רשתות המשקפיים קרולינה למקה ואירוקה באילת חשודות בעבירות מע"מ במיליוני שקלים

על פי החשד, גם סניפי קרולינה למקה באילת דיווחו על עסקות כחייבות במע"מ בשיעור אפס אחוז במקום 18%, זאת בניגוד לחוק הפוטר ממע"מ רק סחורות הנרכשות לצריכה או לשימוש באזור אילת ■ קרולינה למקה ברלין: "הנושא נמצא בבדיקה מול רשויות החוק בישראל"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חוקרי יחידת חקירות מכס ומע"מ באר שבע פשטו אתמול (ב') במבצע רחב היקף על סניפים רבים של רשתות וחנויות אופטיקה באילת. על פי החשד, הרשתות מקדמות מכירות ומשכנעות לקוחות שאינם תושבי אילת לקנות משקפיים בפטור ממע"מ ולקבל אותם בחנות אחרת של הרשת שקרובה לאזור מגוריהם, זאת למרות שהמכירה של המשקפיים ללקוחות היתה צריכה להתבצע כעסקה חייבת במע"מ.

לפי רשות המסים, הרשתות מנצלות את חוק אזור סחר חופשי באילת שמקנה פטור לעסקאת המתקיימות באילת, על מנת לגזול במרמה מקופת המדינה עשרות מיליוני שקלים. במסגרת החקירה, נעצר ושוחרר בערבות המנהל האזורי של רשת האופטיקה 'קרולינה למקה' באילת - אסף באשר, תושב המקום בן 38.

בר רפאלי בקמפיין של קרלינה למקה . בעלת מניות בחברהצילום: אייל נבו

המעצרים נמשכים: המנהל האזורי של רשת אירוקה באילת נעצר בחשד לעבירות מע"מ במיליוני שקלים

חוקרי רשות המסים עצרו גם את המנהל האזורי של רשת אירוקה באזור אילת. על פי החשד, חנויות הרשת באילת מכרו משקפיים ללקוחות ברחבי הארץ בהזמנה טלפונית תוך מתן פטור ממע"מ - למרות שכלל לא שהו באילת.

במסגרת המבצע המשותף ליחידת מכס ומע"מ אילת וחוקרי מע"מ באר שבע, במסגרתו פשטו הצוותים על עשרות סניפי רשתות אופטיקה באילת נעצר ושוחרר בערבות גם ברק בנסתי, תושב אילת בן 33 המשמש כמנהל האזורי של רשת האופטיקה אירוקה באזור אילת.

דוכן של קרולינה למקה צילום: צילום מסך

על פי בקשת המעצר, בנסתי ביצע ניצול ציני וכוזב של הפטור שניתן לעוסקים באילת בכך שהוא ועובדי החנויות שתחת ניהולו, מסרו משקפיים ללקוחות שביקרו באילת באמצעות סניפים הקרובים לאזור מגוריהם ואף מכרו משקפיים ללקוחות בהזמנה טלפונית, מבלי שכלל ביקרו בעיר, ובכך הפרו את החוק ביודעין ותוך עידוד הלקוחות להיות שותפים לדבר עבירה.

בנסתי ועובדים נוספים של הרשת קשרו עצמם לחשדות, ועל פי העדויות, התבססה תשתית ראייתית לכך כי גם במקרה של חברת אירוקה, כמו בחברת קרולינה למקה, מנהלי החברה הם אלו שהנחו את העובדים לפעול ביודעין בניגוד להוראות החוק ולבצע מכירות אך ורק בפטור ממע"מ, גם במקרים בהם החוק מחייב בו.

נעצר מנהל איזור אילת של חברת קרולינה למקה

על פי החשד, בחנויות תחת ניהולו של באשר באזור אילת נהגו למכור משקפיים אופטיות גם למי שאינם תושבי אילת ולמסור להם אותם בסניף הקרוב לאזור מגוריהם וזאת, ללא חיוב העסקה במע"מ, כפי שדורש החוק במקרים בהם סחורה נצרכת מחוץ לאזור סחר חופשי אילת. מעורבים נוספים בפרשה צפויים להיחקר בימים הקרובים.

על פי החשד, סניפי קרולינה למקה בעיר אילת דיווחו על עסקות כחייבות במע"מ בשיעור אפס אחוז במקום 18% וכך גזלו מקופת המדינה מיליוני שקלים בשנים האחרונות, זאת בניגוד לחוק הפוטר ממע"מ רק סחורות הנרכשות לצריכה או לשימוש באזור אילת. החוקרים אספו ראיות במהלך חקירה סמויה שנמשכה מספר חודשים, ממנה עלה כי רשתות אופטיקה נוספות בעיר נוהגות לפעול בדרך זו.

אתמול הפכה החקירה גלויה עם הפשיטה של החוקרים על סניפי החנויות במטרה לאסוף ראיות נוספות. ברשת קרולינה למקה נבדקו ארבעה סניפים ונחקרו מנהל האזור ועובדים נוספים ברשת, שקשרו עצמם לחשדות. מן המסמכים שנמצאו בחיפוש בסניפים נמצאה תשתית ראייתית לכך שמנהלי הרשת פעלו ביודעין בניגוד להוראת חוק אזור סחר חופשי וכי הנחו את העובדים לבצע באופן גורף רק מכירות בפטור ממע"מ – גם בעסקות החייבות בו.

בבקשת המעצר של באשר נכתב כי "העובדים בחנות היו מסבירים ללקוחות שאינם תושבי אילת את היתרון היחסי שיש להם על חנויות אופטיקה מחוץ לאילת, בהן המכירה חייבת במע"מ, ועל כך שהם יכולים לקבל את המשקפיים בחנות של הרשת מחוץ לאילת ובכך לחסוך בקנייה את המע"מ", זאת למרות שעל פי החוק כאשר מתבצעת מכירה של מוצר באילת והמוצר נמסר ללקוח מחוץ לאילת - המוצר חייב במע"מ".

עורכי הדין עמיר פולטין ואודי ברזלי, באי כוחה של חברת קרולינה למקה, מסרו כי מדובר באי הבנה מוחלטת של רשות המסים. לדבריהם, החברה היא זו שפנתה מיוזמתה כבר לפני זמן רב והסדירה את הנושא ברמה עקרונית-אזרחית מול רשויות מע"מ, ואין ספק כי לאחר שיובהרו הדברים החקירה תסגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker