17 חודשי מאסר בפועל נגזרו על עומר לבבי, לשעבר מבעלי השליטה בכים-ניר

לבבי הורשע במשיכת מאות אלפי דולרים מקופת החברה הציבורית לצרכיו הפרטיים ולצרכי שותפיו וסיווג המשיכות באופן כוזב ומטעה בדו"חות ■ שותפיו לשעבר של לבבי בכים-ניר חתמו על הסדרי טיעון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט בית משפט השלום בתל אביב, אבי פורג, גזר בשבוע שעבר 17 חודשי מאסר, מאסר על תנאי של עשרה חודשים וקנס של 700 אלף שקל על עומר לבבי, לשעבר מבעלי השליטה בחברת התעופה כים-ניר ומנכ"ל החברות הבנות בקבוצה.

בנובמבר 2014 הורשע לבבי בשורה של עבירות ובהן גניבה בידי מנהל, מירמה ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך. לבבי הורשע במשיכת מאות אלפי דולרים מקופתה של החברה הציבורית אשר נסחרה בבורסה בתל אביב לצרכיו הפרטיים ולצרכי שותפיו, וסיווג המשיכות באופן כוזב ומטעה בדוחות הכספיים של החברה, כאילו נעשו לצרכי החברה.

"מידת הפגיעה בערכים החברתיים השונים בתיק זה היא משמעותית נוכח הפגיעה בפועל בקופת כים-ניר כתוצאה מגניבת כספיה כמו גם בהמשך מהפסקת המסחר בניירות הערך שלה. הנאשם יחד עם האחרים עשה בכספי החברה הציבורית כבשלו משך תקופה ארוכה כאשר מדובר בסך כולל של כ-2.5 מיליון שקל (שחלקו של הנאשם בטובת ההנאה הוא שליש) כשהחברה הציבורית משמשת להם בנק פרטי למשיכות כספיות לטובת צרכיהם האישיים.

"הנאשם יחד עם האחרים ערבב בין כספי החברה הציבורית לכספיו הפרטיים וחטא לתפקידו בחברה הציבורית כאמון על כספי הציבור. מעשי הנאשם יחד עם אחרים פגעו באמון המשקיעים בשוק ההון שהינו נשמת אפו של השוק והמשק הישראלי, הזקוק כל כך לכספי המשקיעים, מבפנים ומבחוץ", קבע פורג.

פורג הוסיף כי מהכרעת הדין עולה שהנאשם היה גורם משמעותי ביותר בפרשה חמורה זו. "הנאשם שהיה נושא משרה בכים-ניר היה ריכוזי ביותר, שלט בנעשה בפעילות חו"ל ושימש ככתובת הכמעט יחידה למתן הסברים ותשובות לרואי החשבון בארץ ובחו"ל ולמנהלי החשבונות של החברות בנות ושל כים-ניר בהקשר פעילות חו"ל... נגנבו כספים מקופת החברה בהיקף גדול יחסית להונה העצמי שלא הושבו".

הוא ציין כי לזכות הנאשם יש לזקוף את שירותו הצבאי בצה"ל כקצין לוחם בחיל הים וכמפקד כלי שיט, בעל צל"ש ממפקד חיל הים, ואת פעילותו עבור מוסדות הביטחון (ללא תמורה). "הנאשם אדם נורמטיבי נעדר עבר פלילי למעט הפרשה נשוא כתב האישום".

הסדרי טיעון לנאשמים אחרים

תחילת הפרשה המשפטית ב-2009 כשפרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד ארבעת בעלי השליטה בכים-ניר. הארבעה – דן קריב, מישה קרקובסקי, נועם רייך ועומר לבבי, לשעבר בכירים בחברה - הואשמו כי ב-2003-2004, זמן לא רב אחרי שרכשו את השליטה בחברה, משכו מאות אלפי דולרים מהחברה ומהחברות הבנות שלה לשימושם האישי ולהחזר חובות, בין השאר לשוק האפור, וזייפו את ספרי החשבונות כדי להסתיר זאת. בנוסף הואשמו קריב, רייך וקרקובסקי בדיווח מטעה לציבור המשקיעים.

בסוף 2010 הגיעו קריב, קרקובסקי ורייך להסדר טיעון עם פרקליטות מיסוי וכלכלה, שלפיו רייך וקרקובסקי יודו ויורשעו בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה ועבירות מרמה והפרת אמונים. באשר לקריב הוסכם כי הוא יודה ויורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים, עבירות מנהלים ועובדים בתאגיד. לבבי בחר להמשיך בניהול המשפט.

ב-2011 הטיל פורג על המשנה למנכ"ל החברה לשעבר נועם רייך 11 חודשי מאסר בפועל, על המנכ"ל לשעבר מישה קרקובסקי 11 חודשי מאסר ועל מ"מ יו"ר הדירקטוריון לשעבר דן קריב תשעה חודשי מאסר. על חברת כים-ניר הוטל קנס של 80 אלף שקל. נאשם נוסף בפרשה, עו"ד דן צימרמן, היועץ המשפטי החיצוני של כים-ניר, הורשע במסגרת הסדר טיעון בהכללת פרט מטעה בדו"חות מיידיים. בית המשפט הטיל עליו, לפי ההסדר, קנס בסך 30 אלף שקל.

התיק נוהל על ידי עוה"ד עופרה רובינפלד-הוך ומאור ברדיצ'בסקי מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker