דו"ח המבקר

המחוקק קבע חובה להתקנת תקנות - השרים מתעלמים

חלק מהגופים הממשלתיים שבחרו שלא להתקין תקנות כנדרש בחוק, קבעו תחת זאת נהלים וחוזרי מנכ"ל

אפרת נוימן

דו"ח המבקר עסק גם בטיפול בהליכי חקיקת משנה במערכת הממשלתית. להבדיל מחקיקה ראשית אותה מתקינה הכנסת, מדובר בכל אותם תקנות, צווים, הוראות, כללים וחוקי עזר שאותם מתקינות רשויות המנהל הציבורי. מדובר בחקיקה משלימה במובן זה שבחקיקה הראשית בכנסת מתווה את ההסדרים העקרים ובחקיקת המשנה נקבעים פרטי יישום ההסדרים והיעדרה יכול למנוע או להגביל במידה ניכרת את יישום החוקים.

בדו"ח המבקר נמצא כי קיימת תופעה לפיה אף שהמחוקק קבע חובה להתקנת תקנות, הן אינן מותקנות או מותקנות באיחור. כך נמצא, כי נכון לאוגוסט 2014, יש 133 תקנות שהחוק קבע כי השרים חייבים בהתקנתן, אך טרם הותקנו. לפחות 32% מהן תקנות ראשונות שנקבע מועד מרבי להתקנתן. חלק מהגופים הממשלתיים שבחרו שלא להתקין תקנות כנדרש בחוק, קבעו תחת זאת נהלים וחוזרי מנכ"ל המסדירים את הנושאים שהמחוקק קבע שיוסדרו בתקנות.

"מציאות זו מעידה על הפרה של הוראות החוק, חוטאת להגשמת דבר המחוקק, מותירה חוקים ככלים ריקים ובסופו של דבר פוגעת בציבור הרחב. היקפה של התופעה והשלכותיה משקפים כשל ממשלתי מהותי המחייב נקיטה בפעולות ממשיות".

מבקר המדינה יוסף שפירא בכנסת בשנה שעברהצילום: מיכל פתאל

אחד הליקויים שמצא המבקר הוא שהנתונים על חקיקת משנה אינה ממוחשבים וכדי לדעת כמה תקנות הותקנו מדי שנה צריך לחפש בתוכן העניינים של ילקוט הפרסומים. ב–2009–2013 שליש מהגופים הממשלתיים לא ניהלו רישום בדבר חוקים המחייבים התקנות שטרם הותקנו.

לפי ההמלצות העיקריות על הגופים הממשלתיים לפעול במרץ וללא דיחוי כדי להביא להתקנת התקנות שבתחום אחריותם. עליהם לפעול באופן מהיר ויעיל שייתר עתירות לבתי המשפט. "רישום שיטתי וסדור יסייע בקידום תהליך התקנת תקנות, בפרסומן במועד הנדרש ויאפשר לקיים פיקוח ובקרה על התקנות".

עוד בהמלצות, משרד המשפטים נדרש להכין מאגר מידע גדול שיכלול את כל המידע בעניין החוקים והתקנות, ויאפשר מעקב ובקרה על כל התהליך מתחילתו ועד סופו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker