. ואני רואה 6 מקרים שסיטי הורידה את המחיר שבהם שלג פעל הפוך ממה שלטענתו היה האינטרס של שטרום".

כבוב: יש מגמה של שוק בחנת את התנהלות המניה בבורסה בימים שלפני ההנפקה

קלעי: "ברור. והיא ירדה ויכולה להיות סיבה שירדה. יש משהו נוסף, כשהסתכלתי וניתחתי את הפעילות הפתיע אותי שאיך שהוא מתחיל לסחור בפעם הראשונה זה כמו זוג שרוקד טנגו מסובך ואף אחד לא דורך על השני, ואני לא מבין איך זה הולך כל כך חלק...אני לא כתבתי את זה בחוות הדעת וקיבתי מעורכי הדין שיביאו לי את ההיסטוריה כי תחושת הבטן שלי שזאת לא הייתה הפעם הראשונה. ולכן אני לא קונה שהיו הולכים על הצהוב כי האדום היה משהו שהם רגילים אליו".

כבוב: זו ספקולציה שאדוני מעלה והיא יכולה להיות הזויה ואין לה בסיס.

קלעי: "אני אומר שהפעולה מהפעם הראשונה בדרך מאוד מתוחכמת שלא קל למצוא אותה, אני לא כתבתי בחוות הדעת ולא יכול להוכיח את זה"

כבוב: אמרת שהיו 6 מקרים שבהם לא הייתה התאמה

קלעי: "להיפך, הייתה סופר התאמה בשני שלבים של שלב ראשון הורדת המחיר כדי שהיא תוכל לקנות בזול והעלאת המחיר בשלב שני כדי שהיא תוכל לקנות ביוקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker