כתב אישום חמור נגד 15 מעורבים בהברחת אלכוהול פרימיום במיליוני שקלים

חלק מהנאשמים הם בעליהן ומנהליהן של שלוש יבואניות משקאות אלכוהוליים ■ כתב האישום מייחס לנאשמים ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות ועוד

יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) ורשות המסים הגישו הבוקר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד 15 נאשמים שחשודים בהברחת משקאות חריפים של מותגי פרימיום בינלאומיים, בעיקר מהולנד, לתחומי ישראל בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. על פי החשד, הם פעלו בין השנים 2014-2009 ליצירת מעגל יבוא עברייני והשתמטו מתשלום מסי יבוא בסך של למעלה מ-36 מיליון שקל.

כתב האישום מייחס לנאשמים ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, עבירות על חוקי מכס ומע"מ, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועוד.

חלק מהנאשמים הם בעליהן ומנהליהן של שלוש יבואניות משקאות אלכוהוליים (רביד א. ניהול, ח.י.א שירה מסחר, מאי.זיע). הם חשודים בכך שחברו לנותני שירות עמילות מכס פרטית (יצחק אייל מרצ'י, וילדיו טל ועדי מרצ'י באמצעות חברת טים) ובעלי מחסן רישוי המצוי בעורף נמל אשדוד, על מנת להציג ערך סחורה נמוך מערכה של הסחורה האמיתית שיובאה מחו"ל ואוחסנה במחסן הערובה "ישקול", כל זה תוך שהם שולטים באופן מוחלט על כל שלב ושלב משלבי היבוא והעבירות ובכך, שילמו בעבור הסחורה מסי יבוא מופחתים. חלק מהנאשמים גם פעלו לשיווק סחורתם בתחומי ישראל, כאילו מדובר בסחורה ששווקה לעיר אילת ובכך גזלו מהמדינה גם תשלומי מע"מ.

צילום: מוטי מילרוד

לפי כתב האישום, על מנת להימנע כליל מתשלום מיסי יבוא, פעלו הנאשמים להחלפת כ-100 אלף בקבוקי אלכוהול אמיתי יוקרתי של מותגי פרימיום שהיו מאוחסנים במחסן הערובה בארץ, בבקבוקי אלכוהול מזויפים שמולאו בנוזל מסוג אחר וזאת, בתקופה בה המס החל על אלכוהול עמד על 150% ממחירו ליבואן.

באמצעות שליטה על המחסן - שהוצהר כי הוא נמצא בבעלותו של יוסי מלול אך בפועל נשלט גם על ידי חיים כהן, בעל עבר פלילי אשר מנוע לפי תקנות המכס מלקבל רישיון - הוברחה הסחורה המקורית מחוץ למחסן ואת הסחורה המזויפת ביקשו הנאשמים לנטוש, כך שהיא תובל להשמדה מבלי שהיה עליהם לשלם מס עבורה.

לפי כתב האישום "מעשי ההברחה בוצעו בנסיבות מחמירות, במרמה, בעורמה ובתחכום, תוך תכנון מוקפד מראש ותוך ניצול לרעה של רישיון שניתן על ידי רשויות המכס ומעילה באמון. כאמור, הנסיבות חמורות גם בשל היקף סכומי מיסי הייבוא, שלא שולמו לרשויות המס, השיטתיות בה נעשו המעשים, משך הזמן בו נעברו העבירות ומספר המעורבים.

עוד נטען כי במסגרת פעולתם, ביצעו המעורבים גם עבירות הלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים והפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשות חילוט רכוש ביחס לכלל הנאשמים בהיקף של מיליוני שקלים.בנוסף, בצעד חריג, שללה רשות המסים את רישיון הפעלת המחסן הרישוי 'ישקול', מאחר שבפועל שלט בה בעל עבר פלילי ולכן מבחינתה היא מלכתחילה לא הייתה זכאית להפעלת הרישיון כנאמנה של המכס. יחד עם כתבי האישום, הוגשו גם בקשות לעצור את הנאשמים המרכזיים בתיק עד תום ההליכים המשפטיים כנגדם. יצוין כי חלק מהנאשמים הואשמו בנוסף גם בעבירות של סחיטה באיומים והדחה בחקירה.

כתב האישום הוגש באמצעות עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי יונגר מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) ועו"ד ליאת ברזילי מהיחידה המשפטית הארצית לתיקי מכס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker