השופט לחץ, המפרק התקפל: יובל רן יימחק מרשימת הנתבעים בתיק פירוק קווי אשראי

18 שנה אחרי שברח לארה"ב, יובל רן העיד הבוקר בתיק פירוק קווי אשראי וטען כי בשל עזרתו הובטח לו על ידי המפרקים כי יימחק מרשימת הנתבעים. "רציתי לנקות את שמי"

אפרת נוימן

"אני 18 שנה יושב בטקסס. הגעתי לנקות את שמי, לא בשביל לקבל כסף. נשארתי נאמן לסיכום ביננו שהוא פשוט וחד. אני עושה את מה שאני עושה לצורך ניקוי שמי ולא רוצה תמורה כספית. חלק מניקוי שמי הוא מחיקתי מהתביעה. הכול מוקלט", כך אמר הבוקר יובל רן שחזר לראשונה לישראל לאחר שברח לארה"ב בעקבות קריסת קבוצת קווי אשראי. רן העיד הבוקר באולמו של השופט איתן אורנשטיין בבית המשפט המחוזי בתל אביב. את רן ליוו הבוקר בתו שגרה בשנתיים האחרונות בישראל ואחיו יואב ואשתו. 

הדיון נסב על השאלה האם הובטח לרן שימחקו אותו כנתבע מתיק פירוק קווי אשראי בשל עזרתו למפרקים עו"ד יצחק מירון ורו״ח חיים רבינוביץ. רן טוען בתצהיר שהגיש לבית המשפט כי נחתם הסכם אשר הופר בינו ובין מירון למחוק את התביעה נגדו, הובטחו לו הבטחות שווא ותימרנו אותו באופן מניפולטיבי על מנת שישתף פעולה מול נתבעים אחרים. 

לאחר החקירות של רן ומירון, הביע אורנשטיין העדפה ברורה לכך שרן יימחק כבר בשלב זה ולא בשלבים מאוחרים יותר, אחרי שיעיד בתיק, כפי שמירון ביקש. "זה כבר לא משנה אם יימחק עכשיו או בסוף, אין לזה משקל ורלוואנטיות. לא ברור לי למה הוא נשאר כנתבע. אדוני (מירון) מחזיק שוט שאם הוא לא יעיד כמו שהוא מצפה, הוא לא ימחק אותו. עכשיו הנתבעים יטענו שאין לתת לעדות שלו משקל".

על כך השיב מירון כי אם רן ייתן עדות שקר לא מגיע לו שימחקו אותו מהתביעה. אורנשטיין חזר על עמדתו ואמר כי הישארותו כנתבע רק יכולה לפגוע במהימנות שלו. "יגידו שהוא מעיד כדי להסיר את החרב. אם יישאר נתבע זה רק יכול להפריע. אני רוצה לחסוך ולייעל. אני מציע שלא יישאר כנתבע".

יובל רן ומאחוריו אחיו ואשת אחיוצילום: עופר וקנין

לאחר הפסקה של רבע שעה הודיע מירון כי לאור המלצת בית המשפט, המפרקים מסכימים למתווה ורן יימחק כנתבע לאחר שיתיצב לחקירה ויימנע מלשוחח עם נתבעים ועדים אחרים. "הסיבה היחידה למחיקת הנתבע היא העובדה שמדובר בפושט רגל ובהתחשב בסיוע שנתן", ציין מירון.  

מירון אמר בדיון כי הציע בעבר לרן שתוגש תביעת חוב רגילה לנאמן בפשיטת רגל ורן לא יהיה אחד הנתבעים . על כך השיב רן: "נכון שלא הסכמתי שתוגש תביעת חוב לנאמן. הסכמתי שימחקו אותי מהתביעה. המטרה היתה ניקוי שלי. כשנפגשנו, מירון ידע שאין אפשרות לגבות ממני כסף. הוכרזתי פושט רגל, הניסיון לגבות את הכסף בארה"ב נכשל והגיע עד בימ"ש עליון. הוא עצמו בנה את הקונסטרוקציה לפיה הוא ימחוק אותי מהתביעה זאת לא טובת הנאה כי ממילא, אני מתרגש, אי אפשר לגבות ממני כסף". 

שיתוף הפעולה של רן עם המפרקים החל ב-2010. ב-2011  הוגשה בקשה לתיקון כתב התביעה וב-2013 נחתם הסכם פשרה עם קבוצת קובי מימון, חיים צוף ומשפחת לבנת לפיו הם ישלמו 65 מיליון שקל לקופת הפירוק והתביעות כנגדם יסולקו.

רן טען שהיו לו שלוש פגישות עם מירון: הראשונה בניו יורק, השנייה ביוסטון והשלישית בניו יורק ובה נבנה הסטנדרט שימחקו אותו מהתביעה.  

מירון הציג טיוטת תצהיר מ-2010 לפיו רן מצהיר שאינו מקבל תמורה והמטרה של עדותו היא להציג את הדברים כהווייתם. "התצהיר הזה לא חתום. הסיכום היה שהיות ואני לא מקבל תמורה כספית ואני מקבל ניקוי שם, זה יהיה יותר חזק אם יהיה כתוב שאני לא מקבל תמורה. הכוונה הייתה לתמורה כספית. מי היה מעלה על הדעת שאמסור את האינפורמציה וימשיכו את התביעה נגדי". לטענת רן, למחיקה מהתביעה אין ערך כספי כי ממילא הוא הוכרז פושט רגל.

רן הוסיף שכשמירון פגש אותו ב-2010 הוא (מירון) היה מיואש אחרי שקיבל הצעה של 50 אלף דולר מקבוצת מימון צוף. "אחרי 2010 לא עבדתי וכל מה שעשיתי זה לשבת אתו ואנשי צוותו". 

יובל רן (מימין) ועורך דינו, הבוקר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

על השאלה איך ייתכן שלאחר שניתנה ב-2012 החלטה שעליו להגיש כתב הגנה בתיק, הוא לא טען אז שזה נוגד את ההסכמה למחוק אותו, השיב רן: "הסיכום היה שימחקו אותי אבל אשאיר למירון את הטיימינג. אם היו מוחקים אותי במאי 2012, היו אומרים שהוא קנה את העדות שלי בגלל המחיקה מהתביעה. ..המטרה שלי הייתה לנקות את שמי ולתקן עוול שנגרם לנושים...היה ברור לי שהמטרה היא להציג אותי באור החזק ביותר כדי להצליח בתביעה נגד צוף-מיימון ושימחקו את התביעה נגדי כשיתאים ואז גם יציינו שרוב ההישגים בתביעה הם בגללי".

לגישתו של מירון - כפי שעלתה בעדותו כשנחקר על ידי עורך הדין רם דקל - הובטח לרן למחוק אותו כנתבע, אבל לא בשלב זה אלא בסוף ההליך, וכאן קיימות שתי אפשרויות: או עם כל שאר הנתבעים במידה וייחתם הסדר פשרה איתם, או בשלב הסיכומים מכיוון שעדיין נדרש בתיק שיתוף הפעולה של רן.

מירון: "ישנן ארבע קבוצות של נתבעים. במידה ונגיע לפשרה עם כולם, אז, כפי שהסברנו ליובל פעמים רבות, בכוונתו לבוא לבית המשפט ולומר שמכיוון ומדובר על פושט רגל - הוא סייע לנו ואין לנו ידיעה על רכוש - אנחנו ממליצים לבית המשפט להורות על מחיקתו כנתבע. במסלול השני, אם לא נתפשר עם הנתבעים שנותרו, בהנחה שיובל ייתן שיתוף פעולה מלא בעדות, נבוא לביהמ"ש, נציג את העובדות ונגיד שלאור העובדה ששיתף פעולה בכל הדרך, נבקש למחוק אותו. יש עדויות שהוא מטריד עדים ומתאם עדויות וזה לא נקרא אצלי שיתוף פעולה. לפי ההתנהגות שלו בשנה וחצי האחרונות, יש לי חשש רציני שחלק מהתשובות שלו לא נכונות. אני רוצה להעיד אותו ולחקור אותו בחקירה נגדית". 

כאמור, בשלב זה של סיום העדויות הציע אורנשטיין למחוק את רן מרשימת הנתבעים, וכך סוכם בהסכמתו של מירון.

תביעה של 500 מיליון שקל

ההידרדרות בפעילות של קבוצת קווי אשראי החלה במחצית שנות התשעים ובסופו של דבר הביאה לנפילתה כשהיא חייבת סכומי עתק של מאות מיליוני שקלים. רן, בעל השליטה העיקרי, ברח מנושיו ב-1997 ליוסטון שבארה"ב, שם הוא מתגורר עד היום. ב-1999 הוא הוכרז בישראל פושט רגל שלא בפניו.

ככל הידוע, רשויות החוק בישראל אינן מנהלות נגד רן הליך כלשהו והוא אינו מואשם באף עבירה. ההליך היחידי שמתנהל נגדו הוא זה האזרחי. באוגוסט 1999 מונו מירון ורבינוביץ' כמפרקים משותפים לחברת קווי אשראי פיננסים. הם הגישו ב-2004 תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשם החברות על סך 500 מיליון שקל נגד 42 נתבעים שונים. 

טענותיהם המרכזיות של מפרקי קווי אשראי הם כי הנתבעים פעלו במרמה לרכישת רכושה של קווי אשראי ובכך תרמו לקריסתה. המפרקים התמודדו עם חקירה מאומצת חוצת יבשות, במסגרתה נגבו עדויות מעשרות רבות של מעורבים. ארכיון חברת קווי אשראי נשרף והקשה על החקירה.

לאחר קריסת קווי אשראי חלק ניכר מהנתבעים המרכזיים בפרשה עזבו את ישראל, דבר אשר הקשה על הליכי החקירה. רק ב-2010 החל רן לשתף פעולה עם המפרקים ולמסור מידע חשוב אודות התנהלות החברה, כמו תיאור נכסיה ועל שם מי הם רשומים. רן החליט למסור מרצונו מידע, מסמכים והקלטות, שחשפו בפני מפרקי קווי אשראי מידע חדש על עסקות שבוצעו, לטענתו, בקווי אשראי ערב קריסתה.

המידע המרכזי שמפרקי קווי אשראי ביקשו מבית המשפט להוסיף לתביעה המתוקנת ב-2011 נגע לעסקה של מכירת השליטה בקבוצת בקבוצת אקויטל. לטענת רן, רגע לפני קריסתה של קווי אשראי, מכרה החברה שלא כדין את מניות השליטה בקבוצת אקוויטל, השולטת בשותפות הנפט ישראמקו לחברת י.ח.ק בשליטת קובי מימון וחיים צוף  ולכרמן  בה שולטת קבוצת לבנת.

לטענת רן, בתמורה לביצוע העסקה שולמו לו ולשותפיו מיליוני דולרים מתחת לשולחן. לאור הגילויים, הגישו המפרקים תביעה חדשה בה דרשו לא רק פיצוי כספי של חצי מיליארד שקל, אלא אף דרשו להשיב את הנכסים של קבוצת אקוויטל לקופת הנושים.

ב-2013 נחתם הסכם הפשרה עם צוף, קבוצת מימון ומשפחת לבנת לפיו הם ישלמו 60 מיליון שקל לקופת הפירוק והתביעות כנגדם תסולקנה. 

בפברואר השנה אישר השופט אורנשטיין שכר טירחה של כ-20 מיליון שקל למפרקים. השופט ציין כי מדובר בהליך פירוק חריג, רווי מאמצים שהביא לכך שהנושים יזכו להיפרע מחלק משמעותי מהחוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker