פנייה לרשות המסים: לקבוע כללים ברורים לערעור של נישומים

עורכי הדין משה מזרחי, משה שקל וזיו שרון פנו למנהל רשות המסים כדי להגיע להסכמות בשאלה אם מותר להביא בהליך הערעור טענות חדשות שלא נטענו בדיון מול פקיד השומה - לפני החלטה בעליון בנושא ■ "הותרת המצב הקיים משמעותה בלבול, אי בהירות וחוסר יציבות"

אפרת נוימן

לפני כשנה נתן השופט מגן אלטוביה, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, החלטה אשר נוגעת ומשפיעה באופן מהותי על אופן הפנייה של נישומים לדיונים מול פקיד השומה. מדובר היה בערעור על שומת מס הכנסה שהגישה חברת רובומטיקס. במהלך הדיון, הגישה רובומטיקס תצהיר שכלל טענות עובדתיות שלא נטענו בשלב ההשגה מול פקיד השומה.

אלטוביה קיבל את הגישה, שהובעה בעבר בפס"ד מיקרוקול, לפיה אין להביא בפני ועדת הערר טענות עובדתיות ומשפטיות שלא הובאו תחילה בפני המנהל - שכן בית המשפט אינו אמור לשמש ערכאה אלטרנטיבית לפקיד השומה ולכן הוא החליט שהסעיפים, ובהם הטענות החדשות בתצהיר, יימחקו. לפי גישה זו, רובומטיקס היתה צריכה להציג בפני פקיד השומה את כל המסמכים הרלבנטיים להכרעה כבר בשלב ההשגה, ומשלא עשתה כך - אין לאפשר לה מקצה שיפורים במסגרת הערעור.

על החלטה זו רובומטיקס הגישה בקשת רשות ערעור לבית משפט העליון וציינה שההחלטה עומדת בסתירה להוראות הפקודה ולתקנות שהותקנו מתוכן, שהיא סותרת הלכות שיצאו מבית המשפט העליון וכי הסעיפים שנמחקו נוגעים בליבת המחלוקת בין הצדדים - וחיוניים לבירורה.

משה אשרצילום: אמיל סלמן

לשכת עורכי הדין ולשכת רואי החשבון ביקשו להצטרף להליך כ"ידיד בית המשפט" - גופים שאינם צד ישיר לסכסוך, אך בעלי אינטרס רחב בפתרון ההליך והיכרות עם הסוגיה הנדונה שמעוניינים להביע עמדה. הדיון בבית המשפט העליון יתקיים בהרכב של שלושה שופטים, כשהדיון הראשון יתרחש היום.

בתוך כך, לפני כשבוע שלחו שלושה עורכי דין בעלי עניין בתיק - עו"ד ורו"ח משה מזרחי, לשעבר היועץ המשפטי של רשות המסים; ד"ר עו"ד משה שקל, שמייצג את רובומטיקס בערעור; ועו"ד זיו שרון, יו"ר פורום המסים בלשכת עוה"ד - מכתב למנהל רשות המסים משה אשר, ובו הם מבקשים להסדיר את העניין ולקבוע מדיניות אחידה וברורה.

מזרחי ושרון חתומים על הבקשות להצטרף כידיד בית המשפט, כבאי כוח לשכות רואי החשבון ועורכי הדין.

השלושה, שלטענתם פנו למנהל רשות המסים כעורכי דין מתחום המסים ולא כמייצגי החברה והלשכות, מנסים להגיע למעין הסכם פשרה עם רשות המסים טרם ההחלטה בתיק, כדי לא לקחת את הסיכון של פסיקה רוחבית. "אני תולה הרבה תקוות במשה אשר - שיוציא את תפוח האדמה הלוהט הזה מהאש", אמר מזרחי ל–Themarker.

במכתב הם מצביעים על כך שבעוד הליכי השומה מתמקדים בדיון מקצועי, לא מתקיימת הקפדה על כללי פרוצדורה ודיני ראיות, ולא נגבים במסגרתם עדויות. לטענתם, ההליך יותר גמיש, תכליתי וממוקד מטרה, ובשלב הערעור לבית המשפט הדיון מתרחב במקרים רבים לשאלות משפטיות - ומעמיק בהם יותר.

עוד הם טוענים כי גם רשות המסים תפסיד אם ייקבע שאין להתיר הבאת עובדות וטענות חדשות בהליכי ערעור, שכן "רשות המסים תיאלץ להמציא כבר בשלב דיוני השומה את מלוא חוות הדעת שעליהן תבקש להסתמך בעתיד בבית המשפט (חוות דעת כלכליות, חשבונאיות, שמאיות ואחרות), ולהעלות את מלוא הטענות העובדתיות והמשפטיות. זאת, תוך העצמת הצורך בליווי משפטי בהליכי השומה עצמם ותוך פגיעה בהתנהלותם של המפקחים והרכזים, באופן שעשוי לפגוע במידה ניכרת באינטרס היעילות, אותו מבקשת הגישה המצמצמת את הליכי הערעור לקדם - בבחינת יצא 
שכרו בהפסדו".

בנוסף, השלושה טוענים כי מדיניות שאינה מתירה כלל הבאת עובדות וטענות חדשות בהליכי ערעור, צפויה ליצור "משפטיזציה של ההליך השומתי". כלומר, כבר בשלב זה, נישומים ירצו להיעזר בעורכי דין במקום רואי חשבון, הנעדרים הכשרה בתחום דיני הראיות וכללי הפרוצדורה האזרחית - בניגוד גמור לתכליתה של פקודת מס הכנסה, שביקשה לאפשר הן לעורכי דין והן לרואי חשבון את הייצוג בשלב השומה. "האינטרס הוא משותף לנישומים ולרשות המיסים. אנו סבורים כי את הדקויות ומגוון המצבים השונים נכון יהיה ללבן מול רשות המיסים בדיאלוג ישיר".

הם מסכמים את מכתבם בכך שיש צורך במדיניות אחידה וברורה. "הותרת המצב הקיים על כנו משמעותה בלבול, אי־בהירות וחוסר יציבות באשר למתכונת דיוני השומה, ותוחלתה כרסום מתמשך ועמוק באמון ציבור הנישומים ברשויות המס, ולצידם חשש מהותי מסטייה מעיקרון של חיוב במס אמת". השלושה מציעים כי תוקם ועדה בהשתתפות נציגים בכירים מרשות המסים ומקרב המייצגים על מנת לקדם הסדרה של הנושא.

מרשות המסים נמסר כי היא תתייחס לסוגיה במסגרת 
ההליך המשפטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker