מי ממהר למצוא מחליף ליהודה ויינשטיין?

בדיון שתקיים המועצה היום צפוי להיבחר נציג הלשכה לוועדת האיתור ליועץ המשפטי לממשלה הבא על אף שהוועדה עדיין 
לא הוקמה, חבריה לא נבחרו והיא תתכנס רק בעוד חצי שנה ■ חבר במועצה: "המהלך נועד לקידום עסקנים מקורבים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי לפרוש מתפקידו רק בעוד שנה — אך בלשכת עורכי הדין כבר נערכים למצוא לו מחליף. בסוף השבוע הופתעו חברי המועצה הארצית של הלשכה לגלות כי בדיון שתקיים המועצה היום צפוי להיבחר נציג הלשכה לוועדת האיתור שצפויה לבחור את היועץ המשפטי שיחליף את וינשטיין. בין השמות שהועלו כנציגים — עורכי הדין יחיאל כץ וצבי פירון.

העיתוי של בחירת הנציג דווקא כעת נראה תמוה לנוכח העובדה שוועדת האיתור עצמה עדיין לא הוקמה — היא תתכנס רק בעוד חצי שנה וחבריה כלל לא נבחרו. לדברי מקורות בלשכה, מדובר במחטף פוליטי. המקורות מציינים כי ההחלטה לבחור את נציג הלשכה דווקא כעת, ערב הבחירות בלשכה ובשבוע שבו מתקיימות הבחירות לכנסת, אינה מקרית משום שכרגע יש רוב לאופוזיציה במועצה הארצית ואין שר משפטים מכהן שיכול לפקח על החלטות הלשכה.

"אופן העלאת הנושא בזמן הפציעות של הקדנציה הנוכחית נועד לקידום עסקנים מקורבים בהחלטה גורלית כל כך, במקום לאפשר למועמדים ראויים מציבור עורכי הדין להגיש מועמדות למשרה החשובה הזו", אמר אחד מחברי המועצה.

יו"ר המועצה הארצית של הלשכה, עו"ד חוה קלמפרר מרצקי, סירבה לציין מי החליט להעלות את נושא בחירת הנציג לוועדת האיתור לסדר היום של המועצה. לדבריה, הצורך במינוי נציג התעורר עם סיום כהונתו של עו"ד אייל רוזובסקי, וחברי המועצה מודעים לעניין שנדון בין חבריה כבר חודשים ארוכים ומתוכנן לעלות להצבעה בישיבה הקרובה. "מצב שבו אין ללשכה חבר בוועדה זו אינו תקין מינהלית. נציגי הלשכה בוועדת האיתור אמורים לייצג את הלשכה ולהכיר מקרוב את פעילותה ועמדותיה. לכן סביר כי נציג הלשכה יהיה פעיל במוסדותיה", אמרה. ואולם בניגוד לדבריה, מקורות בלשכה טוענים כי לא התקיים כל דיון בנושא.

יהודה וינשטייןצילום: מוטי מילרוד

ועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה הוקמה בעקבות פרשת בר־און חברון ב–1997, ולאחר שוועדת שמגר המליצה בשנת 2000 לשנות את דרך מינויו של היועץ המשפטי לממשלה — שעד אז מונה בידי הממשלה לפי המלצתם של ראש הממשלה ושר המשפטים. בוועדה חמישה חברים: שופט עליון בדימוס, שימנה נשיא בית המשפט העליון ויישב בראשות הוועדה; שר המשפטים או יועץ משפטי לממשלה לשעבר, שתמנה הממשלה; חבר כנסת, שתבחר ועדת חוקה, חוק ומשפט; עורך דין, שתבחר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין; ואיש אקדמיה, שיבחר פורום ראשי הפקולטות למשפטים במוסדות להשכלה גבוהה.

ראש הממשלה, שר המשפטים וחברי הוועדה רשאים להציע לוועדה מועמדים הכשירים לכהן כשופטים בבית המשפט העליון. כדי שמועמד יאושר בוועדה עליו לזכות בתמיכתם של ארבעה מתוך חמשת חבריה. הוועדה יכולה לאשר מועמד אחד או יותר. וינשטיין נבחר לתפקיד היועץ ב–2009 בהמלצתו של שר המשפטים דאז, יעקב נאמן, לאחר שהוועדה לאיתור היועץ הודיעה על כישלונה במשימה. נאמן התבקש להמליץ לממשלה על מועמד אחד מתוך ארבעת המועמדים שזכו לרוב של שלושה מתוך חמשת חברי הוועדה: עו"ד וינשטיין, עו"ד צבי אגמון, פרופ' דפנה ברק־ארז ופרופ' ידידיה שטרן.

כהונתו של וינשטיין אמנם צפויה להסתיים רק בעוד שנה, ואולם לפי מרצקי, "לא זו בלבד שאין מניעה כי המועצה תבחר בישיבתה הקרובה את נציגה לוועדת האיתור, אלא אף מוטל עליה לעשות כן, ולסיים את הטיפול בעניינים התלויים ועומדים בפניה, לרבות בחירת נציגה לוועדת האיתור. מובן שהמועצה סוברנית גם להחליט אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker