האם שביתת הפרקליטים היא "כוח עליון"?

פסק דין שניתן בהיעדר הגנה, בתביעה של בוסטון סיינטיפיק נגד רשות המסים, גרם למדינה להגיש בקשה לביטול פסק הדין ■ בבקשה הגדירה המדינה את השביתה "כוח עליון" ■ "כתב ההגנה נכתב ונחתם, והיה מוגש אילולא עיצומי הפרקליטים", נכתב בבקשה

אפרת נוימן

המדינה הגישה באחרונה בקשה לביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה ולמתן ארכה להגשת כתב הגנה, זאת בשל שביתת הפרקליטים שהתקיימה באותה עת, ומנעה מהמדינה להגן על עצמה בבית המשפט. מדובר במקרה שארע לפני כשנה ובמסגרתו תבעה חברת הציוד הרפואי האמריקנית בוסטון סיינטיפיק את פקיד השומה למפעלים גדולים. התביעה הוגשה בשל שומה שחויבה בה החברה, זאת לאחר שהעבירה בשנת 2005 לידי חברת מדינול של בני הזוג קובי ויהודית ריכטר את מניות מדינול, במסגרת הסדר פשרה בין הצדדים.  

בוסטון ביקשה מבית המשפט להעניק לה פסק דין הצהרתי שיקבע כי בהתאם להערכת שווי שעשתה, התמורה לא תעלה על 104 מיליון דולר, זאת בזמן שרשות המסים טענה לשווי כפול, כך שמדובר במחלוקת על מס של כ-200 מיליון שקל. 

רשות המסים, שיוצגה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי), ביקשה ארכה של 30 ימים לאחר שתתקבל החלטה לפיצול דיון שהתבקשה בתיק. החלטה כזו ניתנה בסוף ינואר האחרון. בתחילת מארס הודיעה הפרקליטות כי בשל סכסוך העבודה שבו מצוי ארגון הפרקליטים אין ביכולתה להגיש כתב הגנה. 

השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב נתן בסוף אותו חודש פסק דין בהיעדר הגנה ובו קיבל את תביעת בוסטון סיינטיפיק. כעת מבקשת המדינה את ביטולו של פסק הדין עד ליומיים לאחר תום השביתה, שאותה היא מכנה בבקשה "כוח עליון". 

בית המשפט בתל אביבצילום: עופר וקנין

בית המשפט נוטה לקבל בקלות יחסית בקשות לביטול פסקי דין שניתנו במעמד צד אחד, מבלי שנדרשים נימוקים יוצאי דופן ובלבד שהבקשות מוגשות תוך זמן סביר, כפי שקרה כאן. החידוש במקרה הזה הוא הניסיון, המעט מוזר, לטעון כי עיצומי פרקליטים הם כוח עליון. 

בבקשה, שעליה חתומה פרקליטת מחוז תל אביב (אזרחי), ליאורה חביליו, נכתב: "יודגש, אין המדובר במקרה שבו כתב ההגנה לא הוגש מחמת זלזול, הזנחה, שכחה וכיוצא בזה. כתב ההגנה נכתב ונחתם, והיה מוגש אילולא עיצומי הפרקליטים... מתן פסק דין משלא הוגש כתב הגנה, פירושו שייצא חוטא נשכר".  

הרקע לשביתה הוא המשבר במשרד המשפטים בעקבות הקמת נציבות הביקורת על הפרקליטות, בראשות השופטת בדימוס הילה גרסטל. במוקד המשבר נמצאות הסמכויות שניתנו לנציבות לבדוק תלונות פרטניות נגד פרקליטים. זהו אינו פסק הדין היחיד בהיעדר הגנה שניתן בעקבות השביתה. רק באחרונה נקבע, לאחר שלא הוגש כתב הגנה, כי משרד הבריאות והמכון הלאומי לרפואה משפטית באבו כביר ישלמו מיליון שקל למשפחה ולעיזבון של מנוח, אשר לטענת המשפחה רקמות וחלקים מגופו נשמרו במשך 12 שנה מבלי שדווח להם על כך. המדינה צפויה לבקש גם את ביטולו של פסק דין זה. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker