מחר: הדיון בערעור של שופרסל ורוזנהויז לעליון

על רוזנהויז הוטל עונש מאסר של חודשיים בפועל וקנס בסך 450 אלף שקל; רוזנהויז ושופרסל הורשעו בהפרת תנאי מיזוג עם קלאבמרקט ובנסיונות לבצע הסדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הערעור של שופרסל והמנכ"ל לשעבר, אפי רוזנהויז, יגיע מחר (ב') לבית המשפט העליון. לצוות המערער בראשות עו"ד צבי אגמון הצטרפה עו"ד יעל גרוסמן.

בספטמבר 2014 הגישו אפי רוזנהויז, לשעבר מנכ"ל שופרסל, ואלי גידור, לשעבר סמנכ"ל שיווק של שופרסל ושופרסל לבית המשפט העליון על הרשעתם בפרשה, בה הואשמו בהפעלת לחצים על ספקים גדולים תוך הפרת התחיבויותיהם לרשות ההגבלים העסקיים.

רוזנהויז טען בערעור, בין השאר, כי לא הוכח נסיון לביצוע הסדר כובל במסגרתו לכאורה פעלה שופרסל להפסקת מבצע מקביל של ספקים גדולים ברשת מגה המתחרה. כמו כן טען, שגם הרשעתו בעבירה של הפרת תנאי המיזוג לא הוכחה, שכן לו היה אומר מה שיוחס לו, עדיין היה על בית המשפט לפרש את הדברים בזהירות הראויה. לדבריו, הדברים נאמרו על ידו כאמירות בעלמא, ובתגובה לשאלות של הספקים. לא היתה מצדו יוזמה או דרישה מתוכננת להפסקת אספקה, ולא היתה התערבות מתוכננת ומפורשת בתנאי הסחר לכן לא הופרו הוראות הסכם המיזוג.

כחודשיים לפני כן נגזרו ענשי מאסר בפועל על נאשמים בהפרת תנאי מיזוג ובנסיונות לביצוע הסדר כובל, אף שהנסיונות לא צלחו. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן גזר על רוזנהויז ארבעה וחצי חודשי מאסר, מתוכם חודשיים לריצוי בפועל וחודשיים וחצי נוספים בעבודות שירות. על סמנכ"ל השיווק של הרשת, אלי גידור גזר חודשיים וחצי מאסר מהם חודש מאסר בפועל.

אפי רוזנהויז בבית המשפט
אפי רוזנהויז בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

השופט קבע כי "שופרסל, רוזנהויז וגידור פעלו באלימות ובכוחניות כלכלית כלפי הספקים על ידי ההוצאה החד צדדית והמידית של מוצרים מן המגוון, לצורך חידוד מעשי של המסר שביקשו להעביר. בנוסף, בסיטואציה הנדונה הם ניצלו לרעה את כוחם ומעמדם אל מול הספקים, שנפגעו ללא ספק מהורדת אותם מוצרים מן המגוון, כפי שעלה מן הראיות, כדי לנסות לאלצם להסכים להסדר המוצע. נסיבות אלה הן נסיבות מחמירות שיש בהן כדי להשפיע על מידת העונש שייגזר על הנאשמים".

פרשת שופרסל התרחשה בסוף 2008. להנהלת שופרסל התברר בהפתעה, כי ספקים גדולים ערכו מבצעים דומים במגה ובשופרסל. רוזנהויז וגידור צלצלו מיוזמתם לספקים לבירור נסיבות העניין, דרשו מהם לנקוט פעולות מסויימות ומשלא נענו, הוסרו ממדפי הרשת חלק ממוצרי הספקים.

עוד הוטל על רוזנהויז קנס בסך 450 אלף שקלים, או או ארבעה חודשי מאסר נוספים תמורתו. הקנס ישולם ב-10 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 1.1.15. כמו כן הוטל על רוזנהויז מאסר על תנאי של שישה חודשים, למשך שלוש שנים מיום שחרורו מן המאסר, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור עבירות של צד להסדר כובל, של ניסיון לצד להסדר כובל או של הפרת תנאי מיזוג לפי חוק ההגבלים. בנוסף נאסר עליו לכהן כדירקטור בחברות ציבוריות מה-1.9.14, מועד סיום כהונתו כדירקטור בחברת נייר חדרה. בעקבות הודעת הערעור הוסכם לדחות את תחילת ההחלטה עד להשלמת הערעור, אם יוגש.

על גידור הוטלו גם קנס בסך 250 אלף שקלים, או חודשיים מאסר בפועל תמורתו. הקנס ישולם ב- 10 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 1.1.15. וכן מאסר על תנאי של ארבעה חודשים למשך שלוש שנים מיום שחרורו מן המאסר, והתנאי הוא שלא יעבור עבירה של צד להסדר כובל, של ניסיון לצד להסדר כובל או של הפרת תנאי מיזוג לפי חוק ההגבלים.

על שופרסל גזר השופט קנס בסך 3 מיליון שקלים, אשר ישולם בתוך 90 יום. כמו כן נדרשת הרשת לחתום על התחייבות בסך 5 מיליון שקלים למשך 3 שנים, שלא לעבור עבירה לפי חוק ההגבלים העסקיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker