"כתב האישום נגד רונאל פישר וערן מלכה יוגש השבוע, ויכלול 10 פרשות שונות"

מעצרם של פישר וקצין המשטרה מלכה הוארך ב-5 ימים ■ הותר לפרסום: הקבלנים יוסף ואביב נחמיאס חשודים בשוחד בפרשת רונאל פישר

יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט האריך היום את מעצרו של רונאל פישר בחמישה ימים. נציגי המחלקה לחקירת שוטרים אמרו היום בדיון כי "החקירה בגזרה של פישר וקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה הסתיימה", וכי בכוונתם להגיש נגד השניים כתב אישום עד ליום חמישי הקרוב. באשר לרות דוד, ציינו נציגי מח"ש כי החקירה בעניינה עדיין לא הסתיימה.

הפרשיות שיכללו בכתב האישום הן: פרשת אלון חסן, פרשת מכלוף, פרשת כחלון, פרשות לובינסקי, פרשת יאיר ביטון, פרשת האחים נחמיאס, פרשת בראס, פרשת ארז מוצ'צו ופרשת עופר נמרודי ובנוסף לכל אלו גם פרשיית השיבוש בביתו של רונאל פישר טרם יציאה לחקירה גלויה. פרשה זו נסמכת על הודעות של עדת המדינה, של ערן מלכה, ושל חשודים נוספים, וכן על הודעות פתוחות ועל ראיות מטלפונים סלולריים.

נציגת מח"ש אמרה בדיון כי "מדובר בפרשה בה ריבוי מעורבים וריבוי עניינים. החקירה בתיק הסתיימה, התגבשו בתיק ראיות לכאורה להוכחת אשמתם של המעורבים. ערן מלכה היה קצין משטרה מושחת שהיה אמון על חקירות רגישות ומסווגות ביותר שנוהלו על ידי המשטרה. עורך דין רונאל פישר פעל באופן מניפולטיבי ליצירת קשרים עם מעורבים בחקירות, סחט אותם ונתן להם מידע מתיקים והכל בעד בצע כסף.

עו"ד רונאל פישר בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"המעשים המיוחסים לשניים מאופיינים בתחכום, בתעוזה ובהעדר מעצורים באופן שאינו מאפשר ליתן בהם אמון כלשהו. השניים לא בחלו בשום אמצעים וביחד חצו את כל הגבולות האפשריים. דבר לא היווה תמרור עצור עבורם. ערן מלכה ורונאל פישר אחד הם".

עו"ד קרן שפירא שמייצגת את פישר אמרה בדיון: "חשוב להעמיד כעת דברים על דיוקם. הפרשה לגישת התביעה מתמצית בהעברת מידע מקצין במשטרה לאדם פרטי. רונאל פישר הוא לא עובד ציבור, הם לא אחד. העבירה המיוחסת למשיב שוחד או תיווך לשוחד, לא יודעת מה יהיה בכתב האישום, נועדה להילחם בשחיתות עובדי ציבור, מסוג קצין המשטרה ערן מלכה. מכיוון שכך לא רק שהם לא אדם אחד, הם גם לא פועלים יחד וברור שהמידע שערן מלכה מכר אם מכר לרונאל פישר הוא מידע שמצוי אצל ערן מלכה ולא אצל רונאל פישר, אחרת ערן מלכה לא היה מקבל תשלום עבור המידע. לכן כל מה שאמרה נציגת מח"ש על כך שייתכן שלערן יש מידע נוסף שהוא לא מכר או נגישות לדברים שיש בהם כדי לסכן את שלום הציבור, ברור שהדברים האלה לא יכולים לחול על רונאל פישר".

הסנגורית הדגישה כי "אמנם רונאל פישר אדם ידוע גם לפני הפרשה, אבל הוא בתפקיד האדם שקיבל מידע וסחר בו ולא מחזיק מידע משטרתי, לא מסכן אחרים ולא מחזיק עוד מידע בידיים".

גם מעצרו של קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, אחד החשודים המרכזיים בפרשה, הוארך הבוקר בחמישה ימים - כך החליט לפני שעה קלה בית המשפט השלום בירושלים. במהלך הדיון הגישה המחלקה לחקירות שוטרים הצהרת תובע בה נכתב כי נגד מלכה יוגש כתב אישום עד יום ה' הקרוב. 

במקביל הותרו לפרסום שמות שני אחים קבלנים החשודים בעבירות שוחד ושיבוש הליכי משפט בפרשה. האחים הם יוסף ואביב נחמיאס שבבעלותם חברת בנייה. לאחר שבוע של הליכים משפטיים בהם נלחמו עורכי דינם, ששי גז וליה פלוס כדי למנוע את פרסום שמם - דחה אתמול (א) בית המשפט העליון ערעור שהגישו וקבע כי יש לפרסם את שמותיהם.

האחים נחמיאס נעצרו בשבוע שעבר ובית המשפט הורה על הארכת מעצרם לצורך השלמת החקירה. במסגרת הדיון בהארכת מעצרם נידונה גם בקשתם למנוע את פרסום שמם כמעורבים בפרשה.

הם טענו כי הנזק שצפוי להיגרם להם כתוצאה מהפרסום הוא חמור, הן בשל אופי עסקיהם והן בשל הפרסום הרב של כל הקשור בפרשה. בית המשפט השלום דחה את בקשתם וקבע כי הנזק שעלול להיגרם להם אינו שונה מהנזק שעלול להיגרם לכל אדם נורמטיבי אשר נעצר בגין חשד למעורבות בפלילים.

עם זאת, פרסום שמותיהם עוכב למשך יומיים על מנת לאפשר להם להגיש ערר לבית המשפט המחוזי. לאחר שגם בית המשפט המחוזי דחה את בקשתם הגישו האחים ערעור לבית המשפט העליון. השופטת דפנה ברק ארז דחתה אתמול (א) את הבקשה לאסור את הפרסום והדגישה כי היא אינה רואה עילה להתערב בהחלטות של שתי הערכאות הקודמות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker