המעטפה הסודית והנסיעה החשאית לחו"ל: פרשת רונאל פישר מסתבכת, קבלן בכיר נחקר

החוקרים חושדים כי בזמן החקירה הסמויה בעניין חברת ב.יאיר עידכנו פישר ובלום-דוד את בעלי החברה, יאיר ביטון בהתפתחות החקירה נגדו. עו"ד דוד תובא להארכת מעצר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התפתחות חדשה בפרשת רונאל פישר: קבלן גדול נחקר בשעה זו במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בירושלים. במקביל, פרקליטת מחוז ת"א לשעבר, רות דוד-בלום, תובא, ככל הנראה, לבית המשפט השלום בירושלים לדיון בהארכת מעצר נוספת בעניינה. דוד-בלום חשודה בעבירות שוחד ושיבוש החקירה של מח"ש.

החוקרים חושדים כי בזמן החקירה הסמויה בעניין חברת ב.יאיר עידכנו פישר ובלום-דוד את בעלי החברה, יאיר ביטון, בהתפתחות החקירה נגדו. הם גם טסו יחד לחו"ל כדי להיפגש עם ביטון ולקחו איתם גם מסמכים מתוך תיק החקירה. דוד-בלום הודתה כי העבירה בחו"ל מעטפה סגורה לביטון אולם טוענת כי כלל לא ידעה במה מדובר.

פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר עו"ד רות דוד בהארכת מעצרה בפרשת רונאל פישר בירושליםצילום: אמיל סלמן

דוד-בלום חשודה גם בניסיון לשבש את הליכי החקירה של מח"ש בעקבות פגישה לילית שקיימו המעורבים. הפגישה כונסה לאחר שנציגי המח"ש הודיעו בפקס לבית המשפט על כך שהצליחו לפצח את הקוד של מכשיר הסלולארי של פישר ועובדת משרדו - עדת המדינה ששמה אסור בפרסום. ככל הנראה נשלח הפקס הזה בטעות על ידי מזכירות בית המשפט גם למשרדו של פישר והגיע לידיה של עדת המדינה שסיפרה לו על כך. בעקבות זאת, נפגשו פישר, דוד-בלום, עדת המדינה, ועורכי דין נוספים ממשרדו של פישר. הפגישה נמשכה שעות ארוכות ונערכו בה על פי החשד תיאומי גירסאות, בשלב מסוים, בשעה 11 בלילה הצטרף גם פרופ' יורם ברק.

ביום שישי האחרון התעלפה דוד-בלום בכניסה לאולם בית המשפט ובהמלצת החובש שטיפל בה היא הובהלה לבית החולים שערי צדק. בדיון בבית המשפט טען סנגורה כי דוד-בלום ביימה את ההתעלפות. הוא הדגיש כי "יש בחומר הראיות התנהלות של חשודים אחרים בתיק בדיוק כפי שייעצה להם להתנהג, קרי התעלפויות". בנסיבות אלה, הוא ביקש לקיים את הדיון בהיעדרה. סנגורה של דוד-בלום, עו"ד יאיר גולן, התרעם על הדברים האלו ואמר: "דברי ב"כ מח"ש מקוממים נוכח מצב רפואי בלתי רגיל שאירע כנראה בנוכחותו. היא יצאה מהרכב של מח"ש וקרסה. אומר הפרמדיק בנוכחותנו שהיא איבדה הכרה ועם חולשה".

הדיון בעניינה של דוד-בלום התחדש ביום שישי בשעות הצהריים בהיעדרה לאחר שנציגי מח"ש הציגו אישור רפואי לפיו היא צריכה להישאר בבית החולים מספר שעות. סנגורה של דוד-בלום טען בדיון כי היא "אומרת בתוקף שלא ידעה על עסקיו של פישר. היא עבדה במשרד שלו, היו להם אולי 2 שותפים, לא דיברה עם הקליינטים. חוקרים אותה, והיא אומרת אותו דבר לגבי כסף. תראו שהיא קיבלה כסף בעבור חומר, אני אומר אין דבר כזה". הסנגור הסביר כי דוד-בלום מסרה את המכשיר הסלולארי שלה מיוזמתה לחוקרים ולטענתה אין שיחות טלפון שהיא קיימה עם מלכה. היא טוענת כי היא פגשה אותו שלוש פעמים בלבד  פעם במח"ש, פעם באירוע משפחתי ובפגישה נוספת.

הקבלן יאיר ביטוןצילום: עופר וקנין

לאחר שהוצג לו כל החומר הסודי קבע השופט שמואל הרבסט שדן בהארכת המעצר כי קיים חשד לביצוע עבירה של תיווך לשוחד על ידי דוד-בלום אולם הדגיש שעוצמתו של חשד זה נמוכה. באשר לחשש משיבוש ההליכים על ידי דוד-בלום, קבע השופט כי מדובר במספר מקרים שנבדקים, בחלק מהם מדובר בחשד סביר שרמתו מספקת אולם בחלק אחר מן המקרים מדובר בחקירה המצויה בתחילתה ובעניינים הדורשים הבהרה וליבון נוספים. השופט ציין בפני נציגי מח"ש כי עליהם לנהוג בזהירות יתירה "בשל העובדה כי חלק מן החשודים בפרשיה זו, לרבות דוד-בלום, הינם עורכי הדין המחויבים לחיסיון מלא עבור לקוחותיהם".

השופט הדגיש כי "מדובר במי שחלשה על תפקיד מרכזי ומשמעותי במערכת אכיפת החוק, אולם פעולות חקירה אשר צריכות להתקיים לא יכולות להיות מושפעות מכך, וכל הדרוש בירור - צריך שיהא מבורר מבלי להתייחס למעמדו או לייחוסו של הנחקר". עם זאת הוא ציין כי הוא לא מתעלם מהקושי המובנה הקיים במעצר לכל אדם וקל וחומר לדוד-בלום. "קושי זה מובא בחשבון שיקוליי בעניינו של כל עצור ואף בעניינה של דוד-בלום שקלתי זאת בכובד ראש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker