העליון דחה ערעורים על שני גזרי דין שנתן השופט כבוב

מדובר בשני תיקים, של אילן אופיר ואמנון ברזילי, שאינם קשורים ושהנאשמים בהם הודו בהסדר טיעון

אפרת נוימן

אותו הרכב של בית המשפט העליון דחה השבוע באותו יום - ובשני תיקים נפרדים - את ערעורם של אילן אופיר ואמנון ברזילי על גזר דין, שנתן בעניינם השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב. 

בספטמבר 2014 גזר כבוב על אופיר 8 חודשי מאסר בפועל וקנס של 100 אלף שקל. זאת לאחר שאופיר, שהיה בעל השליטה ונושא משרה בחברות וורלד גרופ ונפקו, הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות מרמה בתאגיד ודיווח בניירות ערך. במסגרת תפקידו, יזם אופיר עסקות, שהיה לו עניין אישי בקיומן - אך הסתיר זאת ממוסדות החברות.

בית המשפט העליון דחה ברוב של שלושה את ערעורו של אופיר על העונש. את פסק הדין נתן השופט מני מזוז, שאליו הצטרפו השופטים צבי זילברטל ויצחק עמית. 

השופט חאלד כבובצילום: עופר וקנין

"העונש שקבע בית המשפט מצוי בטווח הענישה שהוסכם בין הצדדים, גם אם בקרבת הרף העליון", קבע מזוז. "בית המשפט קמא התחשב בנסיבות שהוצגו לפניו, לרבות נסיבות אישיות, שלהן טען המערער, האחריות שנטל והזמן שחסך בכך שהגיע להסדר טיעון (גם אם לאחר פרשת התביעה), העובדה שלא הוכח נזק לחברות המעורבות.

"מנגד, נשקל חלקו המרכזי של המערער בפרשה, ושהוביל תוך תכנון ותחכום, עסקות מורכבות בחברות ציבוריות - תוך הסתרת מידע בדבר עניינו האישי בהן מאת הדירקטוריון והציבור. עברו הנקי של המערער לא נזכר בגזר הדין, אך אין בכך להצדיק התערבות בעונש שנקבע בתוך הטווח המוסכם, שכן בעבירות כגון אלה מדובר ככלל באנשים נעדרי עבר פלילי".

אותו הרכב של שופטי עליון דחה גם את הערעור של אמנון ברזילי על גזר זינו של כבוב מספטמבר 2013. על ברזילי, שהורשע אף הוא במסגרת הסדר טיעון ועל פי הודאתו בעבירות של קבלת דבר במרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוקי ניירות ערך - נגזרו שישה חודשי עבודות שירות וקנס של 1.8 מיליון שקל. הערעור היה על גובה הקנס בלבד (ברזילי סיים לרצות את עבודות השירות).

ברזילי היה בעל השליטה בחברת יפנאוטו. במסגרת תפקידו הוא פעל לאישור עסקה בין יפנאוטו לחברה נוספת, שממנה צפוי היה לקבל מחצית מן הרווחים. ואולם, ברזילי הסתיר את עניינו האישי ממוסדות יפנאוטו.

השופט זילברטל - שנתן את פסק הדין, ושאליו הצטרפו מזוז ועמית - השאיר את גובה הקנס על כנו, אך קבע כי אם הוא לא יעמוד בתשלום הוא ייאסר לשנה אחת ולא לשנתיים. בנוסף, ציין השופט כי נראה שיד המקרה הביאה לכך ששני הערעורים אשר עוסקים בעניינים קרובים, ושנדונו על ידי אותו מותב (כבוב) נקבעו לדיון באותו יום בפני הרכב אחד בבית משפט העליון.

התיק בעניינו של אופיר נוהל על ידי עורכי הדין יוני לבני ואמיר טבנקין מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). את אופיר ייצגו בערעור עורכי הדין קנת מן, נבות תל-צור וליה אפריאט-גוני. התיק בעניינו של ברזילי נוהל על ידי עורכי הדין אלה בנישתי ואמיר טבנקין, מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). את ברזילי ייצגה בערעור עורכת הדין פנינת ינאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker