מת עו"ד ישראל פרי שהורשע בגניבת כספי עתק מכספי הפנסיה הגרמנית

בסוף שנת 2007 הורשע פרי בגניבת כ-300 מיליון מארק גרמני מלקוחות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

עו"ד ישראל פרי שהורשע בגניבת כספי עתק מכספי הפנסיה הגרמנית ונשלח לעשר שנות מאסר- מת הלילה בביתו. בשנים האחרונות סבל פרי ממחלת הסרטן, לאחר שאובחן כחולה הוא הועבר למעצר בית לצורך המשל ריצוי עונשו. לפני שנה הוא הגיש תביעה נגד שירות בתי הסוהר ובית החולים מאיר כי בשל רשלנותם אובחן באיחור רב כחולה בסרטן המעי הגס.

ב-1983 נודע לפרי, עורך דין ואיש עסקים, כי בין ישראל למערב גרמניה נחתמה אמנה שלפיה כל אדם שהחזיק באזרחות ישראלית מ-1953 והתגורר בתחומי הקו הירוק, זכאי להצטרף לביטוח הממלכתי הגרמני ולקבל מגרמניה זכויות סוציאליות מלאות. כדי להצטרף לתוכנית הפנסיה היו צריכים המבקשים להשקיע 100 אלף מארקים גרמניים.

פרי החליט להקים חברה שתייצג את האזרחים המעוניינים במימוש הזכויות בפני שלטונות גרמניה, ותסדיר להם הלוואות מבנקים בחו"ל לצורך מימושן.בהסכמי ההלוואות נתנו הלקוחות לפרי הרשאה לגבות מהם פרמיות ביטוח. כל לקוח שחתם על ההסכם, הבין כי ערך הסכם ביטוח עם חברת ביטוח חיצונית ומוכרת. בהסכמים נכללו גם הוראות לביטוח ההלוואות במקרה של פטירה והוראות לביטוח חיים.

בסוף שנת 2007 הורשע פרי בגניבת כ-300 מיליון מארק גרמני מלקוחותיו, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ותיווך בביטוח שלא בהיתר. בהכרעת הדין נקבע כי פרי יצר בפני לקוחותיו מצג שווא כאילו החברות המלוות והמבטחות הן צד שלישי, שאין לו בהן כל אינטרס, בעוד שבבית המשפט התברר כי החברות שהלוו את הכסף ומשלב מסוים גם החברות שביטחו את פירעון ההלוואות היו כולן בשליטתו. בית המשפט קבעי קבע כי חברת "בריטניה" שהקים פרי באיי קיימן אינה חברת ביטוח, וקבע כי היא נוסדה כדי ליצור לפרי מקור רווח נוסף.

ישראל פריצילום: דניאל בר און

עוד נקבע כי פרי וחברתו "לא רכשו ביטוח כפי שהובטח, למרות שחייבו את הלקוחות וגבו מהם את הכספים שנועדו לצורך רכישת הביטוח הזה. הם חישבו את הסכומים שגבו מן הלקוחות לצורך רכישת פרמיות הביטוח מראש בשיטה בלתי מקובלת, כך שבמקרים מסוימים עלתה פרמיית הביטוח ששולמה, כביכול מראש, על מלוא גובה החוב אותה היתה אמורה לכסות.

על פרי נגזרו 12 שנות מאסר ולאחר שערער לבית המשפט העליון הופחת עונשו ל-10 שנות מאסר. מאז יזם פרי שורה ארוכה של הליכים נוספים במטרה לבטל את הרשעתו. באוגוסט 2012 דחה השופט אליעזר ריבלין מבית המשפט העליון את בקשתו של ישראל פרי לקיים משפט חוזר.

פרופ' עמרי ידלין, מי שהיה עורך דינו של מר פרי, מסר: "מר פרי הלך לעולמו בייסורים, ועם תחושה שנעשה לו עוול קשה. איש אינו חולק על העובדה הפשוטה הבאה: כל לקוחותיו של מר פרי התעשרו כתוצאה מן העובדה ששכרו את שירותיו. איש לא הכריח אותם לשכור את שירותיו, ואם היו מוצאים גורם מממן או מבטח זול יותר, הם היו רשאים לפנות לגורם זה. כעורך דינו, אני חש תסכול עמוק על כך שלא הצלחתי לסייע למר פרי להוכיח את צדקתו, וצער עמוק על מנת הייסורים הפיזיים והנפשיים בהם הוא נשא".

ממשפחת פרי נמסר בתגובה כי "ישראל פרי נפטר לאחר מלחמה קשה על טיהור שמו ותיקון העוולה המשפטית שנגרמה לו. המשפחה מצרה על כך שלא זכה לראות את הצדק יוצא לאור בחייו , אך תיאבק לטיהור שמו.

"המשפחה מצרה על כך שהשב"ס לא איפשר לבדוק את  מר פרי בזמן ועקב כך התפשטה מחלת הסרטן בגופו.

"המשפחה מצרה גם על כך שבחודשיים האחרונים לחייו מנע ממנו הפרקליטות את האפשרות לקבל טיפול ניסיוני בחו"ל אשר היה אמור להקל על סבלו להאריך את חייו והציבה דרישות כספיות סחטניות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker