כדאי שתבדקו: ייתכן שהמדינה חייבת לכם כסף אבל "שכחה" לספר

אושרה בקשה לתביעה ייצוגית נגד רשות המסים: גבתה מנישומים שקיבלו הארכה לתשלומי מס הפרשי הצמדה ביתר ■ השופטת: "התנהלות רשות המסים בתיק מעוררת אי נוחות"

אפרת נוימן

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז-לוד, מיכל נד"ב, אישרה בשבוע שעבר בקשה לתביעה ייצוגית נגד רשות המסים שהגיש ביוני 2012 התובע הייצוגי רואה החשבון שמחה פרקש. לטענתו, רשות המסים גובה מנישומים אשר קיבלו הארכה לתשלומי מס - מס הכנסה, מס רווחי הון, מס שבח מקרקעין או מס רכישה - הפרשי הצמדה לפי הערכה שהיא עושה מראש לשינויי מדד המחירים לצרכן. פרקש הסביר כי גם אם בסופו של דבר ההערכה מוגזמת, רשות המסים לא מודיעה לנישום כי מגיעים לו החזרים.

הטענה היתה כי רשות המסים אף יוצרת מצג כלפי הנישומים, בכיתוב שעל דרישות התשלום, כי ההצמדה והריבית שבדרישות התשלום של המשיבה הם סופיים. רק נישומים שפונים למשיבה בבקשה לבדוק אם קיימות להם יתרות זכות זוכים לקבלן חזרה. מרבית הנישומים אינם פונים כלל. לפרקש ישנה זכות תביעה אישית בשל כך שחויב בחיוב יתר והסעד שביקש עבור הקבוצה הנו השבה של הכספים שנגבו שלא כדין.

המחלוקת בין הצדדים הנה עובדתית. רשות המסים טענה בניגוד לטענתו של פרקש, כי הפרשי ההצמדה מוזרמים באופן שוטף ואינם תלויים ביוזמה שלו. עוד נטען כי לפרקש עצמו הוחזרו סכומי הפרשי הצמדה מוערכים ששולמו על ידו ביתר - מבלי שהיה צריך לפנות ולדרוש אותם מהמשיבה והוא סומך טענותיו על שני נישומים אחרים ולכן אינו זכאי לשמש תובע ייצוגי.

מנהל רשות המסים, משה אשר צילום: אמיל סלמן

אחרי שנד"ב בחנה את העדויות של אנשי רשות המסים היא קבעה כי פרקש הצליח להוכיח "כי התובענה מעוררת שאלה מהותית של עובדה המשותפת לכלל חברי הקבוצה, והיא האם המשיבה גבתה הפרשי הצמדה צמודים ביתר, כטענת המבקש, או שמא גבתה אותם אלא שבתום תקופת ההסדר השיבה את גביית העודף. "יש אפשרות סבירה שהשאלה המשותפת תוכרע בתובענה לטובת הקבוצה", כתבה השופטת בהחלטתה.

הקבוצה בשמה תנוהל התובענה הייצוגית הם נישומים שנעשה להם הסדר תשלומים או שניתנה להם ארכה לתשלום מס הכנסה, מס רווחי הון, מס רכישה ומס שבח מקרקעין אשר רשות המסים גבתה מהם כספים שלא כדין, בדרך של חיוב יתר על דרך ההערכה בהפרשי הצמדה, ולא השיבה להם יתרות זכות בתום התקופה, במהלך 24 החודשים שקדמו להגשת הבקשה של פרקש ועד למועד אישור הבקשה כתובענה ייצוגית.

השופטת לא קיבלה את הטענה כי פרקש אינו זכאי לשמש תובע ייצוגי ואף השמיעה ביקורת על רשות המסים על התנהלות בתיק שמעוררת אי נוחות.

רשות המסים תשלם הוצאות שכר טרחה של 30 אלף שקל. מרשות המסים נמסר: "אנחנו לומדים את החלטת בית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker