המגזר החרדי סוער: "חלפן הכספים עקץ אברכים בעשרות מיליוני שקלים ונמלט"

יעקב דומב, בעלים של סוכנות להחלפת כספים בבני ברק, גייס מאברכים חרדים סכומים גבוהים תוך הבטחה למתן תשואה חודשית קבועה של 2.5%

נתי טוקר

הרוחות סוערת במגזר החרדי: יעקב דומב, בעלים של סוכנות להחלפת כספים ששימש בפועל גם מנהל השקעות, הודיע לאנשים שהיו עמו בקשר עסקי כי נמלט מהמדינה תוך שהוא מותיר אחריו חובות נטענים של עשרות מיליוני שקלים. בהודעת סמס ששלח למכריו הוא כתב כי "גרמתי לרבים מכם צער גדול שאני לא יכול לתאר".

דומב, ממשפחה מוכרת במגזר החרדי, התגורר בבני ברק וניהל סוכנות להחלפת כספים. במסגרת זה הוא גם הפעיל שירות ניכיון שקים והלוואת בשוק האפור. הפעילות הבעייתית ביותר שלו היתה גיוס כספים תוך הבטחה לתשואה חודשית קבועה.

לפי מקורות שעמדו עימו בקשר, הוא גייס מאברכים חרדים סכומים גבוהים תוך הבטחה למתן תשואה חודשית קבועה של 2.5%. בהמשך, כשדומב נזקק לסכומים נוספים, הוא העלה את שיעור התשואה החודשית גם ל-5% - עד שקרס והודיע בשבוע שעבר כי הוא נמלט. גורמים המתגוררים בסמיכות לדומב אומרים כי הוא ועובד שהיה צמוד אליו ניהלו אורח חיים ראוותני ונסעו ברכבי יוקרה. דומב היה פעיל בתחומים נוספים, כמו ענף המלט ועסקים קטנים, ונכנס לתחום החלפת הכספים וניכיון הצ'קים לפני כשנה.

המשרד של יעקב דומב בבני ברקצילום: עופר וקנין

בשלב זה לא ידוע מה היקף החובות שהותיר אחריו דומב. ההערכות במגזר החרדי הן כי מדובר בעשרות מיליוני שקלים, וחלק מהנפגעים הם גם מוסדות גדולים ועסקים במגזר החרדי.

אביו של דומב הוא הדיין החרדי הרב דב דומב, שיצא לחופשה לאחרונה מתפקידו כדיין בבית הדין בתל אביב לאחר שנחשד במרמה והפרת אמונים כאשר התערב בתיק גירושין של קרובת משפחתו, והתיק העובר לפרקליטות.

עו"ד רענן גל, המייצג חלק מהמשקיעים, אומר כי ההערכות הן שהיקף ההפסדים מגיע "ל- 50-80 מיליון שקל". לדבריו, "יש בערך 500-400 משפחות שנפגעו ממנו. יש משפחות שמכרו דירה ושמו את הכסף אצלו. יש אברכים שקיבלו מתנות לחתונה ושמו את הכסף אצלו. יש גם אנשים שחסכו כסף לניתוח של הבן ושמו בינתיים את הכסף אצלו כדי שיניב תשואה".

הסכומים שאותם העבירו המשקיעים לדומב אינם קבועים. גל אומר כי "יש כאלה שהפסידו 200 אלף שקל, ויש גם אחד, ארגון חרדי, שהשקיע 9 מיליון שקל".

הפעילות של דומב מול המשפחות החרדיות שהפסידו את כספן נחלקה לשני סוגים. מחלק מהאנשים הוא גייס כסף והבטיח תשואה קבועה. חלק אחר הוא ניהל שירות של ניכיון צ'קים, ולפי גל החשד הוא שהוא הציג למשקיעים מסמכים מזויפים שעל פיהם הצ'קים מבוטחים על ידי חברת ביטוח. "הצ'קים שלהם מסתובבים עכשיו בסוכנויות להחלפת כספים ואני מניח שיפנו אליהם בחודשים הקרובים", אומר גל.

דומב עצמו שיגר הודעת סמס לכמה מכריו שבה כתב כי"גרמתי לרבים מכם צער גדול מאוד שאני לא יכול לתאר. למרות מחשבתי לעמוד ולהילחם על הדברים, קיבלתי בעצת חברים טובים ויקרים, לעזוב את המדינה ולעבור לגור בארץ אחרת. אני מצטער על כל נזק שגרמתי לכל אחד מכם ומקווה שתמצאו את המקום לסלוח לי".

עו"ד אלקנה בישיץ, ידידו של דומב, ייצג אותו בעבר בעסקים שונים, אך מדגיש כי אינו מלווה אותו כיום. "ליוויתי אותו ואת משפחתו בעסקים שונים, והיו לו הרבה. יש לו עסקים נוספים של שיווק כלי מטבח. הוא היה שותף וקנה ומכר עסקים. הוא נכנס לתחום ניכיון צ'קים למורת רוחי, והתגלגל כמו שכולם מתגלגלים", אומר בישיץ.

לדבריו, הוא לא היה מעורב בפעילות הזו ולא ייצג את דומב בעסקים אלה. "אני לא מכיר את הדינמיקה שהיתה שם. הוא לא פנה אלי בנושא הזה. בדרך כלל בפריטת צ'קים מגייסים הון ראשוני ואותו מלווים ללווים, ואז נוצר גלגל מסוים. כאשר נגמרו המזומנים למלווה הוא פונה לעוד אנשים ומגייס כספים תמורת אחוזים והעסק ממשיך להתנהל עד שקורס", הוא אומר.

בישיץ אומר כי לא ידעו לו האם היו מעורבים בפעילות הזו גם ארגוני פשע. "יש שמועות שגם גורמים עבריינים או שקשורים לגורמים עבריינים מעורבים בזה. לי לא ידוע", הוא אומר.

בישיץ מסרב להגיד האם שוחח אם ידידו דומב ואם ידוע לו היכן הוא. לדבריו, גם לא ידוע הסכום המדויק שירד לטימיון. "אף אחד לא יודע מהם ממדי האסון. גם דומב עצמו. חלק מהסכומים לא יצאו מכיסו אלא הוא רק ערב להם", הוא אומר – ומטיל ספק בסיכוי שהכסף יוחזר: "במקרים כאלה שאנשים נעלמים – הם לא מתכוונים להחזיר עשרות מיליוני שקלים שנעלמו".

בישיץ מאשים את המשקיעים של דומב שהשקיעו אצלו כספים תוך הבטחה לתשואה קבועה. "הם היו צריכים לשאול את עצמם איפה הם שמים את הכסף. זו לא רק תמימות, זו תאוות בצע. במקו לעבוד בעבודות נרמליות, ולהרוויח כסף באופן רגיל, הם פועלים בצורה כזו ואחר כך מפסידים", הוא אומר.

דומב הוא לא הראשון במגזר החרדי שגייס כספים ממשפחות וקרס. ב-20012 גזר בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר עונש של שנת מאסר בפועל ושנת מאסר על-תנאי על משה זוסמן, תושב בני-ברק, שהורשע במסגרת הסדר טיעון כי קיבל במירמה מיליוני שקלים ממשקיעים והפסיד אותם בהשקעות מט"ח.

ב-TheMarker נחשפה ב-2009 הפעילות של שארל אוריאל עמר, מנהל השקעות מהמגזר החרדי, שהבטיח תשואה חודשים קבועה של 5% - וקרס תוך שהוא מותיר חובות נטענים של 80 מיליון שקל.

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker