פרשנות

פסק דין לחיאני: מסר חסר תקדים בחומרתו לאנשי ציבור - והגדרה מיוחדת ל"קלון"

כל מי שעקב אחר ההתבטאויות של לחיאני יכול להתרשם כי האיש לא הפנים את חומרת מעשיו; השופטים התרשמו לרעה מהאופן בו נטל לחיאני אחריות

עידו באום

ראש עיריית בת ים לשעבר שלומי לחיאני ירצה שמונה חודשי מאסר בפועל - כך קבע הבוקר (ב') הרכב בית המשפט המחוזי בתל אביב בראשות הנשיאה דבורה ברלינר והשופטים ג'ורג' קרא ואסתר נחליאלי חייאט. השופטים קיבלו את ערעור הפרקליטות על עונש עבודות השירות הקל שגזר על לחיאני שופט השלום בני שגיא במסגרת הסדר טיעון.

פסק הדין כולל מסר חסר תקדים בחומרתו ביחס לעבירות הפרת אמונים של נבחרי ציבור. שנית, פסק הדין דוחה את החרטה המפוברקת של לחיאני. שלישית, הוא מרחיב את היכולת של הפרקליטות לערער על ענישה מקלה מדי. ובסוף, יש בפסק הדין איתות לבתי משפט אחרים שלא הפנימו עדיין את רמת הענישה המתחייבת בעבירות שחיתות ציבורית.

לחיאני הורשע בשלוש עבירות של הפרת אמונים, בהסדר טיעון. לחיאני היה יזם נדל"ן קודם לבחירתו לראשות העירייה ונקלע לחובות של עשרות מיליוני שקלים. בין היתר הודה לחיאני כי פעל לאחר בחירתו לקבל הלוואה מבעלי עסקים בעיר שהיו זקוקים להשפעתו ובהמשך קיבל החלטות בתפקידיו בעיריה בעניינים הקשורים לבעלי העסקים הללו. באישום אחר הודה כי ביקש מעובדים בכירים בעירייה שהיו כפופים לו ליטול הלוואות מבנקים על שמם ולהעביר את הכסף אליו. הוא השתמש בכסף (440 אלף שקלים) כדי לפרוע חובות שלו והחזיר אותו ללווים בתשלומים במזומן.

שלומי לחיאני בבית משפט השלום בתל אביב, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

גזר הדין המקורי הקל עם לחיאני בגלל הודאתו, פועלו הציבורי העשיר וגם לנוכח העובדה שלחיאני השיג הסדר טיעון מיוחד שבו הפרקליטות תבעה להשית עליו 12 חודשי מאסר בפועל אך לא סיכמה על רף עונש מינימלי. בערעור הנוכחי לחיאני טען כי בהעדר רף מינימלי לעונש, הפרקליטות נטלה על עצמה סיכון שהעונש יהיה נמוך ועליה לקבל תוצאה זו ללא ערעור. בית המשפט המחוזי הדף היום טענה זו בשתי ידיים.

מיד לאחר מכן קבעו השופטים כי אין מנוס מלהשית על לחיאני מאסר בפועל. "מדובר בהפרת אמונים הגובלת בשוחד, כאשר הגדרה זו נכונה לכל אחד משלושת האישומים. המלחמה בשחיתות מסוג שכזה, אינה יכולה לעצור או להתפשר והיא מחייבת ענישה בעלת מסר חד משמעי", קבעו פה אחד. גם לאחר ששקלו את כל הנסיבות המקלות הדגישו השופטים בשורה התחתונה כי "האמירה הנורמטיבית בתיק זה מחייבת מאסר מאחורי סורג ובריח, כאשר כל הנימוקים לקולא יכתיבו את אורך התקופה".

המסר בגזר הדין החדש בלתי מתפשר בחומרתו. לדעת השופטים, אין מעשים טובים שיכפרו על שחיתות ברמה שהפגין לחיאני: "שום פעולה חיובית אינה יכולה להקהות את עוקצה של דרישה המופנית לעובדים התלויים במשיב לפרנסתם - לקחת הלוואה בבנק ולהעביר אותה אליו. שום פעילות חיובית אינה יכולה להוות משקל נגד לבקשת הלוואה ממי שנזקק לאישורים, עליהם מופקד המשיב, כאשר מדובר בסכומים גדולים ובהלוואה ללא מועד החזרה וללא תנאים. הצורך באמירה ברורה בנסיבות אלה גובר על כל שיקול אחר".

פרשת דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר שהורשע בהסדר טיעון בעבירה של הפרת אמונים אומצה כאן כפסק הדין המנחה בענישה של מי שעמד בראש פירמידה ציבורית והפר אמון: "פרשת דנקנר אכן יכולה וצריכה להילקח בחשבון לעניין מדיניות הענישה הנוהגת, תוך איזון רכיבי החומרה והקולא שבשתי הפרשיות". ואכן, בסופו של דבר השיתו על לחיאני עונש זהה לזה שהטיל העליון על דני דנקנר – שמונה חודשי מאסר בפועל.

כל מי שעקב אחר התבטאויות של לחיאני יכול להתרשם כי האיש לא הפנים את חומרת מעשיו. השופטים התרשמו לרעה מהאופן בו נטל לחיאני אחריות. "הרושם הוא של נטילת אחריות מושכלת, מגמדת, תועלתנית, ללא מאפיינים של חרטה אמתית, וככזו לא היה מקום ליתן לה משקל מוגבר מעבר לזה שהוענק לה בהסדר הטיעון כפי שעשה בית משפט", קבעו.

מתבקשת ההשוואה בין החמרת עונשו של לחיאני עתה לבין העונש הקל שהוטל יום קודם לכן על ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו. גפסו הורשע בעבירה של שוחד בכך שדרש מחבר מועצה בעיר להתפטר כתנאי לכך שיתערב למנוע את פיטוריה של גרושתו של אותו חבר מועצה שהיתה עובדת עירייה. בית המשפט המחוזי גזר על גפסו עבודות שירות וקבע כי בגלל אופיה הייחודי והתקדימי של העבירה במקרה שלו ובגלל סחבת של הפרקליטות לא יוטל על גפסו קלון, ולכן לא יורחק מראשות העיר. השופט המחוזי עודד גרשון קבע זאת למרות שציין כי עבירת השוחד היא חמורה ומחייבת קלון בדרך כלל. לזכות גפסו עמדה העובדה שלא נטל כסף לכיסו וגם פעילות הרבה למען נצרת עילית. מנגד יש לזכור שגפסו הורשע בעבירה חמורה יותר מזו של לחיאני וכי לא הודה במעשיו ולא הגיע להסדר טיעון מהיר.

על לחיאני לעומת זאת הושת קלון כבר בבית משפט השלום. שופטי המחוזי ציינו בהקשר של לחיאני כי הקלון מוצדק וכי "הקלון יותר משהוא נועד להעניש את העבריין, נועד להגן על הציבור מפני מעורבותו בחיים הציבוריים של מי שאינו ראוי לשמש פרנס הציבור". מלים אלה יעודדו את הפרקליטות לערער לבית המשפט העליון על העונש הקל שהוטל על גפסו ועל העדר הקלון בעניינו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker