המיליארדר הנעלם, המתמחה במשרד רו"ח - והמסמכים הסודיים שהודלפו

שלוש שנים לאחר שגומא אגאייר נעלם בלב ים, הועלו טענות על ידי משרד רו"ח נבון־ויספלד שטיפל בענייניו כי הודלפו מסמכים לבן זוגה של אמו של אגאייר ■ בית הדין קיבל את התביעה - וחייב את המתמחה לשלם 60 אלף שקל למעסיקיו לשעבר

יסמין גואטה
יסמין גואטה

עקבותיו של איש העסקים גומא אגאייר נעלמו ב–2012, לאחר שסירת המנוע שבה יצא לשוט ב–19 ביוני נמצאה נטושה מחוץ לעיר פורט לודרדייל שבפלורידה. מתמחה בראיית חשבון שעבד במשרד נבון־ויספלד, שטיפל בענייניו הכספיים של אגייאר, מצא את עצמו במרכזה של תביעה בבית הדין לעבודה לאחר שנקבע כי הדליף מסמכים ומיילים הקשורים לאגייאר — מבלי שהיה רשאי לכך. 

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע חייב השבוע את המתמחה לשלם למעסיקיו לשעבר, רוה"ח קובי נבון וצבי ויספלד, 50 אלף שקל והוצאות משפט בסך 10,000 שקל, לאחר שקבע כי העביר מסמכים ומיילים הקשורים לאגאייר — לבן זוגה של אמו, אלן אגאייר. "המתמחה בחר שלא לפעול באופן גלוי, אלא מאחורי גבם של מעסיקיו ותוך מעילה חמורה באמונם, כאשר אינו מתייעץ או שואל לדעתם ונוטל לעצמו חירות לפעול כפי שפעל", הדגישו השופט יוחנן כהן ונציגי הציבור אביתר כהן וראובן בצרתי, שכתבו את פס"ד.

לדבריהם, קיים פרדוקס בגרסתו של המתמחה, "שכן כאשר נדרש להשיב כיצד היה פועל במקרה דומה, אמר 'אין לי מה לעשות, אני עלה תאנה, אני כולה מתמחה. מה אתה רוצה שאעשה?' — אלא שבמקרה זה הוא התנהג לא כמתמחה אלא כבעלים של משרד רואי חשבון, כשהחליט לפעול על דעת עצמו מבלי לשתף את מעסיקיו ומבלי לקבל ייעוץ משפטי". בנוסף, ניתן צו האוסר על המתמחה למסור כל מידע שהגיע לידיו במהלך עבודתו, בייחוד בכל הנוגע בתיק של אגאייר. "הראיות בתיק חשפו תמונה עגומה הראויה לגינוי, שלפיה נמצא בסיס איתן לטענות כי המתמחה חבר לצד המעוניין בסכסוך בין פלגים שונים במשפחת אגאייר, כדי לשרת את האינטרס של אותו צד".

הצד שאליו חבר המתמחה הוא דוד אבן, בן זוגה של אמו של אגאייר — שיומיים לאחר היעלמותו הגישה בקשה לבית המשפט בפלורידה למינויה כנאמנה לנכסיו, ואולם אשתו של אגייאר התנגדה לכך וביקשה את מינויה לאותו התפקיד. בית המשפט בפלורידה הכריז על אגייאר כנעדר ומינה את תומס פ. פנזה, תושב ארה"ב, כנאמן לנכסיו. אמו של אגאייר טענה כי לכונס הנכסים האמריקאי אין סמכות לטפל בנכסיו של אגאייר בישראל, וביקשה למנות את עו"ד מאיר הלר. לבסוף, בית המשפט המחוזי בירושלים מינה את האפוטרופוס הכללי ככונס לנכסי אגאייר — והוא מינה את הלר.

גומא אגאייר. המתמחה גילה מידע שאסור היה לו לגלות צילום: ניר קידר

"אשמור בסודיות מוחלטת כל מידע"

המתמחה, יאיר חינה, הועסק במשרד נבון־ויספלד מיוני 2011 ועד אוגוסט 2012. בתחילת עבודתו חתם על חוזה העסקה שבו התחייב לשמור על סודיות. בהסכם נכתב: "אני מתחייב כלפי הפירמה לשמור בסודיות מוחלטת כל מידע ודבר שיובא לידיעתי, בין בכתב ובין בעל פה, תוך כדי מילוי תפקידי ותוך כדי מתן שירות מקצועי ללקוחות הפירמה".

במסגרת עבודתו והתמחותו במשרד, חינה עסק בעניינים הקשורים לתיק של אגאייר ונחשף למידע אודות נכסיו בישראל כולל הדירות בבעלותו, שחינה גם החזיק במפתחות אליהן.

באוגוסט 2012 ביקש ויספלד מחינה לבצע עבודה בתיק של אגאייר. המתמחה התווכח עם מעסיקו, ולאחר דין ודברים ביניהם התפרץ ועזב את המשרד. למחרת מסר הודעה על התפטרותו, שבה לא פירט את הנסיבות שגרמו לה. במכתב תשובה שנשלח אליו מהמשרד, מעסיקיו ביקשו ממנו להחזיר להם כל רכוש, ציוד או חומר אחר, ומסמכים או כל חומר במדיה.

פחות מחודשיים לאחר סיום עבודתו, ב–3 באוקטובר 2012, חתם חינה על תצהיר בפני הלר ובו פירט אירועים שונים שהתרחשו, לטענתו, במהלך טיפולו בתיק של אגאייר. בתצהיר נכתב: "ראיתי כי מצופה ממני לבצע פעולות שלא עולות בקנה אחד עם מצפוני — ולהבנתי גם לא עם החוק".

כשבעלי המשרד גילו על התצהיר, הם מיהרו להגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה בסך 300 אלף שקל ובקשה למתן צו מניעה נגד המתמחה, ובו ביקשו למנוע ממנו למסור כל מידע שהגיע אליו במהלך עבודתו — ובפרט בתיק של אגאייר. במהלך הדיונים התברר להם כי המתמחה גם העביר מיילים מתיבת הדואר של המשרד. התביעה הועברה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע.

"המידע סיכל ניסיון השתלטות על נכסים"

המעסיקים לשעבר טענו, באמצעות עו"ד איתן פלג, כי המתמחה הפר את חובת תום הלב, האמון, ההגינות והסודיות כלפיהם — בשעה שהעביר לאבן מסמכים ומיילים מתיבת הדואר האלקטרוני של המשרד, הנוגעים לעניינים הקשורים לתיקו של אגאייר, וזאת ללא רשותם. הם ציינו כי "מעשיו כוללים גילוי מידע שהיה אסור עליו לגלותו, לקיחת תכתובות מיילים וחשיפתם בפני צדדים שלישיים, וכי בחתימתו על התצהיר יש כדי להוות הפרה בוטה של חוזה העבודה וכן הפרה בוטה של חובת תום הלב, האמון וההגינות".

מנגד, חינה טען כי יש לדחות את התביעה, מכיוון שאין בהעברת מידע של לקוח לידי הלקוח בבחינת גזל סוד מסחרי. הוא סיפר כי ויספלד ונבון הם אלו שהציגו בפניו את אבן ושמולו הוא צריך להתנהל בכל הקשור לקבלת מידע, מסמכים, אישורים וכל מידע אחר שנחוץ לו לביצוע הבדיקה בנכסים של אגאייר.

"במסגרת עבודתי בתיק אגאייר נחשפתי למידע שגילויו ללקוח היה מחויב — וכך עשיתי. למרבה המזל, המידע שמסרתי סיכל ניסיון לכאורה להשתלט על נכסיו של אגאייר, ללא הכשר משפטי לכך", אמר חינה. עוד הוסיף חינה, כי מתוך האחריות הכבדה המוטלת על מתמחה בראיית חשבון בביקורת בתיקי הלקוחות, הוא מחויב להעביר ללקוחות כל מידע שנוגע להתנהלות בתיקם.

בית הדין לא קיבל את גרסתו של חינה, וקבע כי "משמיעת עדותו התרשמנו שלא יכולה להיות כל הצדקה להתנהגותו. עדותו היתה מביכה. הוא גילה חוסר הבנה מוחלט למעמדו כמתמחה, לתפקידו, למצב הדברים כלפי המציאות בכלל וכלפי המציאות המקצועית והמשפטית שבה הוא נמצא, בפרט". בפסק הדין הודגש כי "במסגרת עדותו הוא נמנע מלהשיב על שאלות, וכשהשיב עליהן — הדבר היה לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים לקבל ממנו תשובות ענייניות".

עוה"ד אשר קדוש ואתי הפלד, שמייצגים את חינה, מסרו בתגובה: "בשלב הזה אנו סבורים שבית הדין האזורי טעה בקביעות שלו. אנו שוקלים את צעדינו, לרבות המשך הליכים בדרך של הגשת ערעור לבית הדין הארצי לעבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker