דירוג עורכי הדין והמשרדים המובילים: כל הכרישים של הענף - ומעט מאוד נשים

צ'יימברס מפרסמת היום את דירוג עורכי הדין והמשרדים הבולטים בישראל ■ הייחוד של הדירוג - מדרג גם עורכי דין בולטים באופן אישי

יסמין גואטה
יסמין גואטה

חברת הדירוג הבינלאומית צ'יימברס אנד פרטנרס מפרסמת היום את דירוג משרדי עורכי הדין הבולטים בישראל ל–2015. הדירוג נחשב אחד היוקרתיים בתחום המשפט, ולקוחות ועורכי דין זרים נוהגים לעיין בו כדי לבחור עורך דין שייצג אותם בעסקות או בדיונים משפטיים בישראל. מאחר שתאגידים בינלאומיים הם מקור הכנסה משמעותי ופוטנציאל להגדלת הרווחים של הפירמות הישראליות - לדירוג יש חשיבות רבה. יש לציין כי הדירוג השנה דומה לדירוג ב–2014.

הייחוד של הדירוג הוא בכך שמלבד פירמות, הוא מדרג גם עורכי דין בולטים באופן אישי. אחד הממצאים הבולטים בדירוג הוא שאף ששיעור עורכות הדין מכלל העוסקים במקצוע הוא כמעט 50% - מתוך 44 עורכי הדין שדורגו כמובילים יש רק שש נשים (אין משמעות לסדר ההופעה בתוך הקבוצה). מלבד עורכי דין אלה, יש עוד עשרות עורכי דין שגם הם בולטים בתחומם, אך מדורגים בקבוצות נמוכות יותר.

עורכי הדירוג מציינים את ההצפה בתחום עריכת הדין בישראל. לדברי אדוארד שום, עורך הדירוג הבינלאומי, הסטטיסטיקות בנוגע למספר עורכי הדין בישראל מדאיגות את מי שמקווה להיכנס לשוק, אך הוא מדגיש כי נראה שיש מספיק עבודה לכולם.

22 מתוך 22 |
אילנית לנדסמן יוגב, שוק ההוןצילום: דודו בכר
1 מתוך 22 |
אלקס הרטמן, לטיגציהצילום: ניר קידר
2 מתוך 22 |
ברק טל, לטיגציה

לדבריו, המספר הגדול של עורכי דין צעירים במספר קטן של ערים מרכזיות ממשיך לגרום לפירמות לחשוב על תוכניות המשך יישומיות: "באופן אירוני, ההגעה של פירמות בינלאומיות, אם כי במספרים קטנים ועם תוכניות מוגבלות, עשויה לעזור בהקלת הלחץ על מסלול הקידום". 

שום משווה בין שוק עריכת הדין בישראל לשווקים בעולם. לדבריו, חלק גדול מהשוק הישראלי דומה למקביליו בארה"ב ובבריטניה, בין היתר במחויבות לסטנדרטים של תאגידים מודרניים ומבנה הקידום המודרני. למרות זאת, הוא מוסיף כי לחלק מהפירמות יש עדיין מבני שושלת ישנים, אבל לדבריו, "זה לא בהכרח מכשול, ומזכיר פירמות ותיקות באירופה".

הדירוג כולל גם חלוקה לתחומים, וקבוצות בתוכם, אם כי לסדר המשרדים בכל קבוצה אין משמעות. הוא מביא בחשבון פרמטרים כמו כישורים משפטיים, מקצוענות, שירות לקוחות ומחויבות ללקוח.

מתודולוגיית הדירוג כוללת שיחות עם מגוון עוסקים בשוק, בין היתר עורכי דין, לקוחות וגורמים נוספים. עורכי הדין הורשו לדבר על עצמם ועל המשרדים שלהם בקצרה, בעוד שהחלק החשוב והעיקרי היה לקבל מהם משוב על שאר השוק. המשובים של הלקוחות הם בעלי ערך מיוחד, מאחר שהם מספקים את חוות הדעת ללא רווח אישי או חששות (כל המשובים ניתנו באופן אנונימי).

עורכי הדין התבקשו למלא מסמך קצר בנוגע לכל תחום. המסמך מאפשר לכל משרד לספר על נקודות החוזק שלו ועל פעילויות ספציפיות. עורכי הדין גם התבקשו לספק רשימה של עשרה לקוחות שניתן להתקשר אליהם כדי לקבל משוב. הלקוחות מספקים את ההערות והתובנות בנוגע לשוק באופן כללי, וגם בנוגע למשרדים ועורכי דין ספציפיים.

הדירוג בחן מספר רחב של תחומי עיסוק של פירמות עורכי הדין. שום מציין כי ישנם מגזרים רבים שאפשר להביא בחשבון, אבל לעתים קרובות אלה תחומי נישה שיכולים להיות נחלתן של קומץ קטן של פירמות. "תחום אחד שאנחנו מתחילים לשמוע עליו יותר הוא תביעות ייצוגיות. אנו שוקלים להכניס את הקטגוריה הזאת למחזור החדש של דירוג 2016, מאחר שיש כמה מגזרים בתעשייה שבהם התביעות הייצוגיות הן חשובות", אומר שום.

בתחום הבנקאות והפיננסים, שום אומר כי הדומיננטיות של המשרדים הרצוג פוקס נאמן; מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל; וש.הורוביץ, ממשיכה עם תמיכה רחבה של השוק. בתחום שוק ההון, בקבוצת הדירוג הראשונה מובילים המשרדים שהובילו בשנה שעברה, כשמשרד פישר בכר חן, שנכנס בשנה שעברה לקבוצת הדירוג הראשונה, מוסיף להוביל. על פי עורכי הדירוג, המשרד ממשיך לקבל תמיכה מצד הנסקרים גם השנה.

תחום ההגבלים העסקיים לא זכה תמיד לתשומת לב, וזו רק השנה החמישית שבה הוא נכלל בדירוג. על פי עורכי הדירוג, התחום נהפך למוגדר היטב, עם כמה עורכי דין ידועים שהביאו אותו למרכז הבמה. הם מציינים את עו"ד מיכל הלפרין ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל. המשרד, לפי שום, "עבר כברת דרך ארוכה בתחום הזה בארבע השנים האחרונות״. לדברי שום, בתחום הליטיגציה, כניסתו של משרד ארדינסט בן נתן לקבוצת הדירוג הראשונה היא שיאו של מסע ארוך בהתמקדות המשרד בתחום זה בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker