8 חודשי מאסר בפועל לאיש העסקים דוד אורון שהורשע בעבירות מרמה

על פי גזר הדין, אורון הורה לשני מנהלים בחברת יעד להעביר סכום של כמיליון שקל מחשבונות החברה תוך שהוא מציג להם מצג לפיו מדובר בהשקעה פיננסית

יסמין גואטה
יסמין גואטה

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב גזר הבוקר (א) שמונה חודשי מאסר בפועל על איש העסקים דוד אורון, שהיה בעל השליטה בחברה הציבורית יעד נציגויות תעשיה ושימש כמנהל בפועל בה.

באוקטובר האחרון הורשע אורון על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירת דיווח לפי חוק ניירות ערך.

צילום: סי די בנק

על פי גזר הדין, אורון הורה לשני מנהלים בחברת יעד להעביר סכום של כמיליון שקל מחשבונות החברה תוך שהוא מציג להם מצג לפיו מדובר בהשקעה פיננסית שמתבצעת דרך בית השקעות. כך, בפברואר 2009, ביצעו המנהלים העברה בנקאית מחשבון יעד בבנק איגוד לחשבון על שם "שירים ושערים" בבנק הפועלים.

בפועל, "שירים ושערים" עסקה בכלל "במתן שרותי מטבע, המרת מט"ח וניכיון צ'קים בלבד, ולא עסקה בהשקעות פיננסיות או בהשקעות בשוק ההון". תמורת העברת הכספים העבירה "שירים ושערים" לאורון סכום של מיליון שקל במזומן. בעקבות המרמה, יעד לא דיווחה על הוצאת הכספים כעסקה עם בעל שליטה. הסכום הוחזר לחברה כארבעה חודשים לאחר מכן, בעקבות בירור של רואי החשבון המבקרים לקראת פרסום דו"חות הרבעון השני לשנת 2009.

בפרשה נוספת מואשם אורון בכך שהורה למנכ"ל יעד להעביר סכום של כ-115 אלף שקל לבעל עניין ביעד, לקראת הצבעה של אסיפת בעלי המניות בעניין עסקה בה היה לאורון עניין אישי.אורון אמר למנכ"ל כי יש להעביר את הסכום כתשלום בגין תיווך שביצע בעל העניין עבור החברה, וזאת על אף שמלוא סכום התשלום עבור התיווך כבר הועבר לבעל העניין.

בבית המשפט ביקש אורון עצמו להדגיש את העובדה שהוא לא בחל בשום אמצעי אישי לטובת החברות הציבוריות, בכולן הוא נתן ערבות אישית והשקיע את כל נכסיו האישיים, הוא הביע צער על עצם ההיקלעות לסיטואציה זו, הוא הוסיף שיקבל כל עונש שיוטל עליו.

בגזר הדין לא הסתיר השופט כבוב את לבטיו: "לא אחת נאמר כי מלאכת הכרעת הדין קשה היא אולם מלאכת גזירת הדין קשה היא שבעתיים, והדברים באים לידי ביטוי ביתר שאת במקרה שבפניי". כתב. "ראיתי לפני נאשם לא צעיר בימים, שככל הנראה על רקע קשיים בניהול עסקיו נקלע למצוקה שהביאה להסתבכותו. נאשם שמצב בריאותו אינו שפיר במיוחד, נאשם שהודה במעשיו בהזדמנות הראשונה והביע צער וחרטה. ראיתי לפני נאשם נעדר כל עבר פלילי שבמשך שנות חייו תפקד באורח נורמטיבי והקדיש חלק ניכר משנות חייו לשירות המדינה וזכה לעיטורים, הוקרה וברכה על פועלו, נאשם שחרף קריסת עסקיו פעל כדי למזער את הנזק שנגרם לבעלי המניות בחברות הציבוריות תוך שעבוד רכושו".

לדברי השופט "לא בנקל ולא בלב קל יורה בית המשפט לשלוח נאשם שכזה למאסר לריצוי מאחורי סורג ובריח". אולם מצד שני הוא ציין כי מעשיו של אורון הם חמורים וראויים לגינוי, הוקעה וענישה הולמת, מעשים חמורים שמצדיקים ואף מחייבים הטלת ענישה של מאסר בפועל לתקופה ארוכה מאחורי סורג ובריח. מעשים אלה מצויים ברף העליון של החומרה מבחינת ההפרות של הנורמות המתחייבות בממשל תאגידי תקין. אין לי אלא להניח בדרגת סבירות גבוהה מאוד, עד כדי וודאות מוחלטת, שאילולא אותן נסיבות מקלות שפירטתי התביעה לא הייתה מגיעה להסדר טיעון שבמסגרתו הגבילה את עצמה לטיעון מירבי של 10 חודשי מאסר שהרי מעשיו של הנאשם. ההקלה באה על רקע של אי גרימת נזק כספי ישיר, נסיבותיו האישיות של הנאשם, ההודאה והחרטה ומצבו הכלכלי הקשה".

בנוסף לעונש המאסר גזר עליו כבוב קנס של 5000 שקל כשהוא מציין שהוא מתחשב במצוקה הכלכלית של אורון ואחרת היה מטיל עליו קנס של מאות אלפי שקלים. השופט גם הגביל את כהונתו של אורון כדירקטור בחברות ציבוריות או חברות איגרות חוב לתקופה של חמש שנים מיום מתן גזר הדין.

כתב האישום הוגש על ידי עוה"ד יעל ענתות ואבי ארוניס ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), אורון יוצג על ידי עוה"ד יחיאל כשר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker