ההתעללות בבעלי חיים במפעל "אדום אדום" של תנובה מסתיימת בתרומה של 4.2 מיליון שקל

הכסף יועבר לעמותות להגנה על בעלי חיים ולנזקקים; תחקיר "כלבוטק" ששודר בדצמבר 2012 חשף התעללות קשה בבעלי חיים במפעל

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה

כמעט שנתיים וחצי לאחר שידור תחקיר "כלבוטק", שחשף התעללות קשה בבעלי חיים במפעל "אדום אדום" של תנובה - הסכימה תנובה לתרום 4.2 מיליון שקל לעמותות להגנה על בעלי חיים ולנזקקים במסגרת הסדר פשרה בתביעות הייצוגיות שהוגשו נגדה. הסדר הפשרה הושג לאחר הליך גישור ארוך בפני שופט בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, הוא הוגש באחרונה לאישורו של בית המשפט המחוזי בירושלים. כל אחת מהתובעות הייצוגיות תקבל 60 אלף שקל, עורכי הדין של התובעות יקבלו 420 אלף שקל.

תחקיר "כלבוטק" שודר בדצמבר 2012 וחשף התעללות קשה בבעלי חיים במפעל אדום אדום של תנובה. התחקיר הציג תנאי צפיפות קשים ביותר של בעלי החיים, שימוש מתמיד ואינטנסיבי בשוקרים חשמליים, גרירה וזריקה של כבשים. בעקבות שידור התחקיר הוגשו כנגד תנובה שתי תביעות ייצוגיות, אחת בבית המשפט המחוזי בירושלים ושניה בבית משפט המחוזי בנצרת.

התובעות הייצוגיות טענו שהאירועים שתועדו ושודרו בכתבה משקפים הפרות של חיקוקים ונהלים שונים מתחום ההגנה של בעלי חיים, ושהדבר הזה מקים להן וליתר צרכני מוצרי הבשר אותם משווקת תנובה עילת תביעה. עוד נטען כי תנובה ביצעה כלפי הצרכנים עוולות של הטעיה צרכנית באשר לאופן הטיפול בבעלי החיים במפעלה וכשרות מוצריה והתרשלה כלפיהם. ההטעיה, כך נטען התבטאה בכך שתנובה ו"אדום אדום" העלימו מהצרכנים את העובדה שהם מתעללים בבקר ובעגלים, פועלים בניגוד גמור לחוק צער בעלי חיים ובניגוד לתקנות מחלות בעלי חיים (שחיטת בהמות).

בתשובה שהגישה תנובה לבית המשפט היא טענה בין היתר כי לא מוטלת עליה חובת זהירות כלפי צרכני מוצרי הבשר המשווקים על ידיה ביחס לנזק רגשי שנטען שנגרם להם בשל חשיפה לכתבה המתארת את צערם של בעלי החיים מהם הם מיוצרים. עוד היא טענה כי "הדרישה לחייב אותה בפיצוי בגין תחושות שליליות שנטען כי נגרמו לחברי הקבוצה בשל צפייה בסבלם של בעלי החיים שאת בשרם הם צורכים, מנוגדת להלכה המשפטית המצמצמת עד מאוד את זכותו של מי שהיה עד לפגיעה גופנית קשה באדם אחר לתבוע פיצויים בגין נזק נפשי שנגרם לו בשל כך".

מפגינים נגד תנובה בעקבות חשיפת הפרשה, 2012צילום: עופר וקנין

בין הצדדים התנהל הליך גישור ארוך ואינטנסיבי, במהלכו התקיימו מספר ישיבות גישור. ההסדר גובש מבלי שתנובה הסכימה להודות בנטען בתביעות. בהתאם להסדר הפשרה תנובה תתרום 2.7 מיליון שקל לעמותות העוסקות בהגנה ושמירה על רווחת בעלי החיים בישראל ובנוסף תתרום לנזקקים באמצעות עמותת לתת מוצרי מזון המשווקים על ידי תנובה בשווי של 1.5 מיליון שקל.

בבקשה שהוגשה לאישור בית המשפט נכתב כי: "הצדדים העדיפו להגיע להסדר מוסכם על פני ניהול הליכים משפטיים ארוכים שהיו מכבידים עליהם, כרוכים בהוצאות גדולות וצורכים מזמנו היקר של בית המשפט ומהקופה הציבורית". עוד ציינה תנובה כי לאחר שידור הכתבה היא נקטה תנובה צעדים למניעת הישנות מקרים דומים לאלה שתועדו בה, ובהם סיום עבודתם של מנהל המפעל ועובדים נוספים והשקעת כספים בשיפור תנאי בעלי החיים השוהים במפעל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker