אם היה דיל בין נתניהו ליו"ר עובדי ים המלח - מדובר לכאורה בעבירת שוחד

מה קרה בין רה"מ ליו"ר הוועד, ארמונד לנקרי?

עידו באום

מה בדיוק קרה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי, שגרם לאחרון לבטל את השתתפותו בעצרת פוליטית להחלפת הממשלה, כפי שנחשף ב-TheMarker? התשובה לשאלה מי אמר מה למי, ובעיקר מתי נאמרו הדברים, יכולה להבדיל בין התערבות לגיטימית של נתניהו במשבר בכיל לבין עבירה לכאורה של לקיחת שוחד.

לנקרי טוען כי החליט על דעת עצמו לבטל את השתתפותו בעצרת, ורק אז הגיע לפגישה עם בנימין נתניהו והשר סילבן שלום, שבה הבטיח נתניהו לבחון את הפעלת מניית הזהב של המדינה בכיל כדי למנוע את הפיטורים בחברה. אם אכן כך, הכל כשר.

מה גרם ללנקרי לבטל את השתתפותו? האם ידע כי ביטול ההשתתפות יקדם החלטה אוהדת לטובת העובדים? ואולי התנה נתניהו את התערבותו בביטול השתתפותו של לנקרי בעצרת? לנקרי מכחיש כל התניה שכזו, אבל יש לו סיבה טובה להכחיש.

לפי חוק העונשין, עובד ציבור שנוטל טובת הנאה עבור פעולה שקשורה בתפקידו מבצע עבירה של לקיחת שוחד. בתי המשפט קבעו כי גם עובד ציבור שמתנה פעולה מסוימת הקשורה בתפקידו בכך שיקבל טובת הנאה מסוימת נחשב לוקח שוחד. לאחרונה הורשע ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, בעבירה שכזו, כשנקבע כי הבטיח לבלום פיטורים של עובדת בתנאי שבן זוגה יתפטר 
ממועצת העיר.

צילום: אייל טואג

אם היה "דיל" — שבו ראש הממשלה התנה את התערבותו במשבר בכך שלנקרי יבוא לפגישה עמו במקום לעצרת, או בכך שלא ישתתף בעצרת — יש בכך לכאורה עבירה של לקיחת שוחד. אך כאמור, כל המעורבים מכחישים שהיה תנאי שכזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker