קצין המשטרה החשוד בפרשת פישר התרשל בחקירה - והמשטרה תשלם חצי מיליון שקל

רפ"ק ערן מלכה מסתבך ולא רק בפלילים: השופט יעקב שינמן מתח ביקורת נוקבת על מלכה וקבע כי אירועים הנוגעים לחקירה אותה הוביל ובה נעשה חיפוש בביתו של אדם מבלי שהושבו לו חפצים שנלקחו, מעלים תהיות ותמיהות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

רפ"ק ערן מלכה, אחד החשודים המרכזיים בקבלת שוחד בפרשת רונאל פישר מסתבך לא רק בחשד לפלילים. השופט יעקב שינמן מבית המשפט המחוזי מרכז-לוד קבע בשבוע שעבר, בפסק דין שנתן, כי התנהלות בחקירה אותה הוביל מלכה במשטרה, מעוררת תהיות ותמיהות. שינמן מתח ביקורת אישית נוקבת על התנהלותו של מלכה בפרשה.

מדובר בתביעת נזיקין שהגיש אורי סלמה נגד משטרת ישראל לתשלום פיצויים לאחר שטען כי גרמו לו נזק של 5.9 מיליון שקל בעת חיפוש שנעשה בביתו. צו החיפוש ניתן, במסגרת חקירה משטרתית שנוהלה נגדו, בתיק חקירה שנפתח עקב תלונת שותפו לשעבר. התיק נסגר עקב "חוסר ראיות מספיקות".

מדובר על אירוע שהיה ב-2004. לאחר שהוגשה נגד סלמה תלונה בגין עבירת גניבה ממעביד ואיומים, ניתן על ידי בית משפט שלום צו חיפוש בדירתו ונתפס רכוש. לטענתו, עיקר הפריטים שנתפסו – לרבות אלפי תכשיטים מזהב ומכסף, חומרי גלם מזהב ומכסף, אבני חן, כלי עבודה - לא הושבו לו עד היום. כשנתיים לאחר מכן הודיעו לו כי התיק המשטרתי נסגר בעילה של חוסר ראיות מספיקות.

בסוף 2008 פנה סלמה לבית המשפט בבקשה להחזיר את הרכוש שנתפס ובמסגרת ניהול ההליך התברר כי בימים שלאחר החיפוש, הם נמסרו לאדם שהתלונן נגדו וכבר נמסרו לצד שלישי (מבלי שהובהר מיהו אותו צד שלישי).

רב פקד בדימוס ערן מלכה בבית משפט שלום בירושליםצילום: טלי מאייר

שינמן קבע כי "בתיק זה התגלו עובדות המצביעות באופן ברור על התנהלות בלתי תקינה או רשלנית של המשטרה... אין שלב שלא ניתן למצוא בו התנהלות רשלנית או פגומה של המשטרה. כל אחד מהאירועים הנ"ל מעלה תהיות ותמיהות, ועל אחת כמה וכמה, כולם ביחד".

בביקורת אישית כלפי מלכה, קבע שינמן: "יום לאחר הגשת התלונה במשטרה, בטרם ניתן צו חיפוש, בטרם בוצעו החיפושים וממילא בטרם עוכב ונחקר התובע, החליט רפ"ק ערן מלכה: 'לזמן את שני הצדדים אליך להסדר העניין והחזרת הציוד למתלונן בדחיפות'. כיצד ידע רפ"ק ערן מלכה, כבר בשלב זה, שייתפס ציוד בחיפוש, שהציוד לא שייך לתובע, אלא למתלונן, ומכח איזו סמכות, החליט כי יש להשיב למתלונן את הציוד. על כך לא ניתנה תשובה הגיונית או מספקת ואולי כבר מכאן ניתן ללמוד ולהסיק, שהמשטרה בהנחית רפ"ק מלכה, החליטה שלא כדין ושלא בסמכות, להשיב את הציוד למתלונן בפרט שהחלטה שכזו התקבלה, עוד בטרם בוצעה חקירה או בדיקה כלשהיא".

בהמשך, ממשיך שינמן לתאר את האירועים התמוהים ומציין כי מלכה כי לא ידע להסביר מדוע לאחר שנסגר התיק נגד סלמה, המשטרה לא פנתה לבית המשפט ולמתלונן שיחזיר את התפוסים והשיב באופן מתחמק: "באותם ימים לא הייתי שם, לא הייתי בתפקיד, ומי שהיה שם כנראה לא היה בקיא".

שינמן קבע כי המשטרה התרשלה לא נקטה באמצעים סבירים למניעת הנזק ומשהוחלט שלא להגיש כתב אישום, היה עליה לפעול להשבת התפוסים. הוא הוסיף כי התנהלות התובע והפגמים בהוכחת נזקיו, לא מסבירים את התנהלות המשטרה בפרשה זו, והחליט כי דין התביעה להתקבל, אך סכום הפיצוי יקטן לחצי מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker