1. עצמאי? תפקיד בקרן השתלמות/ יסמין גואטה

אחת מהטבות המס החשובות ביותר לעצמאים היא זו שמקבל מי שחוסך בקרן השתלמות. תקרת ההפקדות לקרן השתלמות היא 7% מההכנסה השנתית, מסביר עו"ד קובי גולדמן. לדבריו, הפקדה של 2.5% ראשונים אינה נחשבת להוצאה מוכרת, אך הפקדה של עד 4.5% תוכר כהוצאה מוכרת.

עד כמה זה משתלם? הנה דוגמה: נניח שהחוסך מפקיד 7% מהכנסה שנתית בסך 263 אלף שקל - כלומר, 18,410 שקל. הפקדה של 2.5% מההכנסה - כלומר, 6,575 שקל - אינה מוכרת כהוצאה, אך הפקדה של 4.5% נוספים מההכנסה - 11,835 שקל - מוכרת לניכוי ממס כהוצאה. חישוב החיסכון במס, בהנחה של מס שולי בשיעור של 30%, הוא 3,501 שקל בשנה. לאחר שלוש שנות ותק בקרן ניתן להשתמש בכסף שנצבר בה למימון השתלמויות או לימודים ללא תשלום מס. הפטור ממס ניתן לכל מטרה לאחר שש שנים לפחות.

צילום: Bloomberg

2. גם לשכירים מגיעים החזרי מס/ דפנה לוצקי

עובדים עצמאים שוכרים בדרך כלל את שירותיו של רואה חשבון, וזה יודע להדריך אותם בנוגע להחזרי המס שהם זכאים להם. אבל גם לשכירים מגיעים החזרי מס. איך תדעו אם מגיע לכם החזר? בארגון פעמונים מסבירים כי מומלץ מאוד להגיש בקשה להחזר מס אם אתם עובדים בשני מקומות, אם החלפתם מקומות עבודה והיה לכם חוסר רציפות בהכנסה במהלך השנה, אם השתנה המצב המשפחתי שלכם, לרבות לידה, או אם אתם מורים בשנת שבתון. כמו כן, אם אתם משלמים מזונות, חיילים משוחררים או גרים ביישובי ספר - מומלץ להגיש בקשה להחזר מס. יש עוד תנאים רבים שיכולים לזכות אתכם בהחזר מס - והם מפורטים באתר מס הכנסה.

נוסף על כך, בארגון פעמונים אומרים כי עודכן סעיף החזר המס לתרומות - כך שכל מי שתרם 180 שקל ויותר בשנה יכול לקבל 35% מהחזר התרומה. כל מה שצריך לעשות הוא לדווח למס הכנסה על שווי התרומה ולהוכיח שהמוסדות הנתרמים מוכרים לצורכי החזר מס (זה צריך להיות כתוב במפורש על הקבלה של התרומה). מלבד החזר על תרומות, אומרים בפעמונים, יש שכירים רבים שאינם מממשים את זכאותם להחזר מס, ומשלמים יותר מהסכום שהם נדרשים לשלם לפי חוק.

3. חברים בשותפות לחיפושי נפט? אתם זכאים לניכוי ממס/ יסמין גואטה

האם אתם מחזיקים ביחידת השתתפות של אחת מהשותפויות לחיפושי גז ונפט (להבדיל ממניות של חברות אלה)? ובכן, בסוף שנת המס (31 בדצמבר) אתם זכאים לנכות את ההפסדים וההוצאות של השותפות כהוצאה שוטפת כנגד הכנסותיכם האחרות. זאת, בהתאם לחלקכם היחסי בשותפות, אך לא יותר מהסכום שהשקעתם, כפי שמסביר עו"ד קובי גולדמן. הניכוי בגין ההפסדים ניתן גם לשכירים המחזיקים ביחידות השתתפות, וניתן לקיזוז מהכנסות שכר לאותה שנה. כדי לקבל את ההטבה יש לקבל מסמך אישור מס שמנפיקה השותפות, ולהגיש את הנתונים במסגרת הדו"ח השנתי.

אם יש ברשותכם נכס נדל"ני - חשוב לחתום על הסכם ממוןצילום: אייל טואג

4. נקודת זיכוי: כדאי לוודא שנה אחר שנה/ יסמין גואטה

נקודת זיכוי היא הטבת מס המוענקת על ידי המדינה, בדרך כלל לצורך קידום מדיניות חברתית־כלכלית כלשהי. זכאים לנקודות זיכוי הם, למשל, הורים לילדים (נקודה לכל ילד), סטודנטים שסיימו תואר ראשון, נשים (חצי נקודה מעצם היותן נשים) ועולים חדשים (תלוי בשנות הוותק). ההטבה ניתנת באמצעות סכום המקוזז ממס ההכנסה שחל על כל עובד בשנת עבודה. עו"ד קובי גולדמן מסביר כי קיימים קריטריונים שונים המזכים בנקודות, וככל שהעובד עומד ביותר קריטריונים, הוא יצבור מספר רב יותר של נקודות זיכוי, שמקטינות את חיוב המס. נקודת הזיכוי, כל אחת על פי סעיף הזכות, מופיעה בתלוש השכר. כדי לקבל את מלוא נקודות הזיכוי, יש לוודא שנה אחר שנה כי הן מופיעות בתלוש השכר - ואם לא, יש לפנות למעסיק או לרשויות המס, תוך המצאת האישורים לצורך הענקת הזיכוי - לשכירים בעת ניכוי המס במקור, לעצמאים - לצורך קביעת גובה מס ההכנסה.

5. יש לכם דירה? תעשו הסכם ממון/ יסמין גואטה

לא שאנחנו רוצים לקלקל לכם את השמחה, אבל שיעור הגירושים בישראל כיום הוא 26%. המשמעות היא שהסכם יחסי ממון לזוג נשוי - בתנאי שיש לו ממון כמובן - הוא דבר חשוב ביותר. הדבר נכון בעיקר למי שברשותו נדל"ן שנרכש לפני הנישואים. במקרה כזה, מסבירה עו"ד ענבל הילי ערה, חשוב לבחון מהו מצב הנכס ולהתאים את החוזה למצב הקיים. אפילו אם מוטלת על הנכס משכנתא חודשית, הדבר לא מקנה לצד השני זכות כספית על הנכס - כך שגם במקרה של מכירה, התמורה תישאר בידי בעל הנכס. גם במקרה של מגורים משותפים בנכס, בן הזוג אינו רוכש שום זכות (למשל דיירות מוגנת) בשל מגוריו בו. הסכם הממון אף מאפשר לקבוע מועד פינוי של הנכס במקרה של פרידה. זה אולי לא כל כך רומנטי, אבל זה בטוח יעזור להפוך את הפרידה לקלה יותר.

6. יש לכם יורשים? כיתבו צוואה/ יסמין גואטה

סכסוכי ירושה הם ככל הנראה הגורם מספר אחד לטינות משפחתיות ארוכות שנים במקרה הטוב, ולקרעים עמוקים במשפחה במקרה הרע. לכן, מומלץ תמיד להשאיר צוואה מוקפדת, מתוכננת ומסודרת. זה טוב לא רק למען שלום בית - אלא גם נבון מבחינה כלכלית. צוואות משמשות, בין היתר, אמצעי לתכנון ושימור ההון המשפחתי, אמצעי לתכנון מס וכלי לתכנון העברה בין־דורית - כפי שמסבירה עו"ד ענבל הילי ערה. במקרה שבו יוכח כי הצוואה נרשמה תחת השפעה בלתי הוגנת, עושק או ניצול, רשאי בית המשפט להורות על ביטולה, וחלוקת העיזבון תתבצע בהתאם להוראות חוק הירושה. לכן, מומלץ לערוך צוואה במסמך כתוב בתוספת תאריך, שעליו חתום המצווה, כששני עדים חתמו ואישרו שהמצווה חתם בפניהם והצהיר שזוהי צוואתו - וזאת בניגוד לצוואה בכתב יד או בעל פה. במקרה שבו אדם מת ולא השאיר צוואה, יעבור רכושו ליורשיו לפי חוק הירושה - בן הזוג יירש מחצית מהעיזבון, והילדים, בחלוקה שווה ביניהם, את המחצית האחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker