מרכז ההשקעות אישר 85 מענקים בהיקף של כ-300 מיליון שקל

מנתונים שפירסם אתמול מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה עולה כי מענקים של 200 מיליון שקל ל-75 חברות יגדילו את מכירותיהן ב-2 מיליארד שקל ■ נחום איצקוביץ': "חברות קטנות מבינות שהשוק המקומי לא יספק אותן ועושות קפיצת מדרגה ביצוא"

אורה קורן

מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה אישר 85 בקשות למענקים ב-2014, בהיקף כולל של כ-300 מיליון שקל - ובסך הכל, יניבו מענקים אלה היקף השקעה כולל של כ-2.5 מיליארד שקל. כך עולה מנתונים שפירסם משרד הכלכלה אתמול. לפי המשרד, מענקים אלה יניבו תוספת של 2,837 משרות ישירות וצפויים להביא לגידול של כ–2.05 מיליארד שקל ביצוא.

נתוני הצמיחה והייצוא שהציגו חברות קטנות ובינוניות היו טובים לא פחות מאלה של חברות גדולות, מה שמעלה שוב את השאלה במי עדיף למקד את התמיכה הממשלתית - בחברות קטנות, שהתמיכה תוכל לחולל אצלן קפיצת מדרגה, או בחברות גדולות, שסביר להניח כי יוכלו להסתדר גם ללא תמיכה ממשלתית.

למרכז הגיעו 150 בקשות למענקים, כאשר עשר חברות גדולות קיבלו כ-35% מתוך 85 המענקים שאושרו, ו-75 חברות קטנות קיבלו כ–65% מהמענקים שאושרו.

לעשר החברות הגדולות אושרו תוכניות השקעה של 534 מיליון שקל, מהם מענקים ב–106 מיליון שקל. על פי התוכניות של החברות, ההשקעות עתידות להניב גידול במכירות בהיקף של כ-988 מיליון שקל, מהם 963 מיליון שקל ליצוא. בגין השקעות אלה צפויה תוספת של 1,416 משרות בפריפריה.

נחום איצקוביץ', מנהל מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה
נחום איצקוביץ', מנהל מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה צילום: אייל טואג

75 חברות זעירות, קטנות ובינוניות קיבלו אישור לתוכניות השקעה בהיקף של 2 מיליארד שקל, מהן יקבלו מענקים בהיקף של כ–204 מיליון שקל. תוספת המכירות הצפויות מההשקעות מגיעה ל–1.908 מיליארד שקל, מהם 1.090 מיליארד שקל ליצוא. תוספת העובדים הצפויה - 1,421 משרות באזורי פיתוח בפריפריה.

בנוסף, אישרו ב–2014 מרכז ההשקעות ומשרד האוצר את ההשקעה של אינטל, בהיקף של כ–22 מיליארד שקל, הכולל מענק ממשלתי של 300 מיליון דולר שיתפרש על פני חמש שנים. ההשקעה תביא לתוספת של אלפי משרות חדשות, רובן בפריפריה. מדובר בהשקעה הגדולה ביותר שבוצעה בישראל אי פעם על ידי חברה זרה.

מנהל מרכז ההשקעות, נחום איצקוביץ', אמר כי "חברות קטנות ובינוניות מבינות שהשוק המקומי לא יכול לספק אותן, והופכות מוטות יצוא. הגידול ביצוא הצפוי אצלן משקף קפיצת מדרגה הודות למענקים. היצוא בחברות גדולות מהווה 97% מהמחזור ואילו בחברות הקטנות הוא רק כ–60%, לכן הקטנות יכולות לעשות קפיצת מדרגה בקלות רבה יותר לעומת הגדולות".

איצקוביץ' התייחס להמלצות הביניים של ועדת אנדורן לשינוי החוק לעידוד השקעות הון, ואמר כי ההקלה ליצואנים קטנים, המאפשרת להם הטבת מס החל מיצוא של 10% במקום 25%, נובעת מההכרה בחשיבות היצוא. לדבריו, הוועדה הכירה בכך שלחברות אלה קשה להגיע בקפיצה אחת ל–25% יצוא, ורצתה לתת להן הזדמנות בכל זאת.

לגבי ההמלצה השנויה במחלוקת לשינוי אופן התמיכה בחברות גדולות - כך שהטבת המס לא תחול אוטומטית על מלוא ההכנסות החייבות, אלא תותנה בין השאר בתעסוקה, אמר איצקוביץ' כי תמך בפתרון ביניים. לדבריו, הפתרון קבע שהחברות ייהנו מההטבה של המסלול הרגיל, ואם ישפרו ביצועים בפרמטרים שייקבעו - כתעסוקה, ייצור ויצוא - יקבלו תוספת הנחה של 2%. מנגד, אם לא יעמדו ביעדים, ייאלצו לשלם 2% מס נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker