יותר מ–30 עצורים בחשד לגניבה שיטתית של קרקעות בצפון הארץ

לפי החשד, יותר מ-20 חלקות קרקע, שמרביתן חקלאיות, נגזלו במרמה וללא ידיעת בעליהן ■ בפרשה נוספת הורשעו חמישה תושבי הצפון לאחר שזייפו מסמכים ומכרו קרקעות שבעליהן מתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

יותר מ–30 איש עוכבו לחקירה ביום ראשון בלילה ונערכו חיפושים בבתי חשודים ובמשרדיהם בעקבות חקירה סמויה של פרשה שבה, לפי החשד, נגנבו קרקעות בצפון הארץ באופן שיטתי על ידי רשת שבמרכזה שורת מעורבים, בהם עורכי דין.

השופט דרור קלייטמן מבית משפט השלום בראשון לציון אישר אתמול להאריך את מעצרם של חשודים. בתום המעצרים אתמול בבוקר הוסר צו איסור פרסום על הפרשה. החקירה הסמויה בפרשה התנהלה תקופה ארוכה, בחשד שגורמים רבים חברו במטרה להשתלט על האדמות. על פי החשד, הם ביצעו שורה של עבירות זיוף, מרמה, סחיטה באיומים והלבנת הון.

מממצאי החקירה עולה חשד כי יותר מ–20 חלקות קרקע, מרביתן חקלאיות, נגזלו מבעליהן במרמה וללא ידיעתם. הדברים נעשו תוך ביצוע פעולות שונות מול הרשויות — רישום של "הערות אזהרה" במרשם המקרקעין או העברת בעלות של ממש. בחלק מהמקרים, על פי החשד, נמכרו האדמות הגנובות לרוכשים תמימים.

במשטרה וברשות המסים חושדים כי קבוצת החשודים הפעילה בשנים האחרונות מנגנון שיטתי של זיוף מסמכים כדי להשתלט על האדמות שלא כדין. לפי החשד, הם יצרו "בנק" של מסמכים מזויפים, שאיפשר להם לטעון לבעלות על קרקע או לערוך רישומים בקרקעות. חלק מהאירועים התחילו בתלונות של בעלי קרקעות לרשות המסים. החשד הוא שעורכי הדין היו שותפים למרמה באופן מודע.

אחד החשודים בפרשת גניבת הקרקעות, אתמול בבית המשפטצילום: אילן אסייג

מה שהוביל לחקירת המשטרה היה תלונות של אנשים שגילו שבוצעו פעולות בקרקע שלהם, תלונות שהגיעו לרשויות המס וגם התעניינות מצד התקשורת. בחלק מהמקרים אף הוגשו תביעות אזרחיות על ידי בעלי קרקעות או רשויות שעוסקות במקרקעין.

החקירה התחילה במחלק ההונאה של מחוז צפון, הועברה בהמשך ליחידת להב 433, ומנוהלת בשיתוף עם פקיד שומה חקירות חיפה ומשרד מיסוי מקרקעין נצרת ברשות המסים, ובליווי פרקליטות מחוז צפון (פלילי ואזרחי).

מאסר לאחים שמכרו קרקעות גנובות

בפרשה נוספת הורשעו חמישה תושבי הצפון בזיוף מסמכים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וסיוע לניסיון לקבלת דבר במרמה. החמישה, שאחד מהם הוא עורך דין שרישיונו נשלל, פעלו במטרה להשתלט על קרקעות, תוך זיוף מסמכים והעברת הבעלות בקרקעות לידיהם.

ב–2012–2014 איתרו המורשעים קרקעות שבעליהן מתו, זייפו מסמכים לצורך רישום החלקות על שמם ואף פנו לבתי המשפט בתביעות לסעד הצהרתי בדבר בעלותם בקרקעות.

הנאשמים הם בני הזוג עמאד וקיפאח ח'לאילה, זיאד ח'לאילה — אחיו של עמאד מגיד חג'אזי, וגנאם אבו ריא — עורך דין מושעה. האחים ח'לאילה הם הנאשמים המרכזיים בפרשה. בית המשפט הגדיר את עמאד כ"רוח החיה מאחורי הפרשה, שלא היסס לגרור אחריו גם את אשתו ואחיו ולהעמיד בסכנה את כלל התא המשפחתי שלו". לעמאד שבע הרשעות קודמות ולאחיו זיאד 15 הרשעות.

השופט אדריס נעמן מבית משפט השלום בנצרת גזר על עמאד וזיאד 26 ו–32 חודשי מאסר בפועל, בהתאמה, קנס של 30 אלף שקל לכל אחד ומאסר על תנאי; על אבו ריא נגזרו שבעה חודשי מאסר, מאסר על תנאי וקנס של 15 אלף שקל; קיפאח ח'לאילה ומגיד חג'אזי נשלחו לעבודות שירות.

אחת הקרקעות שגנבו הנאשמים היתה של טובה נעמי אילני, שבבעלותה היה שטח בגודל 2 דונמים בסמוך לסכנין, בשווי מאות אלפי שקלים, שעבר ליורשיה לאחר מותה. זיאד הציג את עצמו כבעל הקרקע והציע לתושב סכנין לרכוש אותה תמורת מאות אלפי שקלים. הרוכש רשם הערת אזהרה בטאבו מכוחו של מסמך ייפוי כוח שזייף עמאד ח'לאילה.

כשדבר רישום ההערה נודע ליורשים של אילני, והם הגישו לבית המשפט בקשה לצו מניעה זמני שיאסור על כל ביצוע פעולה בקרקע. אז פנה זיאד ליורשים בדרישה לשלם 30 אלף שקל כדי להסיר את הערת האזהרה.

במקרה נוסף זייף אחד המורשעים ייפוי כוח לטובת זיאד חלאילה לעריכת פעולות בקרקע שהיתה בבעלות בדראן מלחם. מדובר בשטח של כ–800 מ"ר 
בסכנין שערכה מוערך במאות אלפי שקלים.

בינואר 2014 פנה זיאד לאותו אדם מסכנין שרצה לקנות את הקרקע של אילני, והם הסכימו על מכירתה תמורת מאות אלפי שקלים והערת אזהרה על שמו של הרוכש נרשמה בטאבו בהסתמך על ייפוי הכוח המזויף.

בתרמית שלישית זייף עמאד הסכם מכר שלפיו אביה של קיפאח קנה שתי חלקות מתאופיק דאהר, שבבעלותו היו כ–70 דונם בכפר מנדא, שמוערכים במיליוני שקלים. ההסכם הכיל חתימה מזויפת של דאהר. בנוסף, זייף עמאד צו ירושה לפיו גיסו (אחיה של קיפאח) הסתלק מהירושה, וכך קיפאח היא היורשת היחידה של אביה — שכביכול רכש את שתי החלקות.

הוא אף הגדיל לעשות והגיש תביעה לפסק דין הצהרתי בבית המשפט המחוזי בחיפה מכוח המסמכים המזויפים שצורפו לתביעה.

במסגרת התביעה הופיע חג'אזי, במיופה כוחם של היורשים לכאורה של דאהר, כדי לייצגם בהליך המשפטי והוא הגיע להסכם פשרה במסגרתו כל הקרקעות של דאהר יירשמו על שם אביה של קיפאח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker