בן זקן: מגיל אפס אני מנסה להגיע לאן שהגעתי, לא אזרוק הכל בשביל להריץ מניה

ג'קי בן זקן העיד אתמול במשפט שבו הוא נאשם בהרצת מניות מנופים, ונתן פרשנות להקלטות בינו לבין הנאשם השני, איתן אלדר ■ השופט: "חשבתי שאלדר הוא ברוקר - עכשיו אני מבין שהוא כדור הרגעה"

אפרת נוימן
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן
יסמין גואטה

ג'קי בן זקן, איש העסקים והנאשם מס' 1 במשפט הרצת המניות של חברת מנופים פיננסיים, התייצב היום (ב) על דוכן העדים באולמו של השופט דוד רוזן בבית המשפט המחוזי בתל אביב למסור עדות ראשית.

בן זקן ואיש שוק ההון איתן אלדר מואשמים בתרמית בניירות ערך של חברת מנופים. השניים נאשמים בקשירת קשר להשפיע במרמה על שער מניית מנופים בדרך של רכישת מניות החברה במהלך המסחר בבורסה, כדי שהמניה תעמוד בתנאים לכניסה למדד ת"א 100.

העד הראשון מטעם ההגנה הוא בן זקן, שנתן את פרשנותו לשיחות הרבות והודעות הטקסט שהוצגו על ידי התביעה. באותן שיחות, שנערכו בנובמבר 2010, לפני כניסת מניית מנופים למדד, נשמע בן זקן אומר לאלדר: "בוא נעשה מהלך אקטיבי־מסיבי". בשיחות אחרות עם אלדר מתייחס בן זקן למניית מנופים שואל "כמה המניה" ואומר ש"היא לא עולה".

ג'קי בן זקן (מימין) ופרקליטו עו"ד נבות תל צורצילום: דודו בכר

בן זקן העיד כי לא ביקש להעביר כל מסר לאלדר בכוונה לנסות ולהשפיע על שער הנייר. לדבריו, הוא לא תמיד היה מול המסכים ולכן התעניין במניה. שיחות אחרות נוגעות לתחרות מול מנופים בכניסה למדד וכן בטימור בן יהודה, שרכש מניות מאלדר. "כשאומרים לי שיש קונים, המניה אמורה להגיב באופן חיובי, וכשאני רואה שזה לא כך — שאלתי את איתן  למה המניה לא עולה, אולי יש הסבר ממומחה".

לטענת בן זקן, התוכנית היחידה מבחינתו היתה להכניס את בן יהודה כשותף במנופים כדי שבהמשך יהיה לו קל להביא אותו כשותף לגרעין השליטה.

לאחר שנודע שהחברה נכנסת למדד ת"א 100, אמר אלדר לבן זקן "עשית מעשה" ושהוא יכול לחגוג. ההסבר של בן זקן לכך היה כי באותם ימים גיוס כזה וכניסה למדד ת"א 100 לא היה מהלך טריוויאלי בשוק ההון. "פחות מחמש שנים קודם לקחתי חברה עם אפס הון עצמי ואפס פעילות — ועכשיו היא נכנסה לת"א 100. זה סוג של מעשה".

אחרי שהחברה נכנסה למדד אמר אלדר לבן זקן: "אמרתי לך שתהיה רגוע, אני שמרתי כל הזמן". ההסבר של בן זקן לכך היה כי אלדר תמיד הרגיע אותו. "הוא היה בטוח שהחברה תיכנס לת"א 100, הוא עקב ושמר — אלה המונחים שלו".

השופט דוד רוזן הקשה לא מעט על בן זקן. בעניין זה, הוא אמר: "חשבתי שאיתן הוא ברוקר, ועכשיו אני מבין שהוא כדור הרגעה. אתה יותר מדי רציני, גדול וחכם בשביל כדור הרגעה — לקחת אותו בשביל פעולה". בן זקן השיב: "אני לא גדול וחזק, אני בן אדם", וסיפר על הקשיים האישיים והעסקיים שחווה אחרי שפורסמה החקירה שלו ברשות ניירות ערך בעניין מנופים.

רוזן התייחס לנאמר בהקלטות ואמר לבן זקן: "אני שומע אותך מדבר, ואתה מדבר ברור מאוד. גם איתן מדבר ברור — אז למה בשיחות המוקלטות אתם מדברים אחרת? 'הוא יעביר', 'אנחנו נעשה ככה', 'מטופל' — (זה) נשמע כמו קודים"

בן זקן השיב: "אני פוגש את איתן גם מעבר לשיחות האלה, והוא יודע במה מדובר. אני לא מדבר ככה כדי להסתיר, זה בהמשך להתנהלות קודמת. אפשר למצוא את זה גם בשיחות עם אחרים".

בשיחות נשמע לחץ מצדו של אלדר בנוגע להשקעה של בן יהודה, שרכש בתקופה הרלוונטית מניות של מנופים ב–13 מיליון שקל, וככל הידוע הוא עדיין מחזיק בהן. לטענת התביעה, המניות שרכש מאלדר מחוץ לבורסה איפשרו את המימון להרצת המניות לכאורה. בחקירתו של בן יהודה ברשות ניירות ערך הוא אמר כי אברהם נניקשווילי, בעל המניות הגדול במנופים, עניין אותו בעסקה, שנעשתה באמצעות עורך הדין אודי ברזילי.

הפרשנות של בן זקן לשיחות היתה שהוא עידכן את אלדר בכל פעם שהיה עיכוב בביצוע העסקה של בן יהודה, ואלדר, שלא קיבל תשובות מספקות מברזילי, ניסה באמצעותו לזרז את עסקת רכישת המניות. הוא ציין כי הקשר שלו לבן יהודה לא היה ישיר, אלא באמצעות נניקשווילי, אליו פנה יותר מפעם אחת כדי לברר איפה הדברים עומדים.

רוזן גם הקשה בנוגע לשיחות שבהן אומר אלדר לבן זקן את סכום ההשקעה שצריך מבן יהודה. זאת, לעומת טענת בן זקן כי בן יהודה קבע את הסכום שהוא ישקיע. רוזן: "נשמע שאתם מדברים בשני מישורים". בן זקן: "הסכום שצריך הוא סכום ההשקעה שטימור הקציב לעסקת מנופים".

רוזן: "אז למה איתן אומר לך: 'אמרתי לך את הסכום שצריך' — זה הסכום שהוא צריך, שאיתן צריך, הוא לא מדבר על הסכום של טימור. הוא אומר לך איזה סכום צריך ולא טימור אמר".

בן זקן: " זה לא שאיתן אמר לי שצריך סכום כדי שתיכנס למדד. בוודאי שרציתי שתיכנס למדד, בוודאי שהייתי מוטרד, אבל אפשר לייחס לי הרבה דברים. מגיל אפס, במשך 20 שנה אני מנסה להגיע לאן שהגעתי — ובטח לא בשביל זה אני אזרוק הכל".

בהתייחסו לאישום הנוסף בתיק, שלפיו הוא הדליף ידיעה כוזבת לעיתון "כלכליסט" במטרה להעלות את שער המניה, אמר בן זקן כי קיים פגישה בניו יורק עם איש העסקים רפאל גרמיזיאן, וכי הוא העריך בזמנו שההדלפה לכתב גולן חזני היתה מהצד של משפחת גרמזיאן. "זאת לא היתה הידיעה היחידה והאחרונה שסוקרה על ידו (חזני; א"נ וי"ג) בעניין שלהם. הוא היה בקשר עם גרמזיאן וכתב על פעילות המשפחה ועל משאים ומתנים שמתנהלים עם גופים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker