השר שיוביל את בחירת היועץ המשפטי הבא

שר המשפטים יצטרך לבלום חקיקה לא דמוקרטית בוועדת השרים לחקיקה - ולהפיל אותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

שר המשפטים הבא יהיה זה שיוביל את בחירת היועץ המשפטי לממשלה שיבוא בנעליו של יהודה וינשטיין בעוד כשנה — ומכאן השפעתו הדרמטית. מי כמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יודע עד כמה קריטית הבחירה.

ככלל, שר המשפטים מוגבל למדי ביכולתו לחולל שינויים ומהפכות, ותפקידו מצטמצם בעיקר לקידום חקיקה ותקציבים. בהקשר זה, אפשר לצפות בעתיד הקרוב ליוזמות חקיקה רבות, חלקן בעייתיות, כששר המשפטים יצטרך לבלום חקיקה לא דמוקרטית בוועדת השרים לחקיקה — ולהפיל אותה.

סביר להניח ששר המשפטים החדש ימשיך לקדם את הרפורמה המקיפה בלשכת עורכי הדין, במבנה של מוסדות הלשכה ובדרכי הניהול שלה, שהתחיל עוד יעקב נאמן והמשיכה ציפי לבני. זוהי רפורמה א־פוליטית, על רקע המשבר בלשכה וההסכמה על כך שהגוף שאמור לייצג את האינטרסים של עורכי הדין אינו מתפקד כראוי.

עניין נוסף על סדר יומו של השר הבא, שעליו הוכרז כבר בעבר אך לא נעשו בו מהלכים משמעותיים עד כה, הוא הצמצום הנדרש בסחבת ובעומס בבתי המשפט.

אחת הרפורמות המשמעותיות שמונחות על שולחנו של שר המשפטים ומצויות כמעט לחלוטין בסמכותו היא הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי. צוות בראשות מנהל בתי המשפט בדימוס, משה גל, גיבש טיוטת תקנות שתשנה באופן דרמטי את האופן שבו מתנהלות תביעות בישראל. עם זאת, היוזמה מעוררת מחלוקות בקרב עורכי דין וגם באקדמיה. על רקע הביקורת, יתקיים מחר כנס של אנשי אקדמיה בתחום באוניברסיטה תל אביב, בהשתתפות השופט גל, ובו יקראו בין היתר פרופסורים ומשפטנים לעכב את הרפורמה ולגבש אותה מחדש בחקיקה בכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker