הפרקליטות הסירה התנגדותה: דני דנקנר ישתחרר מהכלא במארס הקרוב

דנקנר אשר הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים ישתחרר מכלא חרמון לאחר ניכוי כשליש מתקופת מאסרו ■ סנגוריו: "העונש היה חסר פרופרציה מלכתחילה, מברכים על החלטת הוועדה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשורות טובות ליו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר המרצה בימים אלו עונש מאסר בכלא חרמון. ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר של הכלא קבעה כי הוא ישתחרר ב-22 במארס הקרוב לאחר ניכוי שליש ממאסרו. דנקנר החל לרצות את עונשו באוקטובר האחרון בעקבות הרשעתו בעבירות של מרמה והפרת אמונים שביצע במסגרת תפקידו כיו"ר בנק הפועלים. בתחילה הפרקליטות התנגדה לשחרור המוקדם אולם אתמול היא הסירה את התנגדותה. דנקנר צפוי להיכנס לכלא פעם נוספת בגין פרשת הולילנד זאת לאחר שבית המשפט ידון בערעור שהגיש.

האישומים נגד דנקנר בפרשת בנק הפועלים כוללים כמה פרשות בהן הוא פעל בניגוד עניינים גם כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וגם כשהיה בכיר בבנק. במשפט ניהל השופט דיוני הוכחות ארוכים, שבהם העידו גם בכירי בנק הפועלים, בהם מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו. אלא שביום שבו היה אמור דנקנר עצמו להיחקר על דוכן העדים, ולתת תשובות לשאלות הפרקליטות, הוא הודה כחלק מהסדר טיעון בכמה עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק.

בעקבות הסדר הטיעון ציפה דנקנר כי השופט יטיל עליו עבודות שירות בלבד, ללא מאסר. לאחר הודאתו גזר עליו השופט צבי גורפינקל עונש של שנת מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל, אולם דנקנר ערער לבית המשפט העליון וטען כי "כל עולמו חרב עליו לנוכח האירועים שבהם הורשע, אדם נורמטיבי מהיישוב, שבמשך כ–30 שנה כיהן בתפקידים ניהוליים באופן מוצלח וללא רבב". לדבריו, העונש שהוטל עליו הוא "עונש חסר תקדים בחומרתו". הרכב שופטי העליון קיבל באופן חלקי את הערעור, והפחית את תקופת המאסר שנגזרה על דנקנר - לשמונה חודשי מאסר בפועל.

בפרשת הולילנד הורשע דנקנר ב-3 עבירות של מתן שוחד, לאחר שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר סכומים של כ-1.3 מיליון שקל כדי שרבין יעביר אותם ליעקב אפרתי, ראש מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, כדי שיטה לטובתו החלטות בעניין קרקעות המלח. דנקנר הורשע גם בקבלת חשבוניות כוזבות מרבין והכללתן בספרי החשבונות של תעשיות מלח ובעבירה של הלבנת הון בגין הפקדת כספי השוחד בחברות של דכנר במסווה של שכר טרחה. במאי האחרון גזר עליו שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן עונש של שלוש שנות מאסר בפועל בפרשת הולילנד בנוסף למאסר בפועל גזר עליו רוזן גם שנתיים מאסר על תנאי וקנס של 500 אלף שקל וחילוט רכוש בסך מיליון שקל.

סנגוריו של דנקנר, עו"ד יעקב וינרוט, עו"ד עמית חדד, עו"ד אושר רובינגר ועו"ד שני אילוז מסרו בתגובה: "אנו מברכים על החלטת וועדת השחרורים להורות על שחרורו ממאסר של מר דני דנקנר בתום ריצוי תקופה של שני שליש ממאסרו. נציין כי עונש המאסר שנגזר על מרשנו בפרשת בנק הפועלים בגין עבירה של הפרת אמונים בתאגיד הנו עונש תקדימי אשר מלכתחילה לא עמד בפרופורציה ביחס למעשים שיוחסו לו, ולכן טוב עשתה וועדת השחרורים כשהחליטה על שחרור מוקדם".

דני דנקנר בכניסה לכלאצילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker