האח של הבדרן התחזה ליועץ השקעות - ועקץ סלבריטאים

כתב אישום שהוגש השבוע נגד שושן שלם, אחיו של הבדרן ארז שלם, חושף כיצד הונה במשך שבע שנים לפחות עשרות אנשים שהגיעו אליו בשיטת "חבר מביא חבר", בהם מגיש הטלוויזיה חיים אתגר והשחקן שלום מיכאלשווילי, שהפקידו בידיו מיליוני שקלים

יסמין גואטה
יסמין גואטה

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד שושן שלם, בחשד שהתחזה ליועץ השקעות והונה לפחות 25 אנשים שהגיעו אליו בדרך של "חבר מביא חבר". עם הקורבנות של שלם נמנים גם סלבריטאים שהגיעו אליו דרך אחיו, הסטנדאפיסט ארז שלם, כמו מגיש הטלוויזיה חיים אתגר, השחקן שלום מיכאלשווילי, וגיל אוליאמפרל - הבעלים של סברס יזמות שמייצגת אמנים ובהם את ארז שלם ומיכאלשווילי. השלושה גם מופיעים ברשימת עדי התביעה מטעם הפרקליטות.

כתב האישום שהוגש באמצעות המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה מפרט את סיפור העוקץ של שלם: במשך שבע שנים, ב–2002–2009, לקח שלם מהמשקיעים כספים והבטיח תשואות גבוהות בזמן קצר. מרבית המשקיעים שלו היו חברי ילדות, קולגות או מכרים של קרובים שלו או של אחיו. ברשימה ניתן למצוא גם עובד בחברת ביטוח, אנליסט בקרן הון סיכון, היי-טקיסט, יבואן ומטפל אלטרנטיבי. על בסיס המצגים וטענות השווא שלו ובהסתמך על אמון שנתנו בו - הם השתכנעו להעביר לידיו סכומי כסף גבוהים כדי שישקיע אותם, כפי שהתחייב בפניהם.

חיים אתגרצילום: דודו בכר

שלם, על פי הנטען, דרש מהמשקיעים סכום מינימום הנדרש לצורך השקעה, בדרך כלל 50 אלף דולר. בפני המשקיעים הוא הציג את עצמו כ"מומחה בעל ניסיון והצלחה מוכחת בהשקעות בעבור אחרים בשוק ההון" ולחלקם אף הדגים, במחשבו האישי, כיצד הוא משקיע כספים בבורסה. בפני חלק מהם הוא גם הציג את עצמו כיועץ השקעות וטען שיש לו רישיון לעסוק בייעוץ השקעות.

הפרקליטות טוענת כי שלם שיכנע את קורבנותיו להשקיע באמצעותו סכומי כסף גבוהים תוך טענות שווא שנטענו בפני רובם, לפיהן תמורת השקעת הקרן יישא עבורם תשואות בגובה של עד 20% ריבית שנתית. כדי לשכנע את קורבנותיו להשקיע את הכסף ולהרגיע אותם, הבטיח שלם לקורבנותיו הבטחות שונות. לחלקם אמר, למשל, כי יוכלו לקבל בחזרה את סכום הקרן בכל עת שידרשו, בהתראה של שבעה ימים מראש. לחלקם סיפר כי הבטיח את אפיק ההשקעה באמצעות מנגנון קטיעת הפסד המגביל את ההפסד לסכום ידוע ומוגדר מראש, כך שהסיכון בהשקעה עומד על הפסד של 20% בלבד מסכום הקרן. במקרים מסוימים טען שלם כי ההשקעה מובטחת על ידי פעולות מכירה בחסר (שורט) של מניות אחרות, כך שהשקעתם מוגנת. לעתים אף הבטיח בכתב כי בכל הפסד העולה על אחוז מסוים מסכום הקרן, יעדכן אותם ויחדל ממסחר לאלתר עד להודעה.

"על בסיס המצגים הכלליים וטענות השווא הכלליות שאותם הציג שלם בפני הנפגעים, ולאחר שרכש את אמונם, הם כרתו עמו הסכם בכתב. על פי ההסכם, יעביר כל נפגע סכום כסף לידי הנאשם שהתחייב כי ישקיע אותו במניות ובכלים פיננסיים שונים", נטען בכתב האישום. בהסכם זה נקבע כי שכרו של שלם יהיה 20% מן הרווח החודשי אם יהיה כזה.

הפרקליטות טוענת כי הנפגעים העבירו לידיו, לחשבונו האישי או לחשבון האישי בארה"ב סכומי כסף רבים, בהזדמנויות רבות, בהעברות בנקאיות, בהמחאות ובכסף מזומן, בסכום כולל של 3.8 מיליון שקל ו-1.9 מיליון דולר.

כך, מדי חודש שלח שלם, על פי כתב האישום, עדכונים למשקיעים בדבר מצב השקעתם, התשואה החודשית והרווח הכולל שלהם כביכול, לאחר ניכוי עמלתו שסכומה לא פורט. על פי הפרקליטות, במהלך התקופה הרלוונטית, השיב שלם לחלק מהמשקיעים מדי פעם בפעם, לבקשתם, סכומי כסף חלקיים בסכום כולל של 132 אלף שקל ו-1.4 מיליון דולר כתשלום על חשבון רווחי השקעתם, כביכול. גם לאחר ספטמבר 2008, על אף שמדדי הבורסה בעולם חוו נפילה דרמטית בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, שלם דיווח למשקיעים על רווח שהניב עבורם.

שלום מיכאלשוויליצילום: ירדן תבורי / יוניי

מיכאלשווילי הפסיד 330 אלף שקל

חיים אתגר הגיע לשלם בעקבות המלצה של אחיו של שושן, ארז. אתגר פגש את שלם בבית קפה בתל אביב. במהלך הפגישה הזו סיפר לו שלם כיצד פועל מערך ההשקעות שלו וטען כי ההתמחות שלו היא בהשקעה באפיקים קשיחים חד־יומיים. "לפני שהסתיימה הפגישה, נכרת בין שלם לאתגר הסכם השקעה שלפיו אתגר יעביר סכום כסף לידי שלם שהתחייב כי ישקיע את כספו של אתגר, וכי מדי חודש יעביר לאתגר דיווח לגבי התשואה בתיק", נטען בכתב האישום. על סמך דבריו של שלם, העביר לידיו אתגר 37.5 אלף דולר כדי שישקיע אותם.

משקיע נוסף שהגיע לשלם דרך אחיו ארז הוא מיכאלשווילי. השניים נפגשו בביתו של שלם, ובמהלך הפגישה טען שלם בפני מיכאלשווילי כי הוא משקיע בעבור לקוחותיו בניירות ערך ובאופציות בחו"ל. מיכאלשווילי העביר לשלם 300 אלף שקל ובהמשך עוד 30 אלף שקל.

על פי כתב האישום, בתחילת יוני 2006 שלח שלם למיכאלשווילי דיווח ראשון שלפיו הכסף שהשקיע "התחיל לעבוד" והוא הרוויח 0.3%. בנוסף, הוא ציין בפניו כי עומד לרשותו כביכול סכום של 67 אלף דולר. כך, לאורך השנים, דיווח שלם למיכאלשווילי על הרווחים שנצברים לזכותו, ובסוף 2006 דיווח לו כי התשואה השנתית היתה 19%. בספטמבר 2007 דיווח שלם למיכאלשווילי על הפסד ראשון בגובה של 0.2%, אך הוסיף כי הוא צופה שהתשואות הרגילות יחזרו. בשלב מסוים קיבל גם מיכאלשווילי הודעה משלם, שלפיה לצערו אין בידו לשלם לו. על פי הפרקליטות, הוא קיבל ממיכאלשווילי במרמה 330 
אלף שקל.

עוד משקיע שנפל קורבן לשלם הוא גיל אוליאמפרל, הבעלים של סברס הפקות, שמייצג את ארז שלם מ-2005, וגם את מיכאלשווילי. בעקבות המלצה של ארז שלם, נערכה פגישה בין הנאשם לאוליאמפרל במשרדו של האחרון. "בפגישה סיפר שלם לאוליאמפרל כיצד הוא משקיע בעבור לקוחותיו. שלם טען כי הוא בעל השכלה כלכלית, והציג עצמו בכזב כברוקר בהכשרתו המתמחה בהשקעת כספי לקוחותיו בשווקי ההון. בנוסף, טען הנאשם לשווא כי ישקיע את כספו של אוליאמפרל באפיקים סולידיים ובאחוזי סיכון נמוכים", נטען בכתב האישום. על סמך דבריו חתמו השניים על הסכם השקעה ואוליאמפרל העביר לשלם 54 אלף שקל.

"מצג שווא ללא 
הסבר של ממש"

ארז שלםצילום: שלומי גבאי/ וואלה חדשות

על פי כתב האישום, ב-1 בינואר 2009 דיווח שלם בכזב למרבית המשקיעים כי על אף שהמדדים בעולם נפלו בכ–40%, הרווח השנתי שלהם הוא 11%, ואם לא די בכך - הוא גם פירט לכל אחד מהם את סכום ההשקעה המעודכן העומד לרשותו לאור הרווחים שהצטברו לזכותו, כביכול.

במהלך ינואר 2009 פנו ארבעה מהמשקיעים לשלם וביקשו ממנו למשוך את כספם בהתאם ליתרה שעליה דיווח להם. סכום המשיכה המצטבר שאותו דרשו לקבל ממנו, תוך שבעה ימי עסקים, כפי שנכתב בהסכם, היה כחצי מיליון דולר. שלם בתגובה, "יצר בהתנהגותו מצג שווא כלפי נפגעים אלה, שלפיו הוא פועל על מנת להעביר לידיהם את כספם כמובטח", נטען בכתב האישום.

למרות זאת, ב-19 בינואר, פחות משלושה שבועות לאחר מכן, הופתעו המשקיעים לקבל הודעה משלם שבה הסביר כי לצערו אין בידו לשלם להם. "לנוכח היכרותנו הארוכה, אני מקווה שהדברים יתקבלו בהבנה", כתב להם. לאחר ההודעה הזו ניסו חלק מהמשקיעים לפנות לשלם ולברר את שאירע, ואולם על פי כתב האישום הוא נמנע מלתת להם הסבר של ממש למה שעלה בגורל כספם.

הפרקליטות טוענת כי שלם "קיבל מהנפגעים, במרמה בנסיבות מחמירות - בהסתמך על המצגים שלו, טענות השווא הכלליות וכן מצגים כוזבים נוספים - סכומי כסף גדולים, וגנב חלק מן הכסף על ידי כך שעשה בו שימוש בניגוד למטרה שבגינה נמסר לו, וכן קיבל במרמה בנסיבות מחמירות מהנפגעים את הנחת דעתם לגבי מצב השקעתם".

גיל אוליאמפרלצילום: אייל טואג

לפי כתב האישום, הנסיבות המחמירות בגין מעשי המרמה "מתבטאות בתחכום מעשי הנאשם, באורך התקופה שבה הונה את הנפגעים, במספר הנפגעים הרב, בהשאירם חסרי כל, בהיות הנפגעים חבריו של הנאשם ושל אחיו, בסכומי הכסף הגדולים שאותם קיבל במרמה, בשיטת הפרסום שהתבססה על 'חבר מביא חבר', ובאמצעים של שיכנוע ובניית אמון כדי להונות את הנפגעים, והכל תוך כדי ניצול ציני של העובדה כי סמכו עליו".

עו"ד עמית בר, סנגורו של שלם, מסר בתגובה: "החקירה החלה ב-2009 ונסגרה ב-2010 מחוסר ראיות. הפרקליטות בחרה שלא לבקש לערוך חיקורי דין בחו"ל. מבחינה ראייתית לא השתנה דבר. באופן תמוה הגישה הפרקליטות כתב אישום עם אותן ראיות. זו התנהלות תמוהה, וניאלץ להוכיח את חפותו של מרשי שוב בבית המשפט".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker