וייסגלס: יזמנו את ההתנתקות כדי להקפיא את התהליך המדיני; פאואל: ארה"ב לא מטילה ספק במחויבות שרון למפת הדרכים

עדכון) בראיון ל"הארץ" אמר יועצו הבכיר של שרון כי התמיכה ביוזמת ז'נווה היא אחת הסיבות לגיבוש התוכנית; "כשאתה מקפיא תהליך מדיני, אתה מונע הקמת מדינה פלשתינית"; "התוכנית מספקת את כמות הפורמלין הנדרשת כדי שלא יהיה תהליך מדיני עם הפלשתינאים"

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

מאת ארי שביט, אלוף בן, יאיר אטינגר ושירות "הארץ"

שר החוץ של ארה"ב, קולין פאואל, אמר היום (רביעי) שראש הממשלה, אריאל שרון, הביע את מחוייבותו למפת הדרכים, גם כשדן עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בתכנית ההתנתקות מרצועת עזה בבית הלבן בחודש אפריל השנה. פאואל אמר את הדברים בתגובה לדברי יועצו הבכיר של ראש הממשלה, דב וייסגלס, ל"הארץ" כי "משמעות תוכנית ההתנתקות היא הקפאת התהליך המדיני" (הראיון המלא עימו יפורסם ב"הארץ" ביום שישי).

"מעולם לא היה לנו ספק שדברי רה"מ מייצגים את עמדתו ואת עמדת ממשלת ישראל", אמר פאואל לסוכנות אי-פי בעת ביקור שערך בגרנאדה. דבריו של וייסגלס עוררו תגובות נזעמות בשמאל, שם טענו שהדבר חושף את כוונותיו האמיתיות של שרון וקראו לפעול להפלתו.

ממשל ארה"ב ביקש מישראל הבהרות על דבריו של וייסגלס ולשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה כי שרון נותר מחויב למפת הדרכים, "שהיא התוכנית היחידה שתאפשר התקדמות לקראת הסדר מדיני בר קיימא", ולחזון הנשיא בוש בדבר שתי מדינות, ישראל ופלשתין.

בהודעת שפירסמה לשכת ראש הממשלה נאמר, כי האשמה בקיפאון המדיני מוטלת על הפלשתינאים, המסרבים לקיים את התחייבויותיהם וממשיכים לדבוק בדרך הטרור, האלימות וההסתה. לפי הודעת שרון, "בהעדר פרטנר פלשתיני יזמה הממשלה את תוכנית ההתנתקות כדי לבצר את מעמדה המדיני של ישראל, לשפר את יכולתה להגן על אזרחיה ולהקל על סבל האוכלוסייה האזרחית עד לזמן שבו יימצא שותף פלשתיני שימלא את כל ההתחייבויות של מפת הדרכים ואתו יהיה אפשר לנהל מו"מ מדיני ולהתקדם לשלום".

טיבי: האם ארה"ב שותפה למזימה?

ח"כ טיבי (חד"ש-תע"ל) שיגר מכתב לשגריר ארה"ב, דן קרצר, ובו שאל "האם הממשל האמריקאי שותף לתרמית המדינית של שרון, שאותה חשף בגילוי לב מפליל וייסגלס?". טיבי אמר כי דבריו של וייסגלס "מחזקים את שאמרנו תמיד, כי התוכנית הזאת היא 'שרון בלוף'". יו"ר ראש יחד, יוסי ביילין, אמר בתגובה כי אלו דברים שנאמרו ברגע נדיר של אמת, וחושפים את כוונותיו המסוכנות של שרון. "דברים מחרידים אלה" אמר ביילין, "חושפים את העובדה שמי שאינו פרטנר לשלום הוא שרון, ומחייבם את מחנה השלום להתגייס להפלתו".

יו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר כי מעולם לא שמע משרון שזו כוונתו "ומי שמבקש להשיג חצי שלום, יביא חצי מלחמה". יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, אמרה כי תוכנית ההתנתקות היא צעד ראשון לקראת יציאה מרוב שטחי יהודה ושומרון והקמת מדינה פלשתינית והיפרדות לשלום של העמים.

יו"ר סיעת חד"ש-תע"ל, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי דבריו של וייסגלס חמורים וממחישים כי יש להפיל את ממשלת שרון בדחיפות. דברים אלה, אמר ברכה, נותנים משנה תוקף לחיוניות הסרבנות, ולרלוונטיות של הסכם ז'נווה. יו"ר בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, אמר בתגובה כי ממשלת ישראל לא מעונינת בשום הסדר ולכן מבצעת גם את הפשיטה לעזה בימים אלה. "זהו חלק מתוכנית ההתנתקות וכנראה שזו הדרך לממש אותה", אמר.

ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) אמר כי דברי וייסגלס נאמרו משיקולים פוליטיים, כדי לרצות את הימין בתקופה הקרובה.

"המדינה הפלשתינית ירדה מסדר היום"

משמעות תוכנית ההתנתקות היא הקפאת התהליך המדיני", כך אומר יועצו הבכיר של ראש הממשלה, אריאל שרון, ומיוזמי תוכנית ההתנתקות, עו"ד דב וייסגלס, בראיון ל"הארץ" (הראיון יתפרסם במלואו ביום שישי במוסף "הארץ").

"כאשר אתה מקפיא תהליך מדיני, אתה מונע הקמת מדינה פלשתינית ואתה מונע דיון בנושאי הפליטים, הגבולות וירושלים", אומר וייסגלס, שכיהן עד לאחרונה כראש לשכת רה"מ, "בעצם כל החבילה הזו שנקראת המדינה הפלשתינית ירדה מעל סדר יומנו לתקופה בלתי מוגבלת בזמן. התוכנית מספקת את כמות הפורמלין הנדרשת כדי שלא יהיה תהליך מדיני עם הפלשתינאים".

וייסגלס מודה כי תוכנית ההתנתקות נהגתה בין השאר בגלל התמיכה הרחבה ביוזמת ז'נווה והתגברות תופעת הסרבנות. הוא גם אינו מכחיש שההישג המרכזי של התוכנית הוא הקפאת התהליך המדיני "באופן לגיטימי". "זה בדיוק מה שקרה", הוא אומר, "התהליך המדיני זה הקמת מדינה פלשתינית עם כל הסכנות הביטחוניות הכרוכות בכך. התהליך המדיני זה פינוי יישובים, זה החזרת פליטים, זו חלוקת ירושלים - כל זה הוקפא כעת. אריק יכול לומר ביושר שיש פה מהלך רציני שיגרום לכך שמתוך 240 אלף מתיישבים, 190 אלף לא יזוזו ממקומם. מה שאני בעצם סיכמתי עם האמריקאים הוא שעם חלק מההתנחלויות לא מתעסקים בכלל ועם חלק אחר של ההתנחלויות לא מתעסקים עד שהפלשתינאים יהפכו לפינלנדים - זו המשמעות של מה שעשינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker