תרגיל עוקץ: חברות מקבלות דרישות תשלום מזויפות לאחר רישום סימן מסחרי

זמן קצר לאחר שבקשה של חברה ישראלית לרישום סימן מסחרי פורסמה באתר רשות הפטנטים, עם פרטי החברה והבקשה - קיבלה החברה דרישה לתשלום 1,399 יורו לצורך 
רישום באירופה

אפרת נוימן

מכתב שנשלח לחברה ישראלית שמעוניינת לרשום את סימן המסחר שלה בישראל התברר כתרגיל עוקץ.

סימני מסחר הם צירופי סמלים (אותיות, ספרות, מלים, צלילים) שמסמנים את המוצר או השירות, ורישומם מעניק לבעליהם זכות שימוש ייחודית, ומונע הטעיות. הבקשות לרישום סימני מסחר מוגשות למחלקת סימני מסחר ברשות הפטנטים, וממתינות לבחינה במשך 
12–15 חודשים.

בשבוע שעבר, כמה שבועות לאחר שהגישה החברה טופסי רישום סימן מסחרי בישראל למותג שפיתחה, התקבלה במשרדיה דרישת תשלום לרישום סימן המסחר באירופה. הדרישה היתה מגורם שנחזה למוסד רישום רשמי אירופי, שכביכול מקורו בברטיסלבה שבסלובקיה.

מכיוון שהחברה לא ביקשה לרשום את המותג בחו"ל, אלא רק בישראל, הדבר העלה את חשדה. כשהתקשרה למחלקת סימני מסחר במשרד המשפטים לבירור העניין, נאמר לה כי מדובר בתרמית.

הדרישה נשלחה זמן קצר לאחר שהבקשה לרישום סימן מסחר פורסמה באתר משרד המשפטים, כך שעולה חשש כי הגוף ששלח את דרישת התשלום המזויפת מאתר כל פרסום של בקשה חדשה לרישום סימן מסחרי, ומשגר מיד לכתובת החברה דרישת תשלום עבור רישום אירופי. המכתב לא נשלח לעורכי הדין שהגישו את הבקשה לרישום בישראל, אף שכתובתם מצוינת במפורש כמען להודעות — אלא ישירות לחברה.

בראש דרישת התשלום מתנוסס הלוגו TRP - European Trademark Publication Register, כשהוא מוקף בכוכבי גוש היורו. במכתב היו רשומים מספר הסימן, כתובת החברה, התאריך וסימן המסחר, כפי שאלה מופיעים באתר רשות הפטנטים — והוא כלל בקשה לתשלום 1,399 יורו בהעברה בנקאית לבנק פולסקי. בתחתית העמוד, ב"אותיות הקטנות", נרשם ברצף שגיאות כתיב כי מדובר בהצעה לרישום, שתיהפך לחוזה מחייב רק לאחר התשלום. עוד נכתב כי לרישום במאגר המידע שלהם אין קשר לגוף ממשלתי רשמי.

ממשרד המשפטים נמסר: "לאחרונה הובא לתשומת לבנו כי מבקשי סימן מסחרי, שסימנם פורסם להתנגדויות ביומן סימני המסחר, קיבלו הודעה לתשלום אגרה מגוף זר. הודעות מסוג זה ודרישה לתשלום אגרה עבור פרסום הסימן במאגר אינטרנט כלשהו, אשר טיבו וטיב השירות שניתן בו אינו מוכר לנו, ככל הנראה מטעות. באתר רשות הפטנטים מפורסמת הודעת אזהרה למגישי בקשות לרישום סימני מסחר. כמו כן, נשלח מייל לגורמים מקצועיים ועורכי דין שעוסקים בתחום, שמבהיר כי השירותים שמוצעים בהודעות אלה אינם קשורים בדרך כלל לרשות הפטנטים ולמשרד המשפטים, ולמיטב ידיעתנו גם לא לארגון בינלאומי רשמי אחר".

בכל העולם מזהירים

ב-2014 הוגשו בישראל כ–9,300 בקשות לאומיות ובינלאומיות לרישום סימני מסחר. כרבע מהסימנים של חברות מקורם בישראל, והשאר בחברות שפועלות בישראל אך אינן ישראליות.

ההגנה על סימן מסחר רשום בישראל היא טריטוריאלית, וחלה רק בישראל. בעקבות הצטרפותה של ישראל לפרוטוקול מדריד, ניתן להגיש בקשה לרישום סימן מסחר בינלאומי — על בסיס סימן רשום או בקשה לרישום סימן בישראל — ביותר מ–90 מדינות בעולם, באמצעות מחלקת סימני מסחר. הרישום הבינלאומי באמצעות "מערכת מדריד" מנוהל על ידי הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO).

כבר ביוני 2011 פירסם ארגון זה אזהרה למשרדי הפטנטים בעולם, שלפיה מבקשים ובאי כוחם, שמגישים בקשות לפי אמנות 
ה–PCT ופרוטוקול מדריד, מקבלים דרישות לתשלום שמקורן אינן במשרדי WIPO. בדצמבר 2014 התקבלה אזהרה נוספת מפני הודעות מטעות לתשלומי אגרות. אזהרות אלה דווחו גם באתר רשות הפטנטים הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker