פרשת רונאל פישר: "יאיר ביטון פנה לאחיו של משה כחלון - והציע לו לשלם שוחד"

מעצרו של יאיר ביטון הוארך בארבעה ימים ■ על פי החשד, ביטון שילם שוחד כדי לקבל פרטים מתוך החקירה הסמויה שניהלה המשטרה נגדו ■ רות דוד הציעה לנסים מרום, פרקליט שליווה את חקירת ב.יאיר, לעזוב את הפרקליטות

יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרשת רונאל פישר: בית המשפט האריך את מעצרו של יאיר ביטון, הבעלים של החברה הקבלנית ב.יאיר בארבעה ימים. על פי החשד ביטון שילם שוחד כדי לקבל פרטים מתוך החקירה הסמויה שניהלה המשטרה נגדו. גם מעצרה של רות דוד, פרקליטת מחוז ת"א לשעבר, הוארך בארבעה ימים.

במרכז החקירה הסמויה שהפכה לגלויה עם מעצרו של ביטון במאי 2014 - החשד שחברת ב.יאיר של ביטון העבירה לכאורה 60 מיליון שקל לארגון הפשע של יצחק אברג'יל - כספים ששימשו להלבנת הון.  

מח"ש חושדים כי ביטון ידע על החקירה הסמויה שניהלה נגדו המשטרה. על פי החשד פישר ושותפתו, פרקליטת מחוז ת"א לשעבר, רות דוד-בלום עידכנו את ביטון אודות ההתפתחויות ואף טסו לחו"ל כדי להיפגש אתו למסור לו מסמכים מתוך תיק החקירה. דוד-בלום הודתה כי העבירה בחו"ל מעטפה סגורה לביטון אך טוענת כי כלל לא ידעה במה מדובר.

יאיר ביטון בבית המשפט, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

נסים מרום, פרקליט שליווה את חקירת המשטרה בפרשת ב.יאיר, העיד היום במחלקה לחקירת שוטרים בירושלים. על פי החשד, במהלך היותה של רות דוד סניגורית פרטית, היא פנתה אל הפרקליט אותו הכירה מתפקידה הקודם. דוד הציעה לפרקליט לעזוב את הפרקליטות לטובת תפקיד אחר. במהלך החקירה נבדק חשד שהמהלך נועד לנטרל את הפרקליט מהמשך טיפול אפקטיבי בתיק. משהבשיל החשד, על סמך ראיות שנאספו בתיק, זומן היום הפרקליט למסירת עדות כתשתית להמשך החקירה. במח"ש מדגישים כי הפרקליט לא נחקר באזהרה, אינו חשוד בדבר, ואף דיווח על ההצעה בזמן אמת לממונים עליו.

השופטת ג'ויה סקפה שפירא, שהאריכה את מעצרו של ביטון ציינה כי מדובר בחקירה שהחלה לפני כמה חודשים, ואולם בעת האחרונה קיבלה תפנית עקב גילוי ראיות חדשות שיש בהן כדי להקים חשד סביר נגד ביטון לביצוע עבירות של שיבוש הליכי חקירה ומשפט וכן עבירה של תיווך לשוחד.

"קיים גם חשד סביר בעוצמה נמוכה יותר אך מספקת לשלב זה גם ביחס לעבירת שוחד עצמו. עם זאת, בעניין זה יש להוסיף ולחקור את נושא התשלום". הוסיפה.

קובי כחלון, ב-2012צילום: אמיל סלמן

השופטת ציינה כי חומר הראיות שיש בו כדי לבסס את החשד הסביר מגיע ממקורות שונים, וגם ממקורות אובייקטיביים, ויש בו כדי להקים חשד בין היתר כי ביטון עצמו עשה בסיועם של אחרים מעשים שתכליתם להתחמק מהליכי חקירה ומשפט לרבות ביום שבו צפוי היה להיעצר לצורך חקירה.

לפני כחצי שנה הודיעה המשטרה על המלצתה להעמיד את ביטון לדין בחשד להזרמת כספים מחברת ב.יאיר הציבורית לגורמי ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. יחד איתו המליצה המשטרה להעמיד לדין גם את יצחק אברג'יל ושני קבלני משנה של ב.יאיר - שמעון בלולו ונסים פינס.

במשטרה הדגישו כי לא התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות על ידי חברת ב.יאיר עצמה או נושאי המשרה בה למעט ביטון.

לפי החשד, חלק גדול מהפעילות בוצע ב-2007 בפרויקט "סאן וילג" של החברה בשכונת שחמון באילת, שכולל 50 דירות בבנייה. המשטרה טוענת, בין השאר, כי שני קבלני משנה של ב.יאיר - בלולו, בעלים ומנהל בחברת גן רווה, ופינס, שהוכרז פושט רגל אך בפועל שימש מנהל בחברה - שימשו צינור להעברת הכספים לאברג'יל.

על פני השטח הוצג במשך כמה שנים כאילו הפרויקט כתקוע ומפסיד כספים. במשטרה חושדים בנוסף שמאז 2011, כשאברג'יל נעצר, לא נפסק הקשר בין אנשי ב.יאיר לראש ארגון הפשע, שהצליח לכאורה לשמור על הארגון וההכנסות שלו מהכלא בארה"ב ומהכלא הישראלי.

במהלך הדיון אמרה נציגת מח"ש כי ביטון חשוד בתיווך לשוחד לאחר שפנה לקובי כחלון, סגן ראש העיר ירושלים ואחיו של יו"ר מפלגת כולנו ושר האוצר לעתיד, משה כחלון. ביטון הציע לכאורה לכחלון לשלם שוחד עבור סגירת התיק בעניינו באמצעות עו"ד פישר. בהליכים המשפטיים הקודמים שנוהלו נגדו יוצג ביטון על ידי פישר ודוד-בלום. בדיון היום ייצג אותו עורכי הדין אסף גולן ואיתן פלג, שטענו כי הוא כבר נחקר בעניין התיווך לשוחד בעבר ואף נעצר ושוחרר בלי שהובא בפני שופט. בהליך המעצר הזה נערכו לו שני עימותים, אחד מהם בינו לבין קובי כחלון.

בדיון היום טען סנגורו: "העובדה שביטון יכול היה לחשוב שיש עניינים שנבדקים לגביו היא עובדה שכל ילד היה יכול להבין כאשר יש נגדו צו עיכוב". הוא הוסיף כי מאחר ומדובר בשנה אחרי הפרסום של הפרשה - לא יכול להיות חשש לשיבוש. "מה עוד שביטון שהה בחו"ל והפרשה הזאת התפוצצה לפני 10 ימים, ולו רצה יכול היה לשבש את החקירה חמישים פעם. העניין הוא שאין לו מה לשבש, אין לו עם מי לשבש, ישנה עדת מדינה, ישנה עוה"ד דוד, ישנו עו"ד פישר - כולם נחקרו וחלקם במעצר".

הסנגורים התייחסו לחיסיון עו"ד לקוח שיש בין ביטון לדוד-בלום ופישר, והדגישו כי ביטון קיבל מהם הנחיה ברורה וחד-משמעית לא להשיב על כל שאלה הנוגעת ליחסיו עם עורכי דינו וגם עוה"ד המעורבים בפרשה הזאת. "הנחנו את ביטון לומר וכך הוא אמר לפי מיטב ידיעתנו, שבכל שאלה שבה החוקרים יחשבו שאין לו חיסיון עם עוה"ד החשוד דהיינו אנחנו נבוא ונאשר שעל השאלה הזו הוא רשאי להשיב הוא ישיב. החשוד אינו עו"ד ולא מבין בעניינים האלה, ולכן ההנחיה הגורפת שניתנה לו על ידינו איננה רק להגן על זכויותיו אלא גם להגן על שלטון החוק, שההגנה על המידע המוחלף בין עו"ד ללקוחו הוא מאושיות שלטון החוק ולא אכיפה על ידי גורמי האכיפה".

סנגורו של ביטון אמר עוד כי החקירה בעניינו של ביטון נפתחה "כשלאחר אותה שיחה של קובי כחלון עם ביטון פנה מי שפנה, ואז זה התגלגל למשטרה". לגבי עבירת השוחד הוא הוסיף "כמובן אינני יודע מה החומרים שנמצאים בפני ביהמ"ש. אני יכול לומר באופן ברור ביותר ולפי מיטב ידיעתי, ביטון אמר את זה לחוקרים. אמר להם כך שהוא סמוך ובטוח מקווה ומתפלל שעורכי דינו רות דוד ורונן פישר לא עברו עבירות. אם אפילו חס וחלילה יצא שהם עברו עבירות, הוא אין לו כל קשר לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker