בעקבות המלצת בג"ץ - הנגבי החליט לא לשוב לתפקיד השר לבטחון פנים

(עדכון) בג"ץ דחה ברוב של 4 שופטים נגד 3 את העתירה להוצאת חקירת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה מידי המשטרה, אך קבע שהנגבי "היה מיטיב לעשות" אם היה מוותר על תפקידו

יובל יועז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צחי הנגבי החליט להתפטר מתפקיד השר לבטחון פנים, לאחר שבג"ץ דחה את העתירה להוצאת החקירה המתנהלת נגדו מהמשטרה, אך המליץ לו להתפטר בכל זאת מתפקידו.

בג"ץ דחה את העתירה, של התנועה לאיכות השלטון, ברוב של ארבעה שופטים נגד שלושה. העתירה דרשה להוציא את חקירת המשטרה בעניין המינויים הפוליטיים של הנגבי במשרד לאיכות הסביבה, בו כיהן בעבר כשר, מידי המשטרה, או להורות כי הנגבי לא ישוב לכהן כשר לבטחון פנים, ללא קשר לתוצאות החקירה.

העתירה נדחתה בדעת השופטים אליהו מצא, יעקב טירקל, אילה פרוקצ'יה ואליעזר ריבלין. בדעת המיעוט היו השופטים מישאל חשין, דורית בייניש ואדמונד לוי. השופט מצא כתב בפסק הדין כי על אף שהעתירה נחתה, "היה השר הנגבי מיטיב לעשות אילו הודיע ברבים כי לעת הזו אינו רואה עצמו מועמד לכהונה בתפיד השר לבטחון פנים - כך ראוי היה לו לעשות בעקבות החלטת היועץ המשפטי לפתוח נגדו בחקירה פלילית. משלא עשה כן מבעוד מועד, ראוי שיעשה זאת עתה". שופטי המיעוט מחזיקים בעמדה שלפיה ראוי שהנגבי לא ישוב לכהן כשר לביטחון פנים במשך כמה שנים.

בא כוחו של הנגבי, עו"ד יעקב ויינרוט אמר בעקבות ההחלטה כי השר הנגבי יקבל את ההמלצה ויודיע כי הוא לא ישוב לכהן כשר לבטחון פנים. "הלקוח שלי יקיים את החלטת בית המשפט בתחום הציבורי אולם צריך לזכור שבית המשפט הצהיר שצעדו של הנגבי אסור שיתפרש כהודיה מצדו בצדקת החשדות הנחקרים", אמר ויינרוט.

עו"ד ברק כלב מהתנועה לאיכות השלטון אמר בעקבות הודעת הנגבי, כי הוא "מלא תרגילים כרימון". לדברי כלב, אם השר יודיע שלעת עתה אינו חוזר למשרד לביטחון פנים אולם בהמשך יחזור, "מדובר רק בתרגיל". אולם אם יעמוד במילתו, לפי כללי המינהל התקין, "זוהי בהחלט התוצאה הרצויה לאור ההערות הקשות של בית המשפט".

"על ראש הממשלה למנות לאלתר מחליף להנגבי"

השופט מצא קבע בדעת רוב כי "אמנם לא מן הנמנע שניהול חקירת משטרה כלפי מי שכיהן עד לאחרונה, ואשר בתום חקירתו מבקש לשוב ולכהן כשר לביטחון פנים, יציב את חוקריו במצב המעורר חשש לניגוד עניינים, אלא שהבקשה לפסול את הנגבי מלשוב לכהונה בתפקיד היא אמצי בלתי מידתי ובלתי ראוי ואילו הבקשה להוציא את החקירה מידי המשטרה אינה מציגה חלופה מעשית שניתן לשוקלה ברצינות".

מצא מציין כי ראש הממשלה היה מיטיב לעשות לו פעל לאלתר למינוי שר חדש במשרד ולא ממלא מקום, וככל שהממשלה תקדים למנות שר במינוי קבוע, כן ייטב.

השופט מישאל חשין, בדעת המיעוט, קובע כי "האדם הסביר יתקשה לעכל מצב שבו חוקרים אנשי משטרה את השר הממונה עליהם בחשד לעבירות פליליות. לדעתי, כל עוד לא נבטיח כי השר הנגבי לא יחזור לכהונת השר לביטחון פנים תקופת שנים לאחר תום חקירתו, לא תתפוגג ולא תיעלם האפשרות הממשית של ניגוד עניינים בחקירתו". חשין מוסיף כי "משלמדנו כי תרבות ה'לא ייעשה כן במקומנו' נחלשה עד מאוד, האם לא ראוי היה כי המשפט ישמיע את קולו ברמה?".

החקירה תקועה

בינתיים, בימים האחרונים היתה החקירה בעניין זה תקועה. בשבוע שעבר הודיעו הפרקליטות והמשטרה לבג"ץ כי החקירה איננה יכולה להתקדם, שכן החוקרים כבר מיצו את כל פעולות האיסוף שהשופטים אישרו להם לבצע, ועד שייוודע פסק הדין החקירה מתעכבת. "קיבלנו אישור מבג"ץ לאסוף חומרי חקירה בפרשה", אמרו קציני משטרה ל"הארץ", "והדבר נעשה בשבועות האחרונים. אולם כרגע חקירת השר הנגבי תקועה, כי אנחנו ממתינים לראות מה בג"ץ יאשר לנו לבצע ומי ינהל בסופו של דבר את החקירה. חקירת הנגבי עומדת כרגע לפתחם של שופטי העליון".

לפני שבועיים התקיים הדיון בעתירה, בפני הרכב שבעה שופטים בראשות המשנה לנשיא בית המשפט העליון, אליהו מצא. בדיון הקודם פירטו נציגי הפרקליטות והמשטרה באוזני השופטים - בדלתיים סגורות - את פעולות החקירה הדרושות שאינן סובלות דיחוי. השופטים אישרו את ביצוען, תוך שהמדינה מוותרת על טענה עתידית כי אין להוציא את החקירה מידי המשטרה מאחר שהחקירה כבר התקדמה יתר על המידה.

עם זאת, הפעולות שבוצעו עד עתה, כולל פשיטה על המשרד לאיכות הסביבה ותפיסת מסמכים רבים, הן חלק מהשלב הראשוני של החקירה, המתאפיין בעיקר באיסוף חומר וראיות. החקירה עדיין לא הגיעה לשלב המהותי שלה, הכולל בין השאר את חקירתו של הנגבי עצמו ושל מנכ"ל משרדו לשעבר, שמואל הרשקוביץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker