נותרו רק עוד 4 חודשים: מה הסכימו הישראלים לחשוף ברשות המסים - וכמה כסף התגלה?

הכנסות מירושה, בעלות על חשבונות בנק בחו"ל, הכנסות משכר דירה בחו"ל, ואף הכנסה לא מדווחת מעסקים בישראל: לפי נתונים עדכניים של רשות המסים הוגשו עד כה 1,500 בקשות לגילוי מרצון

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

נתונים עדכניים של רשות המסים מראים כי מאז פירסמה הרשות בספטמבר 2014 את נוהל הגילוי מרצון החדש, הוגשו 1,530 בקשות והתגלה הון של 5.5 מיליארד שקל. מדובר בהליך שבו אדם חושף לראשונה בפני רשויות המס הכנסות לא מדווחות, ומקבל בתמורה חסינות מהליך פלילי. בחודש האחרון הייתה קפיצה של כ-300 בקשות חדשות שגילו הון של 1.4 מיליארד שקל.

המסלול האנונימי ממשיך להיות המועדף על ידי הפונים כשעד כה הוגשו 937 בקשות במסלול האנונימי (61% מסך הבקשות), 336 במסלול המקוצר (22%) אשר מיועד לבקשות בסכומים נמוכים ללא צורך בכניסה להליך מול פקידי השומה ו-256 במסלול הרגיל. המסלול האנונימי והמקוצר הונהגו בהוראות שעה לשנה אחת (עד ספטמבר 2015).

לשם השוואה, בנוהל הקודם, שהיה בתוקף בין נובמבר 2011 לספטמבר 2012, הוגשו 1,400 בקשות שגילו הון בסך 12 מיליארד שקל. כלומר, מספר הבקשות בנוהל הנוכחי כבר עבר את זה הקודם אך היקף ההון שגולה עד כה נמוך יותר. לפי ניסיון העבר לפחות, המסה הגדולה של הפונים מגיעה בחודש האחרון שלפני תום הנוהל, כלומר, ברשות המסים צופים שטף באוגוסט 2015.

משה אשר, יו"ר רשות המסיםצילום: אמיל סלמן

הנוהל הנוכחי מתיימר לשפר את הנוהל הקודם שחל רק על הכנסות פסיביות בחו"ל - לעומת הנוהל החדש, שמתאים לכל מי שיש לו הכנסות מכל סוג שלא דיווח עליהן לרשות המסים, ובכלל זה הכנסות מחו"ל או מירושה, בעלות על חשבונות בנק בחו"ל, הכנסות משכר דירה בחו"ל, ואף הכנסה לא מדווחת מעסקים בישראל. חידוש נוסף בנוהל הנוכחי הוא "המסלול המקוצר" לבקשות קטנות. "המסלול האנונימי" היה אמנם קיים בנוהל הקודם, אבל רק בחלקה האחרון של התקופה, בחודשים יולי־ספטמבר 2012. הנוהל החדש יקר יותר מקודמו, שנתן הטבות מס, פטור מלא מקנסות וריביות, והנחה משמעותית בהפרשי הצמדה (בנוהל הנוכחי לפקיד שומה יש סמכות לבטל קנסות).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker