אחרי ההקלות: 81% עברו את הבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת

מדובר בנתון גבוה יחסית לעבר ■ אחרי שנאסרה במהלך הבחינה יציאה לשירותים במשך שעה וחצי, והתקבלו תלונות מנבחנים החליטה מועצת רואי החשבון על בדיקה מקלה

אפרת נוימן

אחרי המחאות של הנבחנים בבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת, בה נאסר למשך שעה וחצי לצאת לשירותים, בשל חשש להעתקות, מגיעות כעת התוצאות. מדובר באחת משתי הבחינות בהן נבחנים מרבית הסטודנטים לראיית חשבון לאחר סיום תואר בחשבונאות ושנת השלמה. מועצת רואי החשבון פרסמה את ציוני הבחינה, בה נכחו כ-1600 נבחנים, ועברו כ-1300 מתוכם (81.4%). מהמועצה נמסר כי מדובר באחוז מעבר גבוה, שאף חריג ביחס לבחינות קודמות בהן אחוז המעבר נע בין 65%-75%.

עו"ד אמי פלמור, המנהלת הכללית של משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון מסרה כי: "תוצאות הבחינה מוכיחות כי החלטת המועצה לפעול כבית הילל ולבדוק את הבחינה בשני אופנים היטיבה עם הנבחנים. שמחתי לראות את נתוני המעבר הגבוהים. עם גילוי הדלפת חלקה הראשון של  הבחינה, מועצת רואי החשבון השכילה לשמור על טוהר הבחינה ומחוייבותה לאיכות המקצוע תוך הבנה את קשיי הנבחנים בנסיבות שנוצרו".

לאחר שבמהלך חלק א' של הבחינה שנערכה בדצמבר עלה חשש ממשי כי חלקה הראשון של הבחינה הודלף בוואטסאפ, הוחלט לאסור על יציאה לשירותים שעה וחצי לפני תום חלק א' של הבחינה. לאחר הבחינה, התקבלו במועצת רואי החשבון פניות מנבחנים, לפיהן ההגבלה שהוטלה פגעה ביכולתם להתרכז והמועצה החליטה, כי כל בחינה תיבדק בשני אופנים: פעם אחת, ציון הבחינה יקבע כאשר מובאות בחשבון כל חמש שאלות הבחינה, ופעם שניה ציון הבחינה יקבע כאשר מובאות בחשבון רק ארבע השאלות, ללא שאלה 2.  ציון הבחינה של כל נבחן נקבע לפי התוצאה הגבוהה יותר שהתקבלה באחת משתי דרכי החישוב.

בתוך כך, לפני כחודשיים אסרה המועצה על דגלון הספרים שאיתם רשאים הסטודנטים להיכנס לבחינה ועל תוספות כלשהן בספרים. לפי הודעה שהוציאה המועצה בסוף ינואר 2015, גם כאשר מותר השימוש בספרים "נבחן שימצא ברשותו ספר הכולל תוספות בכתב יד או תוספות אחרות, בחינתו תפסל והוא יועמד לדין משמעתי במועצה. חל איסור מוחלט על הדבקת דיגלונים או מדבקות אחרות על גבי הספרים".

צילום: אמיל סלמן

סטודנטים הביעו תרעומת על החלטה זו וטענו כי היא פוגעת ביכולת שלהם להתמצא במהירות בספרים, כשהזמן משחק תפקיד חשוב בבחינה. מהמועצה נמסר ל-TheMarker כי הוראה זו מגיעה אחרי שבבחינות האחרונות המועצה נתקלה במקרים רבים בהם נבחנים ניצלו את הדגלונים לשם כתיבת חומר אסור על גביהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker