חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קיבל לפני שבועיים החלטה תקדימית ולפיה אב לתאומים בלידה של פונדקאית בחו"ל זכאי לקבל דמי לידה, מענק לידה ודמי אשפוז כפי שבן זוגו קיבל זכויות אלה.

מקורה של התביעה בלידתם של שני ילדים ישראלים תאומים, בת ובן, ב-2009 לתובע ובן זוגו בהליך של פונדקאות בקנדה. בן הזוג הראשון הגיש תביעה לקבלת דמי לידה, מענק לידה ודמי אשפוז עבור הולדת הבת, והביטוח הלאומי אישר את תביעתו. בן הזוג השני, שהגיש לביטוח הלאומי בקשה זהה לרגל הולדת בנו באותה לידה, נדחה על ידי המוסד בנימוק שהוא אינו זכאי לתשלום זה, מכיוון שהשניים מהווים תא משפחתי אחד.

הביטוח הלאומי טען שאם יכיר בזכאות של כל אחד מבני הזוג בנפרד לתשלומים לרגל הלידה, זו תהיה אפליה לרעה של הורים שאינם בני אותו המין. לאחר שדחה את התביעה של בן הזוג השני, שילם הביטוח הלאומי לבן זוגו של התובע השלמה של המענקים בשל העובדה שנולדו תאומים.

כנס בנושא פונדקאותצילום: דודו בכר

בן הזוג שפנייתו נדחתה הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה, בטענה כי בהיותו הורה יחיד הוא זכאי לקבל עבור לידת בנו דמי לידה, מענק לידה ודמי אשפוז בנפרד מבן זוגו, שכבר קיבל זכויות אלה. לטענתו, החלטת הביטוח הלאומי לראות בו ובבן זוגו תא משפחתי אחד ובמקביל לא לאשר לו את דמי הלידה, היא שגויה.

הביטוח הלאומי טען כי החלטתו ניתנה כדין, בהתאם לסעיפים הרלוונטיים בחוק הביטוח הלאומי. "לתובע ולבן זוגו נולדו תאומים בלידה אחת, ומשהתקבלה תביעת בן זוגו של התובע לתשלום דמי לידה ומענק לידה, שולמו לתובע ובן זוגו כתא משפחתי אחד תוספת של דמי לידה ומענק לידה להולדת תאומים", טען המוסד.

השופטת אורנית אגסי ציינה בפתח החלטתה כי התובע ובן זוגו הם אזרחים ישראלים שנישאו בטורונטו, קנדה ונרשמו כנשואים במשרד הפנים. השניים ביקשו להקים משפחה, ומאחר שמשפטית לא ניתן לבני זוג מאותו מין להקים משפחה באמצעות אם פונדקאית בישראל, הם פנו להליך פונדקאות בקנדה. בהליך הפונדקאות הופרו שתי ביציות מאותה אם (שאינה האם הפונדקאית), ביצית אחת בזרעו של התובע וביצית שנייה בזרעו של בן זוגו. מתוך בחירה הוחזרו לרחם הפונדקאית שתי הביציות ונקלטו, ולתובע ובן זוגו נודע שהם צפויים ללידת תאומים.

כך, מהריון אחד, לכל אחד מהילדים שעתידים להיוולד יהיה קשר ביולוגי לאחד מבני הזוג. כלומר, התאומים הם אחים ביולוגיים (ביצית האם), אך לכל אחד מהם אב ביולוגי שונה.

על פי השופטת אגסי, בשל העובדה שישראל (ונציגותה בחו"ל) אינה מכירה בתובע ובבן זוגו כבעלי זכות הורית, נדרש כל אחד מהם בנפרד להסדיר את עניינו של ילדו הביולוגי באופן אישי בקונסוליה הישראלית בטורונטו (לצורך רישום והוצאת דרכון), כך שאחד מהם לא היה רשאי לדאוג לבדו לצרכים של שני הילדים יחדיו.

השופטת קבעה כי אמנם התובע ובן זוגו רשומים כנשואים במרשם האוכלוסין, אך רישום זה אינו מעיד על קיומו של תא משפחתי. לפיכך היא קבעה שיש לראות בכל אחד מבני הזוג הורה בודד, ולכן הדבר מעיד על זכויות כשל הורה בודד לכל אחד מבני הזוג, אף שהשניים מוכרים כידועים בציבור.

"טענת הביטוח הלאומי כי היענות לבקשת התובע משמעותה אפליה לרעה של זוגות הטרוגניים מול זוגות בני אותו המין המביאים זוגות תאומים לעולם באמצעות פונדקאות, דינה להידחות, שכן ההפך הוא הנכון", קבעה השופטת. "המדינה היא זו שאינה מכירה באבהות של שני ההורים מאותו מין ובילדיהם שנולדו בלידת תאומים זו, אלא מכירה רק בתובע כאביו ואפוטרופסו של הבן, ואילו בבן זוגו כאביה ואפוטרופסה של הבת, ובכך נוצר המצב שכל אחד מבני הזוג במקרה זה הוא הורה יחיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker