רשות המסים שלחה מכתב ל-105 אלף ישראלים. כמה הגיבו?

במאי-יוני 2014 נשלחו כ-105 אלף מכתבי דרישה לישראלים שהתעוררו לגביהם "סימנים המעוררים חשד" ■ רשות המסים: "בחודש הקרוב צפוי להישלח גל נוסף של מכתבים"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן

במאי ויוני 2014, ישראלים רבים קיבלו מכתבי דרישה מרשות המסים להצהרת הכנסותיהם בישראל ובחו"ל. אלה היו הימים שלפני סיפורי חשבונות הבנקים הלא מדווחים בבנק UBS בשווייץ והמעצרים שהגיעו בעקבותיהם, לפני חשיפת החשבונות של ישראלים בבנק HSBC בשווייץ - ואפילו לפני שפורסם נוהל הגילוי מרצון החדש, המאפשר לבעלי הכנסות לא מדווחות לדווח עליהן בלא חשש להליך פלילי נגדם.

מנתונים שהגיעו לידי TheMarker עולה כי שיעור ההיענות למכתבי הדרישה לא היה מלא, ואפילו לא קרוב לכך. 60-50 אלף ישראלים כלל לא הגיבו למכתבים - כמחצית מהנמענים. בימים אלה - יותר מחצי שנה לאחר המועד האחרון לדיווח במכתבים - שולחת רשות המסים מכתב נוסף לאלה שלא השיבו, ובו תזכורת כי הם צריכים להשיב וכי אי־מענה עלול לגרור נקיטת הליכים.

למרות המתעלמים הרבים, רשות המסים רואה גם את פירות ה"מבצע". עד כה, 12 אלף ישראלים מתוך אלה שנשלח אליהם מכתב דרישה וענו עליו - פתחו תיק במס הכנסה. חלקם פתחו תיקים לפני שהבקשה נבדקה - וחלקם בעקבות פניות אליהם בהתייחס לדו"חות שהגישו.

טופס ההצהרה על הכנסות שנשלח לחייבים

רשימת המכותבים נבנתה לאחר שברשות המסים נעזרו במאגרי מידע שונים, כמו אלה שנותנים מידע על רכישת כלי רכב, יציאות תכופות לחו"ל ורכישות נדל"ן (לפחות שלוש דירות), המופיעים במחשבי משרדי הממשלה, ולאחר שנעשו הצלבות - למשל עם ההכנסה של אותם רוכשים ונופשים.

ברשות המסים ציינו ביחס לרשימה כי מדובר באנשים עם "סימנים המעוררים חשד", כמו אדם בעל הכנסה נמוכה יחסית הנוסע לחו"ל באופן תדיר, או אדם בעל כמה נכסי מקרקעין אך ללא תיק שבו מדווחות הכנסות משכר דירה, או שאין די לכאורה בהכנסתו כדי לממן את רכישת הדירות. לא כל מי שקיבל מכתב אכן ביצע עבירה כלשהי - וחלק מהמכתבים הגיעו לנמענים בלתי־רלוונטיים.

כמחצית ממכתבי הדרישה נשלחו על רקע ריבוי דירות, ומכאן נגזר כי אי-תשלום מס הכנסה בגין השכרת דירות הוא גם הליקוי הכי גדול שדווח עליו בקרב אותם 12 אלף ישראלים שפתחו תיק בעקבות מכתבי הדרישה. משהצהירו על כך, הם ישלמו גם רטרואקטיבית מס על שכר הדירה, אף שכל מקרה ומאפייניו נבדקים לגופם.

בוחנים "סימנים מחשידים" נוספים

העמוד הראשון של מכתב הדרישה כלל פנייה בחתימתו של מישאל כהן, מנהל בכיר באגף מודיעין ארצי ברשות המסים. הדרישה היתה למלא את הפרטים הנדרשים בטופס ולהחזירו בתוך 30 יום בדואר, במייל או בפקס. העמוד השני כלל את הדו"ח עצמו, שבו נדרשו פרטים מזהים של המכותב ובן/בת הזוג, אם עצמאים - את פרטי העסק ופרטי חשבון הבנק; אם שכירים - את פרטי המעסיקים של בני הזוג, איזה נדל"ן יש ברשותם, אילו כלי רכב או מקורות הכנסה אחרים, אם יש, כאשר הנתונים מתייחסים לישראל ולחו"ל.

לאחר גל המכתבים הראשון אמרו ברשות המסים כי מתוכנן גל נוסף של עשרות אלפי מכתבי דרישה - אך הדבר לא יצא לפועל עדיין. עם זאת, הוא עדיין מתוכנן - וברשות המסים בוחנים כעת "סימנים מחשידים" נוספים שיהוו בסיס לרשימה נוספת.

ראש רשות המסים, משה אשרצילום: מיכל פתאל

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "כמות התיקים שנפתחו עד כה בעקבות המהלך מעידה על הצלחתו. מכתבי התזכורת שיישלחו בימים הקרובים מהווים אזהרה לפני נקיטת פעולות אכיפה נגד אלה שעדיין לא ענו על הדרישה להגשת דיווח. בכוונת הרשות לפעול לאכיפת הגשת הדיווחים עד לאחרון הנמענים. בנוסף, לאחר שגובשו קריטריונים נוספים, בחודש הקרוב צפוי משלוח של גל נוסף של מכתבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker