האם השכר יעלה?

בג"ץ לצה"ל: יש לספק את הקריטריונים לקביעת שכר החיילים

העותרים: שכר חיילי החובה נותר זהה במשך עשר שנים בעוד שבתקופה המקבילה, שכר חיילי הקבע עלה בעשרות אחוזים ושכר הרמטכ"ל עלה בכ-40%

יסמין גואטה
יסמין גואטה

הרכב שופטי בג"ץ דן היום (ה) בעתירה במרכזה עומדים דמי הקיום המשולמים לחיילים בשירות חובה בצה"ל, שבזמן הגשת העתירה עמדו על סך של 352 שקל לחודש ומאז עלו במקצת.

העותרים, שלושה אחים ששירתו בצבא טענו כי הסכום הזה זהה לסכום לפני עשר שנים, בעוד בתקופה המקבילה, "שכר חיילי הקבע עלה בעשרות אחוזים ושכר הרמטכ"ל עלה בכ-40%". הרכב השופטים, אסתר חיות, דפנה ברק ארז ועוזי פוגלמן מתחו ביקורת על הצבא שלא סיפק את הקריטריונים לפיהם קבע את דמי הקיום.

צילום: טליה רוזין דובר צ

במהלך הדיון ציינה השופטת חיות כי גם אם בית המשפט יקבל את הנחת המוצא של הצבא לפיה אין עליו כלל חובה לשלם לחיילים דמי קיום - משיש החלטה שמשלמים "האמירה שאתם לא מחויבים בקביעת קריטריונים לצורך תשלומים אלה היא מוקשית ביותר", אמרה השופטת לנציגי הצבא בדיון.

נציגת הצבא, עוה"ד דנה בריסקמן, טענה בדיון כי הצבא מתייחס לדמי הקיום כדמי כיס ולכן אופי התשלום הזה אינו מצריך קריטריונים ברורים. אולם השופטים התקשו לקבל טענה זו.

השופטת דפנה ברק ארז שאלה האם הצבא מספק לחיילים את כל צרכיהם באופן מלא. השופטת חיות הוסיפה והקשתה: "חייל מתבקש להיות מגולח, מתבקש להיות עם נעליים מצוחצחות, האם הצבא מספק חומרי גילוח ומשחת נעליים?" שאלה את נציגי הצבא וכשנענתה בשלילה אמרה: "מניין אמור חייל לממן את המצרכים הבסיסיים האלה שנצרכים לו? אם הוא יעמוד לא מגולח  במסדר הוא יקבל עונש. מצד אחד אתם אומרים שאתם לא צריכים לספק וההורים צריכים לממן".

העתירה הוגשה על ידי אביהם של העותרים, עו"ד עורך הדין אמנון לורך יחד עם עורכי הדין ענר חפץ ורועי שראל ממשרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות'. בעתירה נטען כי סכום דמי הקיום לא נקבע בחוק או מכוח הסמכה בחוק אלא רק במסגרת פקודת מטכ"ל מבלי שנקבעו קריטריונים כשלהם לקביעת סכום דמי הקיום וללא פיקוח ציבורי כלשהו.

לטענת העותרים "דמי הקיום, ששיעורם כ-9% משכר המינימום, הם בבחינת לעג לרש, ואין בהם כדי להבטיח קיום מינימאלי בכבוד של משרתי החובה. סכום זה לא הספיק כדי לקיים את צרכיהם הבסיסיים במשך תקופת שירותם, והם נאלצו להסתייע במשפחתם על מנת להתקיים בתקופה זו".

העתירה מופנית בין היתר כנגד משרד הביטחון, צה"ל, הכנסת, ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ומשרד האוצר. לטענת האחים, הצבא נמנע להצמיד את דמי הקיום למדד המחירים לצרכן כמתחייב מפקודותיו ומההגינות הבסיסית במהלך עשר שנים מאז סוף שנת 2002.

לטענתם, "על אף פקודת מטכ"ל מפורשת הקובעת כי סכום זה יהיה מוצמד למדד, סכום דמי הקיום נשחק ריאלית בתקופה זו בכ-20% בשל תירוץ קלוש ומביך לפיו לא שולמה תוספת יוקר במשק, אלא רק במגזר הציבורי מאז ועד היום."

העותרים ביקשו מבג"ץ לקבוע כי פקודת מטכ"ל אשר קובעת את דמי הקיום - בטלה, וכי יש להשוות את התשלום לחיילי החובה לשכר המינימום במשק, בניכוי מוצרים ושירותים הניתנים לחיילים במהלך שירותם, כאשר את ההצמדה למדד בשל העשור האחרון יש לבצע מייד וללא תנאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker