חדשות 10: אלו בעלי הממון שהעבירו מיליונים לרב הראשי לשעבר יונה מצגר

בפברואר השנה הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, למצגר, כי הוא יועמד לדין פלילי בכפוף לשימוע בגין לקיחת שוחד בסך 7 מיליון שקל.

TheMarker Online

חדשות ערוץ 10 חשפו הערב את עדויות המדינה בתיק יונה מצגר ושמות בעלי הממון  אשר לפי העדויות העבירו מיליוני דולרים לרב הראשי לשעבר. 

אחד מהם הוא המיליונר כריס ליאו אשר חי בברזיל ומארח דרך קבע את מצגר.  עד המדינה אמר בחקירתו ביולי 2013 על הגעתו של כריס לישראל לטקס תרומה במרכז רפואי בצפון כי "באותו זמן ליאו כריס רצה לתת הערכה או אות תודה על כך שהרב מצגר הגיע לברך אותו בעת פתיחת המרכז הרפואי, ואז הוא שלח לרב מצגר, אם אני לא טועה, 10,000 דולר".

כשנשאל כיצד נסגרים הפרטים ומועבר הסכו, עד המדינה השיב: "כמו במקרים רבים אני מדבר עם האדם ועם מי שצריך להעביר את הכסף ואני מעביר לו את פרטי החשבון להעברה וכך מתבצע התשלום".

הרב יונה מצגרצילום: תומר אפלבאום

בפברואר השנה הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, למצגר, כי הוא יועמד לדין פלילי בכפוף לשימוע בגין לקיחת שוחד בסך 7 מיליון שקל. מצגר חשוד בעבירות של קבלת שוחד, מירמה והפרת אמונים, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס. 

עוד נחשף הערב כי הנסיעות של מצגר לחו"ל לפי העדויות הניבו לו כסף רב והיו מלוות בפינוקים. כך למשל התארח מצגר בבתי מלון שונים בניו יורק (ברוב הפעמים במלון אמפייר ניו יורק) ששייכים למשפחת פודולסקי. עד המדינה אמר כי הם היו ממנים את כרטיס הטיסה של מצגר ונותנים לו כסף.  "אני לא יודע מה הסכומים כי זה לא היה במסגרת דברים שאני ארגנתי או הייתי שותף אליהם. כשבני משפחת פודולסקי היו מגיעים לישראל... זכור לי באיזה חג שהרב מצגר גם הזמין אותם לפגישה עם נשיא המדינה".

על פי העדות, כל אימת שמצגר היה זקוק לכסף הוא היה מתקשר אל עד המדינה ולעתים משתמש בקודים. בשיחה עם עד המדינה מאפריל 2012 למשל הוא אמר "אני צריך לתת כסף לעניים....חסר  לי 10,000 נשארתי תקוע ואני צריך הלוואה לשבוע". 

עד המדינה על השיחה בינו לבין מצגר: "הרב מצגר ידע שאנחנו אמורים לקבל כספים מתרומות שייכנסו לקראת חג הפסח, ולכן הוא  גם אמר שהוא יחזיר את זה לאחר החג......אני כבר אמרתי לכם שאחרי תקופת החגים שהכספים  נכנסו לארגונים או לעמותות, הייתי מתחשבן עם בעלי הארגון על התשלום שמגיע לרב מצגר ולי, והרב מצגר ידע שכספים כאלו יגיעו אליו לאחר החג, לכן אמר לי בשיחה שאחרי החג הוא יחזיר".

בעל ממון נוסף אשר עד המדינה הזכיר הוא איש העסקים סשה גרנוביץ מאודסה. "סשה גרנביץ חגג לעצמו יום הולדת  30 אם אני לא טועה, והרב אברהם וולף (הרב של אודסה) הזמין את הרב מצגר להיות אורח באירוע זה בכדי לנאום ולברך את סשה גרנביץ. מצגר ואני נסענו לאודסה, והיינו באירוע. מצגר נאם וברך את סשה ואת הנוכחים... הרב אברהם וולף סיפר שסשה גרנבוסקי רוצה לתת עבור הביקור של הרב מצגר 25 אלף דולר, ואכן אמנם זה לקח קצת זמן, קיבלנו את הכסף. הכסף הגיע בשני תשלומים. בפעם הראשונה קיבלנו 15 אלף דולר, ובפעם השנייה קיבלנו 10 אלפים דולר. עניין קבלת הכסף היה תהליך. כלומר בהתחלה שלחו את הכסף לצ'יינג' ויזרע יצחק". לפי עדויות עד המדינה, דרך הצ'יינג "ויזרע יצחק" עברו חלק גדול מכספי השוחד. 

לבית התבשיל, אשר שייך לעמותה שמעניקה אוכל חם לעניים, השיג מצגר תרומה מאיש העסקים בוריס קנדוב, שהביא את חברו אדווארד פרוטניק

עד המדינה אמר בעניין זה: "הם העבירו תרומה של 10,000 דולר. גם סכום זה כפי שסיפרתי בעבר הועבר ל"בית התבשיל" וממנו קיבלנו "החזר" של כ-30 אחוז משמחה קרקובסקי, וכמובן ב"החזר" התחלקנו אני והרב מצגר.

"כמו כן בוריס קנדוב היה מוזמן תמיד לשמחות שהרב מצגר ערך וגם השתתף בהם. נדמה לי שפעם אחת כאשר הוא לא יכל להשתתף פיזית בשמחה של הרב, לאחר מכן, כאשר הוא היה בישראל הוא ביקש להעביר לרב מתנה. אם אני לא טועה היה מדובר בסכום של כ-5000 דולר במזומן..".

בעניינו של התורם אלכס ברונשטיין סיפר עד המדינה כי לפני שנתיים כשהגיע לארץ, הוא ביקש להיפגש עם הרב מצגר ולהביא אליו את בנו הקטן בן ה-3 לשם עשיית "חלקה" (תספורת). "בפגישה הרב  מצגר קיים את הטקס עבור בנו של ברונשטיין שאמר לי כי הוא מעוניין לתת מתנה נוספת לרב מצגר בסכום של בין 30000 דולר ל-36000 דולר. הצעתי לו שאולי נכין ארון מיוחד ומהודר לספר התורה שהוא כבר נתן בעבר. הרעיון מצא חן בעיניו ומצאתי ארון. עדכנתי את ברונשטיין שמצאתי ארון והוא שוב שלח את הכסף דרך הצ'יינג' "ויזרע יצחק". אני הוצאתי את הכסף מהצ'יננג' והזמנתי את רכישת הארון. הארון עלה עם כל האביזרים מסביב בסביבות ה-12000 דולר ושוב כמו מקודם אני את חלקי קיבלתי מסך כל הסכום ומה שנשאר נתתי לרב מצגר".

עד המדינה מספר כי את הכסף בני הזוג השקיעו בקניית דירות ולעתים החביאו אותו אצל קרובי משפחה. כך למשל נקלטה שיחה בין רעיית הרב, עופרה מצגר, לבין איש הנדל"ן, שמוליק פייזר: "יש לי לתת לך חלק ירוק, חלק רגיל...35 ירוק ועוד 15 אלף רגיל...אבל אני לא מגיעה היום לירושלים...גם בעלי לא...זה יוצא בערך 140 שנגיע ל-1 עגול...אתה צריך לתת לי אישור על כל הכסף". 

רות יעקבוביץ, בת דודתו של מצגר נשאלה אמרה בחקירתה באוקטובר 2013 כי יונה או עופרה מצגר הביאו לה מעטפה לשמירה בכספת בביתה. "אני זוכרת שהם נכנסו לחדר שינה שלי לא זוכרת אם כאשר הביאו או החזירו את המעטפה, הכוונה ליונה ולעופרה, הם באו יחד. הם לא אמרו לי כלום רק שאלו אותי אם הם יכולים לשים מעטפה ולשמור אותה לכמה ימים אז אני לקחתי מהם ושמתי אותה בכספת כי קשה להתכופף".

על השאלה אם היו עוד פעמים שהביאו לה מעטפות, השיבה: "יכול להיות שהיו עוד פעם או פעמיים. אני לא יודעת מה היה במעטפות. לא רוצה לדעת תחולה. לא ראיתי ספירה ולא ראיתי מזומן. עכשיו אני נזכרת שהיתה מעטפה שהכניסו והוציאו ממנה וזה בבית. הם הסתגרו בחדר. הם לא הסבירו לי למה הם רצו לשים את המעטפות אצלי. אני לא רוצה לדעת". היא הוסיפה כי אמרו לה לשמור את המעטפות בכספת וכי חשבה שיש שם תכשיטים או כסף. "אני הבנתי שתכשיטים לא ישימו אצלי כי עופרה הולכת איתם"

שאלה: "אז הבנת שזה כסף?"

יעקבוביץ: "כסף או מסמכים"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker