בגלל שביתת הפרקליטים: התקבלה תביעתה של בוסטון סיינטיפיק נגד רשות המסים

בוסטון סיינטיפיק הגישה תביעה נגד רשות המסים שטענה כי היא חייבת בתשלומי מס בגין העברת מניות מדינול למדינול ■ בהיעדר כתב הגנה, התקבלה תביעתה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

הנזקים של שביתת הפרקליטים ממשיכים להיערם. לאחר שכבר "חטפה" המדינה הוצאות של כמה מיליוני שקלים בשל אי עמידתה במועדי הגשת כתבי הגנה בתיקים, לפני כשבועיים ניתן פסק דין בהיעדר הגנה בתיק מסים.

המדובר בתביעה של חברת הציוד הרפואי האמריקנית בוסטון סיינטיפיק נגד פקיד שומה למפעלים גדולים אשר הוגשה לפני שנה ונידונה בפני השופט מגן אלטוביה בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

רשות המסים אשר יוצגה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) ביקשה ארכה של 30 יום לאחר שתתקבל החלטה לפיצול דיון שהתבקשה בתיק. החלטה כזו ניתנה בסוף ינואר אך עדיין לא הוגש כתב ההגנה. בתחילת מארס הודיעה הפרקליטות כי בשל סכסוך העבודה בו מצוי ארגון הפרקליטים אין ביכולתה להגיש כתב הגנה.

קובי ויהודית ריכטר
קובי ויהודית ריכטרצילום: אייל טואג

התביעה עוסקת בשומה שנערכה לבוסטון סיינטיפיק המבוססת על הערכת שווי של מניות מדינול שהוחזקו על ידה והועברו ב-2005 לחברת מדינול של בני הזוג קובי ויהודית ריכטר לאחר שהצדדים הגיעו להסכם פשרה בסכסוך ביניהן (שכלל גם תשלום פיצוי ענק של 750 מיליון דולר לבני הזוג ריכטר).

בוסטון סיינטיפיק שיווקה את מוצרי מדינול ומניות מדינול שהחזיקה שועבדו לטובת מדינול. לאחר שלא עמדה בהתחייבות כלפי מדינול, לטענת בוסטון סיינטיפיק, רשאית הייתה מדינול לקבל את המניות חזרה ללא שבוסטון סיינטיפיק תקבל תמורה שכן במהלך השנים קיבלה בוסטון סיינטיפיק דיבידנדים הגבוהים משווי התמורה של המניות שהחזירה למדינול. לכן היא רשמה ב-2005 "הפסד הון במכירת המניות", אותו ביקשה לקזז כתוצאה ממכירת נכס אחר. עם זאת רשות המסים טענה כי בוסטון קיבלה תמורה עבור העברת המניות.

לפי כתב התביעה, לטענת רשות המסים, חוב המס של בוסטון סיינטיפיק כלפיה הנו 250 מיליון שקל בגין שנות המס 2006-2005 ובערכים ריאליים מדובר ב-405 מיליון שקל. בכתב התביעה ביקשה בוסטון סעד הצהרתי לפיו, בהתאם להערכת שווי שעשתה, התמורה מהעברת המניות לא תעלה על 104 מיליון דולר (כך שמדובר בתשלום מס הנמוך מ-405 מיליון שקל) - וכך קבע אלטוביה. לא בהכרח מדובר בסוף פסוק שכן המדינה עשויה לבקש ביטול של פסק הדין שניתן בהיעדר הגנה.

מדובר במשבר שהולך ומחריף במשרד המשפטים בעקבות הקמת נציבות הביקורת על הפרקליטות, בראשות השופטת בדימוס הילה גרסטל. במוקד המשבר נמצאות הסמכויות שניתנו לנציבות לבדוק תלונות פרטניות נגד פרקליטים. אם הצדדים לא יגבשו פתרון מיידי, הנזקים למדינה ימשיכו להיערם והיא תמשיך לספוג פסקי דין בהיעדר הגנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker