מרצדס וגלגול הלוואות במאות אלפי שקלים - כך הסתבך שרון גל עם הבנקים

שלושה בנקים תבעו את ח"כ שרון גל בגין חובות שצבר, בין השאר בשל רכישת רכבי יוקרה ■ גל: "צר לי שבנקים בישראל בוחרים להיטפל לאזרחים שעובדים קשה ושומרים על החוק"

חבר הכנסת החדש שרון גל, מטעם סיעת ישראל ביתנו, אמנם הצליח בעבר כמנחה "לילה כלכלי", אך ההתנהלות הכלכלית האישית שלו מוצלחת כנראה הרבה פחות - כשהוא מסובך בתביעות מול שלושה בנקים ישראלים בשל הלוואות שלקח וחריגות אשראי.

אחת הסיבות העיקריות לחובות היא העובדה שגל רכש את מכונית האלפיון העליון היוקרתית, מרצדס C-280 תמורת כמה מאות אלפי שקלים. "זה אוטו שתמיד חלמתי עליו", אמר בראיון לגלובס במארס 2011. "ברגע שיכולתי להרשות לעצמי קניתי אותו על אף שהיו כאלה שאמרו לי שהוא מנקר עיניים ומה יגידו".

שרון גל ב"לילה כלכלי"צילום: מתוך התוכנית

גל יידרש כמובן להצביע בכנסת בנושאים הקשורים ברפורמות בבנקים ובמערכת הבנקאות, שאותה למד להכיר היטב בשנה האחרונה.

"אני עסוק בבחירות"

בדצמבר האחרון הגיש בנק דיסקונט נגד גל תביעה בסדר דין מקוצר בסך 138 אלף שקל לבית המשפט השלום בטבריה. הבנק ביקש מבית המשפט לחייב את גל לשלם את הסכום בצירוף ריבית בשיעור המרבי שנהוג בבנק לגבי הלוואות מהסוג הזה - 16.25%.

גל, על פי התביעה, פתח חשבון בבנק באוגוסט 2012, ועוד באותו יום חתם גם על בקשה למתן הלוואה של 136 אלף שקל למטרת רכישת רכב. בדצמבר 2013 חתם על הלוואה נוספת, של 300 אלף שקל, גם היא לרכישת רכב. בבקשה למתן ההלוואות נכתב כי הבנק רשאי לדרוש את פירעונן המיידי של מלוא היתרות הבלתי מסולקות של ההלוואות, או חלק מהן, אם גל לא ישלם לבנק סכום כלשהו במועד שנקבע לתשלומו. על פי התביעה, "מאחר וגל פיגר בתשלומי ההלוואות, פעל נגדו הבנק למימוש כלי רכב מסוג מרצדס שהיה בבעלותו של גל, וששועבד לטובת הבטחת חובותיו לבנק ונמכר במסגרת הליך כינוס רכבים בתיק הוצאה לפועל".

בסופו של יום נמכר הרכב תמורת 251 אלף שקל, אך בדיסקונט טוענים כי גם לאחר זיכוי החשבון ביתרת סכום מכירת הרכב נותרו עדיין פיגורים בכיסוי ההלוואות: יתרת חשבון הפיגורים עומדת על 11 אלף שקל. יתרת חשבון ההלוואה עומדת על 38 אלף שקל, ואילו יתרת חשבון פיגורים שניה עומדת על 51 אלף שקל. בנוסף לכך, חייב הבנק את גל גם בהוצאות בגין הליכי הכינוס בסך 38 אלף שקל.

גל הגיש לבית המשפט בקשת רשות להתגונן במארס האחרון. זאת, לאחר שביקש מבית המשפט לדחות את המועד מפני שהוא "עסוק כל כולו בבחירות הקרובות". בתצהיר שהגיש תקף את דיסקונט: "התביעה הוגשה על ידי הבנק מטעמים פסולים ובחוסר תום לב, הכל על מנת לפגוע בי, להטריד אותי ולגרום לי חוסר נוחות והטרדה מיותרים ולהכביד עליי בניהול היומיומי של ענייני". הוא אף הדגיש בפנייתו כי "הבנק הסתיר מבית המשפט מסמכים ופרטים מהותיים ובסיסיים, מהם עולה כי לא היה מקום מלכתחילה להעמיד את ההלוואות לפירעון, וכי מעשיו ומחדליו של הבנק הם אלה שמנעו את פירעון החוב". על כן, הסביר גל, דין התביעה להידחות.

בתצהיר שהגיש סיפק גל את הגרסה שלו לאירועים. לדבריו, "עד למאי 2013 עמדתי במלוא התחייבויותיי כלפי הבנק. החל ממאי 2013, ועקב פרשה עגומה אליה נקלעתי, שבמסגרתה יוחסו לי טענות במישור התנהגות לא ראויה במקום עבודתי (ושממנה יצאתי ביולי 2014 זך כשמן), הופסקה עבודתי בערוץ 10".

עקב כך, טען גל, הוא נקלע לקשיי תזרים שהקשו עליו את פירעונן הסדיר של ההלוואות, ובכך נוצר חוב הפיגורים. "יחד עם זאת, עמדתי בהתחייבויותיי כלפי הבנק תוך שאני עושה מאמצים כבירים לעמוד בהתחייבויותיי ובתשלומים לבנק. ולראיה, בדצמבר 2013 נתן לי הבנק את ההלוואה השנייה בסך 300 אלף שקל". הוא טען.

לדבריו, החל מיולי 2014, לאחר שהסדיר את ענייניו ולאחר שמצבו הכלכלי השתפר, הוא שב לפרוע את תשלומי ההלוואה באופן סדיר תוך שהוא עומד בהתחייבויותיו, ופורע את התשלומים החודשיים לבנק כסדרם. במקביל, לדברי גל, הוא החל בהידברות מול נציגי הבנק לצורך הסדרת תשלום חוב הפיגורים.

"בעיצומם של מגעים אלה גויסתי לשירות מילואים בצו 8 במסגרת מבצע "צוק איתן", ושהיתי במילואים במשך 36 ימים - דבר אשר עיכב את הטיפול בהסדרת חוב הפיגורים. יודגש כי בכל אותה עת שילמתי את התשלומים החודשיים כסדרם, וכל שנותר להסדיר הינו "זנב" של פיגור לא גדול שנוצר בחשבון ההלוואות", תיאר גל בתצהיר. לדבריו, במשך כל אותו הזמן הוא היה במגעים מול עורך הדין של הבנק לתשלום חוב הפיגורים.

"סוכם בין הצדדים, באופן מפורש וחד משמעי, כי ניתנת לי האפשרות לפרוע את חוב הפיגורים בתשלום אחד עד לספטמבר 2014, וכי ככל שחוב הפיגורים ישולם עד לאותו המועד - לא ינקטו כנגדי הליכי גבייה כלשהם ואני אמשיך לשלם את תשלומי ההלוואות במועדם וכסדרם. בהתאם לאמור, נערכתי, גייסתי את הסכום שנדרש ותכננתי להפקיד אותו בחשבון". הוא הסביר.

"ואולם להפתעתי הרבה, בעוד אני פעלתי בתום לב על סמך הסיכום עם בא כוחו של הבנק, התייצבו אצלי ב-15 בספטמבר קבלני הוצאה לפועל ותפסו את רכבי תוך שהם מוסרים לידי צו מההוצאה לפועל", הוא טען. לדבריו, רכבו נמכר מבלי שנמסרה לו אזהרה כדין ומבלי שהצעת מכירת הרכב הובאה כלל לידיעתו, ואם לא די בכך, נטען, בתחילת ספטמבר 2014 חסם בפניו הבנק את גישתו לחשבון באמצעות אתר האינטרנט של הבנק ולא שלח לו דיווחים על החשבון.

מכונית מרצדס C280
מכונית מרצדס C280 צילום: אוריאל כהן

בזמן הזה, לטענת גל, הוא העמיד את הרכב למכירה באופן עצמאי ומצא קונה שהסכים לשלם לו 285 אלף שקל, אך הבנק סיכל זאת בנטילת הרכב שנמכר בסופו של דבר במחיר נמוך יותר. גל הוסיף כי בא כוחו של הבנק פנה אליו בשיחה טלפונית במטרה להסדיר את הנושא, אך לדבריו, "סירב לכל הסדר שהצעתי לו. כל אשר היה חשוב לו במסגרת אותה שיחה היה העובדה כי תפיסת הרכב והכסף שתניב לו מחממת את כיסו".

קיבלת הודעה, שלם 50 שקל

בפברואר השנה הגיש הבנק הבינלאומי תביעה לבית משפט השלום בנתניה נגד גל ובת זוגו לשעבר, קרן בן דוד. אף היא בסדר דין מקוצר. לפי התביעה, גל ובן דוד חייבים לבנק, שבו הם פתחו חשבון בסוף 2013 בסניף סביון (הישוב בו מתגוררת בן דוד), כ-60 אלף שקל נכון לינואר 2015.

התביעה הזו מאפשרת הצצה לא נעימה בכלל לריביות הגבוהות שמשיתים בבנקים על לקוחות שחרגו ממסגרת מאושרת. לפי המסמכים שמצורפים לכתב התביעה, הריבית המקסימלית, שהיתה נהוגה בבנק בין 2014-2013 בחשבונות המוגדרים קשיי גבייה, נעה בין 16.4%-17.4% לשנה. כך, אלפי שקלים מהיקף החוב מיוחסים לתשלומי ריבית ב-2014. בבנק גם גבו, למשל, "עמלת הודעה על יתרה חריגה" של 50 שקל, ו"עמלת מכתב התראה של עורך דין" של 147 שקל. בתיק זה עדיין לא הוגשה בקשת רשות להתגונן.

גם בנק ירושלים הגיש נגד גל תביעה שנסגרה בסופו של דבר בהליכי פשרה מחוץ לכותלי בית המשפט. על פי התביעה, שהוגשה ביולי 2011, חתם גל על בקשה לפתיחת חשבון בסניף הבנק בחולון בדצמבר 2009 - ועוד באותו היום חתם על בקשת הלוואה של 152 אלף שקל למימון רכישת רכב. גל, על פי התביעה, חתם על הסכם שעבוד לרכב מסוג אאודי, אך לטענת הבנק גל לא המציא לו את מסמכי השעבוד. "בשיחה עם גל התברר לבנק, להפתעתו, כי לא רק שהוא הפר את התחייבויותיו לשעבוד הרכב והמצאת המסמכים, אלא אף מכר את הרכב וקנה במקומו רכב אחר תוך התעלמות מהשעבוד", נטען בתביעה.

הבנק, לטענתו, פנה לגל שהציע לשעבד את הרכב החדש שקנה, מרצדס C-280 לטובת הבטחת חוב ההלוואה. ואולם לטענת הבנק, "עד ליום זה לא עשה גל דבר וחצי דבר לקיום התחייבויותיו מלבד שליחת מכתבים מתנצחים ומתלהמים תוך שימוש באיומים וזלזול בוטה כלפי הבנק ועובדיו". בנוסף נטען בבנק כי לאורך כל מכתביו של גל הוא השתמש בשפה בוטה ומתנשאת. "בעקבות התנהלותו של גל, שחזרה על עצמה, החל להתברר לבנק כי גל אינו מתכוון כלל 'לטרוח' למלא את התחייבויותיו, וכל שעשה - עשה על מנת להתחמק שוב ושוב ממילוי ההתחייבויות, מסיבות השמורות עמו", נטען בכתב התביעה. מספר חודשים לאחר הגשת התביעה הזו הגיש הבנק לבית המשפט הודעה בה מסר על סגירת התיק בפשרה.

ח"כ שרון גל מסר בתגובה: "כמו לכל אזרח ממוצע בישראל, גם לי היתה בחיי תקופה קשה מבחינה כלכלית. כתוצאה מכך, פיגרתי בכמה פעמים בודדות בתשלום הלוואה ונכנסתי למינוס. מדובר היה בעניין זמני שטופל. צר לי שבנקים בישראל בוחרים להיטפל לאזרחים שעובדים קשה ושומרים על החוק".

צילום: אוליבייה פיטוסי
צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker