האשה שהבטיחה לשקם אוטיסטים ב-60 אלף שקל הגישה בקשת פירוק למכון - בשל חובות של 22 מיליון שקל

לפי הנטען בבקשה, השותפים במכון של רונית גלפו השקיעו עשרות מיליוני שקלים מכספם האישי כדי להביא לפריצת דרך בטיפול באוטיזם

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשבוע שעבר הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשת לפירוק למכון המחקר גלפו שהוקם ב-2003 על ידי רונית גלפו ושותפים ועוסק בפיתוח כלים ליישום טכנולוגיות לטיפול באוטיזם, הפרעות קשב וריכוז, דיכאון ועוד.

לפי הבקשה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אמיר פלמר ואביתר קרמר, ארבעת השותפים במכון – רונית גלפו, יהושע בן-יהושע, טובה אלעזר וחלי לנדאו – "ויתרו על קריירות אישיות משגשגות ומבטיחות...והשקיעו את כל הונם, לרבות העתידי, כדי להביא את פריצות הדרך לכל אדם באשר הוא, על מנת שיכול בכוחות עצמו לשנות את המציאות של ילדיו, ואת המציאות שלו עצמו".

בבקשה נכתב כי "במהלך השנים פותחו במכון המחקר טכנולוגיות פורצות דרך – 'הקוד' ו'קוד האוטיזם' – שהביאו לתוצאות מהפכניות, שלא הושגו עד היום בשיטות הטיפול הקיימות בארץ ובחו"ל...במהלך 'קוד האוטיזם' שפותח והועבר לשתי קבוצות הורים ראשונות במכון המחקר, כל הילדים שהוריהם השתתפו במהלך, פרצו את האוטיזם. תוך שבועות ספורים כל הילדים התחילו לתקשר, התעוררו בהם רצונות ליחד, סקרנות, דיבור ולמידה, אשר הלכו והתעצמו לאורך המהלך. הישגים מרשימים ששנים של טיפולים ומאות אלפי שקלים בטיפולים שונים לא יצרו".

צילום: מתוך סרט שהפיקה רונית גלפו

ב-2009 התפרסמה בעיתון "הארץ" על ידי אסתי אהרונוביץ ואורי בלאו כתבת תחקיר הנוגעת לגלפו ולמכון שבחנה את השאלה "מיהי הגורו רונית גלפו שמציעה לשקם אוטיסטים ב-60 אלף שקל?". בכתבה צוטטו בין השאר הורים לילדים אוטיסטים שתיארו את השינוי המהותי שחל בילדיהם לאחר פגישות עם גלפו - המתוארת כמי שמאמינה שגילתה את "הקוד" שיאפשר לשנות את העולם.

בכתבה גם תוארה גלפו כמי שסוחפת אחריה עשרות חסידים, שמפיצים את תורתה בהתנדבות, מוכרים את ספריה ומממנים את פעילותה בהלוואות של מאות אלפי שקלים. וכן פורסם כי היא מציעה להורים להצטרף ל"מהלך" תמורת 60 אלף שקל בתנאים דרקוניים.

"משקיעים התעניינו" 

לפי הנטען בבקשת הפירוק, המכון החל בפיתוח תוכנית להקמת רשת של מרכזי "קוד האוטיזם" בישראל ובעולם שבהם יועבר המהלך. בסוף 2010 נוצר קשר עם קבוצת משקיעים מארה"ב שהתעניינו בהשקעה במכון בסכום של עד 20 מיליון דולר.

גן לילדים אוטיסטיםצילום: אריאל שליט

"אולם למרבה הצער, ימים ספורים לאחר מכן בינואר 2011 מר יהושע בן יהושע, אחד מארבעת בעלי המניות של החברה (ובן זוגה של גלפו. א.נ.) ושותף מרכזי ביותר בתהליך היצירה והעשייה של מכון המחקר, נפטר באופן פתאומי בגיל 54...עם האובדן שלו קם הצורך לשנות את התוכניות של מכון המחקר...במקום לבנות פריסה תפעולית רחבת היקף, כפי שתוכנן, הוחלט על כניסה לעוד מספר שנים של פיתוח, כדי ש'קוד האוטיזם' יוכל להיות מופעל לא במרכזים, אלא בכל בית, על ידי ההורים עצמם".

בבקשה נכתב כי כל אחד מהשותפים השקיע במהלך השנים במכון את כל כספו וכן את נכסיו האישיים שלו בסך מצרפי של 10 מיליון שקל. כמו כן צוין כי השותפים נטלו הלוואות אישיות והעמידו ערבויות, "בשקלול הכספים שהושקעו בפועל, והכספים העתידיים עליהם ויתרו השותפים...מוערך סך כל הכספים שהושקעו על ידי השותפים באופן אישי...בכ-30 מיליון שקל".

הפעילות של החברה הופסקה, כך נטען בבקשה, לאחר שבפברואר השנה הוגשה נגד  מכון המחקר והשותפים תביעה בסך 1.7 מיליון שקל בגין פיגור בתשלום של 90 אלף שקל ולצדה הוטלו עיקולים. מעבר לתביעה זו, "החברה עומדת בפני תביעות והליכים שונים נוספים שצפויים להינקט נגדה בזמן הקרוב". סך הכל מדובר בהתחייבויות (לא כולל חובות לבעלי המניות) של 21.9 מיליון שקל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker