משרד המשפטים: אלפי דונם ביו"ש נוהלו ללא סמכות

הקרקעות הועברו לגורמים שלישיים - יישובים ביהודה ושומרון - מבלי שהמדינה יודעת על כך, וייתכן גם מבלי שנגבתה תמורה בעדן

מירב ארלוזורוב

החטיבה להתיישבות קיבלה מידי הרכוש הממשלתי מאות אלפי דונמים של קרקעות ביהודה ושומרון לניהולה. מסירת הקרקעות נעשתה בלי סיבה ברורה, ובלי שגורם ממשלתי כלשהו מפקח על ניהולן של הקרקעות. הקרקעות הועברו לגורמים שלישיים — יישובים ביהודה ושומרון — מבלי שהמדינה יודעת על כך, וייתכן גם מבלי שנגבתה תמורה בעדן.

אלה הן חלק מהבעיות שהחלו להתחוור בבירור שערכה המשנה ליועץ המשפטי, דינה זילבר, בנוגע לניהול הרכוש הממשלתי הנטוש ביהודה ושומרון. בדיון הועלו נקודות רבות שנוגעות להעברת ניהול הקרקעות לידי החטיבה להתיישבות, ושלגביהן אין לגורמי הממשלה הסבר.

ההערכה היא שעם השנים העביר הממונה על הרכוש הנטוש ביהודה ושומרון 400–500 אלף דונם, שבכולם או בחלקם העבירה החטיבה להתיישבות זכויות לגורמים שלישיים, "כשלממונה אין מידע אודות היקף הקרקעות שהועברו בהן זכויות, טיב הזכויות שהועברו, התנאים להעברתן, קיומה או היעדרה של תמורה בגין העברת הזכויות, זהות הגורמים שאליהם הועברו הזכויות ואופן ניהול מרשמי הזכויות".

היעדר הפיקוח על ניהול הקרקעות של החטיבה העלה כמה שאלות קשות, ובהן מדוע הועברו בכלל הקרקעות לחטיבה; אם נגבתה תמורה על ידי החטיבה; האם הועברו זכויות הגם שאסור היה להעבירן; חוסר ידע לגבי ניהול הרישום של הקרקעות; ובכלל, האם היה מותר לחטיבה לטפל בקרקעות בהיעדר חקיקה שהסמיכה אותה לכך, ולאור הרגישות של המשפט הבינלאומי לגבי ניהול רכוש נטוש 
ביהודה ושומרון.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילברצילום: אוליבייה פיטוסי

לאור הליקויים הרבים, הורה משרד המשפטים לכל משרדי הממשלה לאסוף את המידע הרב החסר, וכן להיערך להעברת הטיפול בקרקעות חזרה לידי המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום