המעגל של ויינשטיין

שש מחלקות הייעוץ והחקיקה של משרד המשפטים הם השותפים לעיצוב הרפורמות והחקיקה של הממשלה

עידו באום

שש מחלקות הייעוץ והחקיקה של משרד המשפטים, שכפופות ישירות ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, נחשפו כאן בחודשיים האחרונים. אלה המשפטנים השותפים לעיצוב הרפורמות והחקיקה של הממשלה, התוחמים את גבולות הפעולה של שרי הממשלה. אלה שומרי הסף הכי פחות מוכרים של האינטרס הציבורי. חברי הכנסת מכירים אותם היטב וכך גם גופי הממשל שמולם הם עובדים. למרות השפעתם, הציבור אינו מכיר אותם.

מעניין לציין שהיועץ וינשטיין שלא התראיין ולו פעם אחת במהלך כהונתו הבין את ערכה של החשיפה לציבור ואישר את הראיונות. הראיונות החלו בתקופת מבצע צוק איתן ונמשכו על פני חודשים. פגשנו משפטנים ומשפטניות חדורי מוטיבציה ומחויבות ומלאי חששות מהחשיפה בתקשורת. המשפטנים בשירות הציבורי מוצגים לעתים תכופות כחסמים, אומרי לאו. בעיני עצמם, הם ממעטים מאוד להשתמש ביכולות הווטו. במקום זאת, הם משתדלים להיות מעורבים בתהליכים ממשלתיים בשלבים המוקדמים כדי להבטיח שפעילות הממשלה תהיה חוקית.

זו לא קבוצה הומוגנית. כבר לא אליטת רחביה. מדובר באליטה מקצועית, מגוונת. גברים ונשים, חרדים, חילונים, מזרחים, אשכנזים, יהודים וערבים (אך לא מהקהילה האתיופית). רבים נעו במהלך הקריירה בין משרדי ממשלה, הכירו את "השטח" וחזרו למשרד המשפטים. אחרים צמחו ביחידות ממשלה אחרות ונמשכו למשרד המשפטים בגלל ראיית הרוחב.

יהודה ויינשטיין בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

לעומת זאת, המשנים ליועץ צמחו ברובם בתוך משרד המשפטים. דינה זילבר, המשנה לענייני ייעוץ, היתה פרקליטה במחלקת הבג"צים. משם גם הגיעו אבי ליכט, המשנה לעניינים כלכליים-פיסקליים, ואורית קורן, המשנה לענייני חקיקה. רז נזרי, המשנה לעניינים פליליים, החל את דרכו כמתמחה בלשכת היועץ אליקים רובינשטיין ואחר כך היה עוזר שלו ושל ממשיכיו מני מזוז ווינשטיין. ארז קמיניץ, המשנה למשפט אזרחי, חורג מעט מהשורה כי החל את דרכו כעו"ד פרטי, אבל ב–14 השנים האחרונות הוא במשרד המשפטים. החריג האמיתי הוא ד"ר רועי שיינדורף, המשנה למשפט בינלאומי, יוצא הפרקליטות הצבאית שעבד בחו"ל בטרם הצטרף למעגל היועץ.

המשנים ברובם חבים את המינוי לווינשטיין. איש מהם לא מתח עליו ביקורת. אם יש חילוקי דעות ביניהם לבינו, הם לא זולגים החוצה. היחיד מבין המשנים שלא הסתיר בעבר חילוקי דעות עם היועץ היה נזרי, שהודה כי נטה נגד סגירת תיק חברות הקש של אביגדור ליברמן, בניגוד להחלטת וינשטיין. יש במערכת המשפט בכירים הרואים בהבעת העצמאות הקטנה הזו של נזרי הוכחה לכך שקורץ מחומר של יועצים משפטיים לממשלה.

שלושה מהמשנים הנוכחיים מוזכרים כמועמדים פוטנציאליים לכהונת היועץ בעתיד: נזרי, אבי ליכט ודינה זילבר. ליכט זוכה להערכה על העברת חוק הריכוזיות, תעוזה מול טייקוני הגז ומשאבי הטבע, וגם יכולת לתמרן בין בעלי אינטרסים וכוח פוליטי וכלכלי בלי לשרוף גשרים. ליכט יודע לבחור היטב את מלחמותיו. אם יבקש להגיע לכס היועץ יזכירו לו גם מלחמות שבחר לא להילחם.

זילבר מעולם לא הצהירה בגלוי על עניין בתפקיד היועץ, שמעולם לא כיהנה בו אשה (עדנה ארבל מילאה את התפקיד באופן זמני עד מינוי מזוז) אך מסלול הקריירה שלה בינתיים זהה למסלול הקריירה של מזוז. הציפייה להמשך מובנת מאליה. מעט מדי ידוע על נכונותה להתעמת עם הדרג הפוליטי. אחד המבחנים ליכולותיה יהיה חוק המסתננים. בג"ץ פסל את נוסחו הראשון של החוק ובאופן יוצא מגדר הרגיל פסל גם את הנוסח השני, שאותו גיבשה זילבר. כעת עומד למבחן בג"ץ הנוסח השלישי, שגם הוא פרי עבודתה. לתוצאה משקל חשוב מבחינתה.

הכל בגדר ספקולציות. מחליפו של וינשטיין ימונה על ידי ממשלת נתניהו הרביעית וזו הרי עשויה להעדיף למנות לכהונה שוב עו"ד בכיר מהשוק הפרטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker